Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Potwierdzam słowa koleżanki, nawet w ziemi przyjmą się bezproblemowo.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Ziemiórki

Post »

Witam
opiszę swoje poczynania z ziemiórkami, które od połowy Stycznia zadomowiły się u mnie.

Stosowałem herbatki ziołowe, niestety NIC nie pomogło.

Odradzam Polysect i Agro-Tip. Może i są skuteczne na ziemiórki (ja tego nie stwierdziłem), ale na larwy z pewnością nie.

Jedna dorosła ziemiórka potrafi jednorazowo dochować się podobno od 50-200 potomstwa, więc jest z kim walczyć.

Na szczęście papryczki miałem już w wieku licealnym i tylko dlatego niewielką część straciłem.
Natomiast straciłem siewki ziół i kwiatków oraz niektórych papryczek.

Od kiedy zacząłem stosować Kohinor problem zaczął się zmniejszać, niemniej do końca ziemiórek nie zlikwidowałem.
http://agrosimex.pl/oferta/insektycydy- ... or-200-sl/

Choć środek nie ma rejestracji na ziemiórki, szczerze go polecam, jest niedrogi i bardzo skuteczny, działa systemicznie.
Zniszczył z pewnością larwy, a ziemiórki od pewnego czasu pojawiają się b.sporadycznie i są słabo ruchliwe.
Zrobiłem roztwór 0,05% i co 2 tyg podlewam doglebowo, oprócz tego kilka razy spryskałem liście.


Na żółtych pułapkach jest ich coraz mniej, ale niestety pojedyncze osobniki się od czasu do czasu pojawiają.
Moje wątki
Festina Lente
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Wiosna.Piotrek przyleciał z bocianami z ciepłych krajów. ;:306
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

:) cieszę sie, że jestes zadowolony :)
Awatar użytkownika
Tacca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4487
Od: 12 lut 2009, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Piotrze być może dla tego tak się dzieje że tylko Kohinor działa skutecznie poniżej 20 St. C. Dla innych oprysków temperatura musi być powyżej tej temperatury.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Raczej odwrotnie. Pyretroidy poniżej 20.Nikotynowe nie są wrażliwe na temperaturę.A w growboksie dochodzi do 30.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Janusz dobrze pisze. Temp. w której stosuję Kohinor jest pokojowa, papryczki siedząc w growboxie mają ok 30 C. jak opryskuję liście, to tylko wieczorem i otwieram growbox, wówczas mają ok 24-26 C. Najważniejsze że oprysk jest skuteczny.

Reasumując KOHINOR jest the best, Kasiu dziękuję za wszystko.


Obrazek
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Nie ma za co, zawsze służe poradą :) Piotrze czekam na zdjęcia Twoich papryczek :) pewnie już kwitną, moje wysiewame 16 stycznie mają juz zawiązki kwiatowe ;:oj
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Ostatnich , mocno wyrośniętych licealistów będę przesadzał do 0,5 l kubków plastikowych i 1,7 obciętych butli po Żywiec Zdrój.
Zrobię wówczas zdjęcia, do tej pory kwiatki usuwałem, nie wypada, aby taki maluch w kubku 0,2 l miał już dobytek, musi poczekać.
Niemniej kilka ma już owoce.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Witaj Piotrze. Z niecierpliwością czekam na zdjęcia. :) Moje papryki, a w zasadzie wszystkie rozsady w growboxie, nie mają tak ciepło. Niestety możliwość mam zapewnienia im temperatury w dzień taką jak Ty w nocy. Jednak jakoś towarzystwo rośnie. :) Również przymierzam się do przesadzenia papryczek do 0.5l kubków. Będę przy okazji rozsadzać rodzynki i pomidory.

Co do środka na ziemiórki, to piszesz że stosujesz stężenie 0.5ml/l, czy takie stężenie bez względu na sposób aplikacji roślinkom środka. Też planuje w najbliższym czasie zakup, w myśl Twojego stwierdzenia, że lepiej taki środek mieć w apteczce dla roślin. A że zdarzają się po raz w tygodniu po jednej nowej sztuce na lepach. ;:222
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Błażej,
daję 1 ml Kohinoru na 2 l odstanej wody z kranu.
Buteleczkę z Kohinorem przez aplikacją należy dobrze wymieszać, tak samo należy postępować z gotowym roztworem.

Spróbowałem na początku przygody z tym środkiem, zmieszać Kohinor z wodą i odżywką (Florovit uniwersalny 3 ml/1 l wody), roztwór był klarowny, co mnie przekonało, że nic się nie wytrąca i taką mieszaniną podlewam papryczki co 14 dni. na kubek 250 ml daję 20 ml mieszaniny, na 500 ml 40 ml,dodatkowo spryskuję liście. W growboxie przy włączonym świetle mam 30 C i ok 75% wilgotności.

Niektóre papryczki są już w większych doniczkach, podlewam je tym roztworem na podstawki i spryskuję ziemię z góry.
Rosną prawidłowo. Niektóre, w większości Annuumy zaczynają kwitnąć.

Gdybym wcześniej miał taka wiedzę, to stosowałbym KOHINOR profilaktycznie, wg mnie działa skutecznie na larwy i dorosłe osobniki.

Wczoraj 1 szt trafiła mi się na szybie, spryskałem ją mieszaniną, od razu padła i już nie wstała. Generalnie coraz rzadziej je widzę , ich motoryka mocno spadła, co jest niewątpliwym działaniem Kohinoru.

Co do oświetlenia, to dalej uważam, że FLUORA jest najlepsza i nie ma co kombinować ze świetlówkami 865 , czy 840, czy żarówkami, które wg mnie są najgorsze. Oprawę na 2 świetlówki T8 można kupić za 25 zł w LM, czyli za 50 zł mamy świetne oświetlenie, gwarancja na wszytko 2 lata, takie są realia.

Jak pisałem wcześniej zdjęcia pokażę, jak będę przesadzał licealistów, na razie wszytko ładnie rośnie i nic się nie wyciąga.
Ale tylko dlatego , że są oświetlane Fluorą, w innym przypadku poszły by już dawno w górę.

Obrazek

Ta fota jest sprzed 3 tygodni, licealiści pod Fluorą, od tego czasu niewiele się zmieniło w części zielonej, korzenie natomiast urosły.
Mam kilka przezroczystych kubków i fajnie widać korzonki.
Nic nie lata, pułapki są czyste. To jest zasługa Kohinoru.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Pięknie Ci Piotrze rosną papryczki, a walka z ziemiórkami widzę na całego, lepów masz ;:oj a masz, oby ziemiórek już nie bylo :)
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Dawno nic nie pisałem, ale wszytko jest ok i papryki mają się dobrze, gorzej z ziołami.

1. Ziemiórki wytępiłem skutecznie Kohinorem i od ponad miesiąca ich nie mam.
Zauważyłem kilka latających po balkonie, ale zawracają i póki co na pułapkach ich nie widzę.
Przy przesadzaniu papryk w większe doniczki korzenie profilaktycznie spryskuję roztworem Kohinoru z dodatkiem Florovitu.
Tak samo czynię przy pierwszym podlewaniu po przesadzeniu.Podlewam od dołu.

2. Dalej podtrzymuję, że zastosowanie perlitu na dno kubeczka/doniczki jest nieporozumieniem, gdyż korzenie oplatają drobny perlit i b.ciężko go się usuwa w przeciwieństwie do keramzytu :

Obrazek
Obrazek
Obrazek

3. Growboxy spakowane na początku kwietnia i tu drobna uwaga.
Złym sposobem jest oklejanie ich folią aluminiową + taśmą klejącą. Klej z taśmy klejącej zostaje na folii i ciężko go usunąć.
Dużo lepszym sposobem jest zrobienie ,, kapturka,, na growbox z kartek papieru A4 sklejonych klejem z mąki.

4. Jeśli stosujemy świetlówki w growboxie, to jedyną wartą zakupu jest FLUORA. Żarówki odradzam.

Jedynie co mnie martwi to słabo rosnące Caroliny Reaper, nie dość, że b.długo przychodziły na świat, to teraz wielkością odbiegają od innych. Z 3 wykiełkowanych nasion zostały mi 2 szt.

Tak wyglądała cała trójka 11 kwietnia :

Obrazek

Teraz po prawie miesiącu dwie, które pozostały mają się tak :

Obrazek

Ciekaw jestem jak wyglądają Wasze Caroliny ?


Część papryk poszła w dobre ręce, część przeniosłem do pomieszczenia na X i 1/2 piętrze od wschodniej strony i mają się tak :

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tak się mają te które zostały pod moim czujnym okiem:


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

foty z dzisiejszego dnia :


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Papryczki są jonizowane:

Obrazek

Ale żeby nie było za słodko, to jedyna co została po inwazji ziemiórek papryczka Scorpion
załapała na korzonkach zielone ludki, chyba glony, bo korzenie były widoczne w przezroczystym kubeczku 500 ml.
Kubek okryłem czarną folią, a papryczkę spryskałem roztworem Indofilu. Czas pokaże , czy wydobrzeje.

Obrazek


Reasumując, pomimo strat jestem zadowolony z tego co mi rośnie oraz wyciągniętych wniosków, jak postępować w przyszłości.

Zioła niestety mają spore opóźnienie, więc w przeciwieństwie do zbiorów papryk będą pózniej, albo moze nadgonią czas.
Moje wątki
Festina Lente
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”