Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Zioła i Ostre Papryki z Domowej Fabryki

Post »

14.12.2014

kolejne wschody:

Carolina Reaper po 16 dniach
Naga Morich po 16 dniach
Czech Black po 15 dniach
Roccoto Orange po 15 dniach
Cayenne po 14 dniach
Apache po 8 dniach
Serrano po 4 dniach

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
cyganka77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 21 sie 2012, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zioła i Ostre Papryki z Domowej Fabryki

Post »

Piotrze papryki mam zamiar wysiać pod koniec stycznia wzorem ubiegłego roku, bo w tym wysiałam za późno i nic nie miałam.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Zioła i Ostre Papryki z Domowej Fabryki

Post »

2 papryki po 2 nasionka postanowiły się usamodzielnić:

Obrazek
Obrazek

Peter Red (nasiona z USA, wysiane 17.11, wykiełkowały 1.12)
Obrazek

Cyklon (nasiona ze Śląska, wysiane 17.11, wykiełkowały 25.11)

Obrazek

System korzeniowy , jak na ok 14 dniową egzystencję potężny, każdy z korzonków został przycięty ,
a każda z papryk przesadzona do białych plastikowych kubków 0,25 l.

Kubek na dnie ma 2 dziurki, zakryte są keramzytem, ziemia taka sama jak poprzednio.

Obrazek

Powoli do przesadzenia szykują się następne papryki:

Obrazek
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Zioła i Ostre Papryki z Domowej Fabryki

Post »

21.12.2014
Tydzień Trzeci.

Wczoraj wreszcie wykiełkowała kolejna (2) królowa najostrzejszych papryk Carolina Reaper,
potrzymałem ją trochę dłużej na waciku, żeby nie zdezertowała w 1 kontakcie z ziemią.

Obrazek

Kolejne nasiona zostały zalane r-rem rumianku.
te które po 24 h nie utonęły wywaliłem. Tak teraz będę robił z każdymi nasionami, daje to 99% wschodów

Obrazek
Obrazek

Wiele papryk wymagało pikowania, pojawiła się 1 para liści właściwych. Niektóre miały zaczątek 2 pary liści właściwych.


Obrazek

Zostały przeniesione do białych kubków 200 ml. Dno w 3-4 dziurkami zrobionymi rozgrzanym gwoździem.
Na dno wsypałem ok 0,5 cm perlitu 3-6 mm, na to ziemia taka sama jaka była w rozsadach,
korzenie papryk podcinałem, a papryczki wsadziłem po "szyję", czyli widać tylko 1 parę liści właściwych,
na to wsypałem wermikulit o gradacji 4-8 mm.
Zapewni to niewysychanie ziemi i dłuższą stałą wilgotność ziemi w której rozwijają się korzenie.

Tym samym zmniejszyła się wilgotność w growboxie z 75- 90% do max 48%.


Obrazek

Bohater, bo pierwszy się usamodzielnił, idzie jak burza.

Obrazek


Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tak wygląda reszta Towarzystwa:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kolejne 2 pierwsze przepikowane papryczki:

Obrazek
Moje wątki
Festina Lente
amitka
50p
50p
Posty: 62
Od: 30 cze 2011, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 6b

Re: Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Biotit, ja zapytam obok tematu. Czy wiesz jak nazywa się kwiatek doniczkowy (ten omszony, pachnące liście w żółtej doniczce)? Mam go, podobny jest do oregano kubańskiego, ale jak porównuję, to oregano kubańskie ma bardziej okrągłe liście, a ten dłuższe i bardziej ząbkowane.
A growboxu zazdroszczę, ja czekam na luty z papryczkami.
x-s-D
---
Posty: 774
Od: 17 mar 2014, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Biotit,dawałeś mikoryze lub jakiikolwiek ukorzeniacz do ziemi,czy dopiero jak będziesz przesadzał do docelowych pojemników.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

amitka pisze:Biotit, ja zapytam obok tematu. Czy wiesz jak nazywa się kwiatek doniczkowy (ten omszony, pachnące liście w żółtej doniczce)?
To jest oregano kubańskie, dostałełem niedawno szczepki, ukorzeniłem Ukorzeniaczem B
i przez kilka tygodni postanowiłem roslinę doświetlać, licząc , że sie lepiej ukorzeni.
slowianka75D pisze:Biotit,dawałeś mikoryze lub jakiikolwiek ukorzeniacz do ziemi,czy dopiero jak będziesz przesadzał do docelowych pojemników.
Na tym etapie nic nie dawałem, moje papryki przed docelową doniczką czy ziemią , będą jeszcze w 0,5 l kubkach, tam dostaną dobrą ziemię i nic poza tym.
Po liściach ocenię, czy coś im brakuje.

Przy pierwszym pikowaniu podcinałem korzenie, ma to pomóc w lepszym rozroście systemu korzeniowego.
Moje wątki
Festina Lente
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Z tego ,co było mówione na FO,trzeba uszczykiwać korzeń główny,żeby pobudzić do wzrostu korzonki przybyszowe.Nie postąpiłeś zbyt radykalnie skracając wszystkie?
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Widzisz, Szkół jest wiele, mi poradzono tak i dlatego podciąłem prawie wszystkie korzenie, czas pokaże czy dobrze zrobiłem.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Tydzień 4

28.12.2014

temp 28-33 C
wilgotność 70-75%


Zmieniłem system podlewania, podlewam od dołu, dzięki czemu podniosła się wilgotność, czy dobrze będzie dla papryk, czas pokaże. Podlewam 2 x w tygodniu, a zraszam codziennie.



Półka górna: świetlówka podwójna 18W światło Fluora


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Półka dolna : świetlówka podwójna18W światło białe zimne 865


Obrazek
Obrazek


Pierwsze przepikowane papryki po największych podstrzyżonych korzeniach mają się najlepiej. ;:108
Mają tydzień przewagi w samodzielności nad innym towarzystwem, niektóre już je doganiają.
Dostały podpórki, bo ostro idą do góry, chyba będę je przycinał za tydzień tylko jak po 2 parze liści, czy inaczej?

Obrazek

W zasadzie wszystkie najostrzejsze papryki zostały wysiane, ale sporo nasion się moczy już 4 tydzień i nic.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

U niektórych papryk pojedyncze listki pojaśniały i nie dotyczy to liścieni :lol: , coś im brakuje, tylko czego,
czy zacząć już stosować fertygrację?
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Piotr,ja bym trochę zmniejszyła obroty w Fabryce :lol: Niższa temperatura i wilgotność powinna przyhamować szybki wzrost i spowodować " mężnienie" siewek .
Jeśli blade są liście wierzchołkowe,to może dlatego,że dopiero się rozwinęły i pobrały za mało luxów :wink: Poobserwuj ,czy nie ciemnieją z wiekiem :)
Pozdrawiam serdecznie- Ela
rtk10
100p
100p
Posty: 187
Od: 12 sie 2011, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Witam, :wit
fantastyczne papryczkowe przedszkole.
Podcięcie (uszczyknięcie) korzonków powinno wyjść roślinkom tylko na plus.
Zmiana systemu podlewania przyniesie korzystne efekty.
Te nasionka, które się moczą jeszcze (prawdopodobnie w wywarze/naparze z rumianku) chyba trzeba będzie przeznaczyć już tylko na kompost? Nic nie jest Ci chyba wiadome, kiedy i z jakich owoców zostały pozyskane?
Zastanawiam się, czy nie byłoby wskazane zastosowanie oprysku preparatem zawierającym krzemionkę? Natomiast, przy najbliższym przesadzaniu, do podłoża dodałabym trochę sproszkowanego węgla drzewnego.
Wszelkie "bardziej brutalne" zabiegi z papryczkami, bardzo Cię proszę, czyń dopiero od 08 do 10.01.2015r. Zaś następne - dopiero od 04 do 06.02.2015r. i w dniach 05 oraz 31.03/01.04.2015r.
A poza tym, w międzyczasie rozmawiaj z papryczkami i niech "słuchają" dobrej muzyki.
Reklamacji nie przyjmuję. Życzę powodzenia w uprawie i bardzo proszę nie dziękować.
Awatar użytkownika
kalafior
100p
100p
Posty: 138
Od: 27 lut 2014, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze,Pomorze

Re: Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Według mnie mając na uwadze wielkość grwboxa pośpieszyłeś się trochę z wysiewem c.annum.
Krynka może mieć rację z tym chlorofilem biorąc pod uwagę że użyłeś substratu do wysiewu który na najbliższe tygodnie powinien zapewnić "papuniu" twoim podopiecznym.
Przycina się tylko stożki wzrostu,według mnie jest stanowczo za wcześnie,nawet za tydzień.
Widać brak elementu stresu, w znacznym stopniu można temu zaradzić montując wiatraczek lub przeczesując roślinki grzbietem dłoni.Spowoduje to tężenie roślin bo na tych patyczkach marnie to widzę.
Gratuluję zapału i konsekwencji ;:63
Pozdrawiam Tomasz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”