Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 16  
Autor Wiadomość
zelwi
 Tytuł: Nasiona na taśmie
PostNapisane: 9 sty 2008, o 22:40 
500p
500p

0 szt.
Witam!

Czy ktoś kiedyś praktykował tworzenie we własnym zakresie taśmy z nasionami rozmieszczonymi w równych odstępach, np. marchwi, pietruszki, jakie można dostać w sklepach? Ma ktoś pomysł jak to by można zrobić, np. wykorzystując papier toaletowy?

zelwi
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sty 2008, o 14:12 
500p
500p

0 szt.
Czy ktoś wie jak długo rozkłąda się papier toaletowy w ziemi i czy może on mieć wpływ na kiełkujące nasiona?

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sty 2008, o 17:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Nie ma żadnego wpływu. :lol:

Waleria
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sty 2008, o 20:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Dobry pomysł z tym samodzielnym rozmieszczaniem nasion na taśmie! Rzeczywiście, może ktoś próbował?
Tak się zastanawiam, czym by to przyklejać, żeby nie zaszkodziło na nasionka i żeby było w miarę mocno przyklejone, bo trzeba by to zwinąć, przetransportować, rozwinąć.
Kto ma jakie doświadczenie lub ciekawe pomysły?
Teraz, zimą, to może być intrygujące zajęcie. Kiedyś kupiłam gotowe tasmy i się mocno rozczarowałam, myślałam, ze nasionka będą rozmieszczone w idealnych odstępach, a to było mocno byle jak.
Już widzę, jak ja pięknie poprzyklejam nasiona rzodkiewki co wzorowe 2 cm z tolerancją 1mm. ;:1 ;:11 ;:1 ;:11 ;:1

zelwi
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sty 2008, o 21:26 
500p
500p

0 szt.
Ja widzę to tak:
Biorę dwuwarstwowy biały papier i wycinam wąskie paski o długości powiedzmy 1m. Następnie rozwarstwiam każdy pasek i jedną warstwę kładę na długim stole. Najlepiej jeżeli jest on pokryty jakąś ceratą. Spryskuję pasek delikatnie wodą (bo łatwo się przerywa) i rozciągam wzdłuż niego miarę. Przystępuję do umieszczania nasionek na zwilżonym pasku. Mogą być wcześniej zaprawione umieszczone na miseczce. Używam jakichś szczypiec przenosząc ziarnko po ziarnku na taśmę w równych odstępach. Zwilżenie powoduje, że nasiona będą od razu przylegać do taśmy. Kiedy "obsiejemy" cały pasek bierzemy drugą warstwę suchą i kładziemy od początku na tej leżącej na stole, przyciskając delikatnie do stołu.

Sprawdziłem na parapecie biorąc kawałek papieru czy takie coś się trzyma po wyschnięciu i oceniam przyczepność na 50%. Może warto co jakiś kawałek, albo na samych brzegach taśmy jakoś mocniej przyciskać, albo przed położeniem suchej warstwy na mokrą rozmieścić w równych odstępach, na mokrej taśmie z nasionami, kropelki kleju z mąki. Wtedy taki klej będzie trzymał do momentu zawilgocenia po umieszczeniu w ziemi.

Kiedy wszystko przygotowujemy na ceracie (gładka, śliska powierzchnia), to po wyschnięciu papieru łatwo odchodzi on od powierzchni. Można wtedy zwinąć taśmę w rulon.

Waleria
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sty 2008, o 23:28 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
A nie lepszy byłby taki papier jak za dawnych lat, szary? Wydaje mi się mocniejszy, można przykryć drugim kawałkiem.

zelwi
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sty 2008, o 23:32 
500p
500p

0 szt.
Sprawdziłem metodę z klejem z mąki pszennej - jest super :idea:
Klej zrobiłem z jednej łyżeczki mąki wymieszanej z pół szklanki wody i wlanej do pół szklanki wody gotującej się w garnuszku i mieszałem do zagęstnienia masy.

Wkrótce przeprowadzę próbę na nasionach i przedstawię wyniki doświadczeń.

zelwi
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sty 2008, o 23:49 
500p
500p

0 szt.
Waleria napisał(a):
A nie lepszy byłby taki papier jak za dawnych lat, szary? Wydaje mi się mocniejszy, można przykryć drugim kawałkiem.

Myślę, że cienki biały papier lepi się bardziej do siebie i łatwiej te dwie warstwy przywierają nawet bez kleju. Zwarte warstwy tworzą razem dosyć mocną taśmę. Poza tym brałem pod uwagę to, że przez szary papier nasiona miały by trudniejsze przebicie. Ale można spróbować i ocenić, który papier lepszy.

zelwi
 Tytuł:
PostNapisane: 28 sty 2008, o 19:36 
500p
500p

0 szt.
Przeprowdziłem próbę. Zrobiłem mini taśmę z trzema nasionami marchwi i posadziłem do doniczki. Nasiona skiełkowały bez problemu, a papier praktycznie całkowicie się rozłożył. Bałem się, że na kleju z mąki rozwinie się jakiś grzyb, ale siewki były zdrowe.

Przedstawiam fotograficzny zapis sposobu tworzenia taśmy nasiennej w warunkach domowych (pod zdjęciami czytać opisy): http://klreni.fotosik.pl/albumy/359584.html
Dodam, że:
- na przygotowanie 6 m taśmy wystarczy łyżeczka kleju na pół szklanki wody;
- najlepiej przygotowywać taśmy na parapecie gdzie grzejnik powoduje szybsze wysychanie;
- podczas układania nasion zachodzi czasem potrzeba zwilżania taśm, gdyż szybko wysychają jeszcze przed położeniem drugiej warstwy;
- taśmy muszą być całkowicie suche (szczególnie dotyczy to miejsc z kropelkami kleju) przed odrywaniem ich od parapetu;
- nie należy dopuszczać do tworzenia się zafalowań w trakcie spryskiwania papieru, gdyż w takich miejscach warstwy słabiej się stykają;
- zajęcie jest dosyć czasochłonne i wymaga cierpliwości. Na przygotowanie taśm do "obsiania" czterech rzędów po 4 m każdy, potrzeba ok. 2-3 godzin. Obsianie tego ręcznie trwałoby o wiele krócej (nawet uwzględniając przerywkę), ale jak ktoś ma wolny czas może sobie oszczędzić kręgosłupa na wiosnę :lol:

Chantico
 Tytuł:
PostNapisane: 20 lut 2008, o 11:58 
100p
100p

0 szt.
zelwi napisał(a):
Przedstawiam fotograficzny zapis sposobu tworzenia taśmy nasiennej w warunkach domowych (pod zdjęciami czytać opisy): http://klreni.fotosik.pl/albumy/359584.html

Bardzo fajna instrukcja, taka "łopatologiczna" :D

Co prawda nigdy nie wysiewałam nasion z taśmy, ale to ciekawy sposób...

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Olga00
 Tytuł: Nasionka na taśmie
PostNapisane: 9 maja 2008, o 19:48 
500p
500p
Mam pytanie dotyczące nasionek na taśmie. Czy są one dobrej jakości? Zbiory są lepsze czy też gorsze od tych z nasion zwykłych? Jestem ogrodniczką początkującą i trochę boję się kupić takie nasionka "na ślepo".

tadeusz48
 Tytuł:
PostNapisane: 9 maja 2008, o 21:16 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Możesz śmiało kupować. Są droższe, ale nie musisz później przerywać roślinek by zachować odpowiedni dla prawidłowego wzrostu odległość między roślinami. Jakość nasion nie jest inna niż tych w torebkach, a zbiory na pewno będą lepsze,gdyż rośliny nie muszą konkurować o pokarm z innymi które później będą usunięte( w wyniku przerywania).

micka
 Tytuł:
PostNapisane: 21 maja 2008, o 21:56 
50p
50p
Moim zdaniem to taki bajer z tą tasiemką. Wysiane w ten sposób nasionka i tak potrzebują czasami przerwania. Ale można się zabawić i poczuć ten luksusik.

qrystyna216
 Tytuł:
PostNapisane: 21 maja 2008, o 22:49 
50p
50p
A ja w tym roku kupiłam marchewkę otoczkowana na taśmie.
Pomiędzy marchewką była rzodkiewka- jako wskaźnik.
Uważam, że to świetna sprawa.
W chwili obecnej rzodkiewka już nadaje się do wyrwania i wzeszła marchwka.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Olga00
 Tytuł:
PostNapisane: 22 maja 2008, o 11:29 
500p
500p
Witam! Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Na drugi rok na pewno skorzystam z takich nasionek. Mam jeszcze jedno pytanko ;:88 czy są też inne warzywa na taśmie oprócz marchewki i rzodkiewki ;:88

madja
 Tytuł:
PostNapisane: 22 maja 2008, o 12:45 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Ja posadziłam na taśmie jeszcze sałate i buraczki ale generalnie wszystko mocno gęsto więc w przyszłym roku sieję metodą beztaśmową ;)

zelwi
 Tytuł:
PostNapisane: 22 maja 2008, o 13:16 
500p
500p

0 szt.
Olga00 napisał(a):
Mam jeszcze jedno pytanko ;:88 czy są też inne warzywa na taśmie oprócz marchewki i rzodkiewki ;:88

Są, jeżeli wykonasz taśmę we własnym zakresie ;-)
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a+ta%B6mie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 256 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 16  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości