Zakładanie warzywnika.Warzywnik zamiast łąki.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
oddech
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 cze 2008, o 20:39

Prośba o pomoc z grządkami

Post »

Witam serdecznie.
Jestem kompletnym kretynem ogodniczym i proszę Was o pomoc.
Moja przyjaciółka prosi mnie o przygotowanie jej grządki pod uprawę koperku, pietruszki, szczypiorku.
Ma w ogrodzie trawę. Znalazłem kawałek osłonięty od słońca. Znajduje sie on w cieniu drzewa. Ziemia jaka ma w ogrodzie jest raczej piaszczysta. W sobotę ma się odbyć proces przygotowania grządki.
Bardzo Was proszę o pomoc w przygotowaniu jej. Co powinienem miec ze sobą. Co powinienem tam wsypać żeby roślinki urosły. Czy jest czas na to, żeby sadzic to o czym wspomniałem wyżej?
Z góry dziękuję za pomoc.
Dodam, że zależy mi na tym bardzo. Jeśli są juz gdzies odpowiedzi na te pytania, to prosze nie rugac mnie, tylko podac linki.

Przepraszam za moje lenistwo, ale wolę być bezkrytyczny, niz obłudny.

Z góry dziękuję

Art
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21740
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Witaj na forum ! :D
Bardzo fajnie ,bardzo mi się podoba Twój zapał do pracy i chęć dokształcenia się w temacie.
Pokrótce napisze jak ja to bym widziała ale sądze,ze wielu z nas posłuży Ci wspaniałymi radami.

Nie wiem jak duża grządka ma być ale zakładam,ze na początek nie wielka więc musisz mieć ze soba
-szpadel - którym przekopiesz trawę ,wytrzepiesz ją z ziemi i odrzucisz jako nieużytek ( no można przeznaczyc na kompost )
-grabie - którymi wyrównasz powierzchnie rabaty i wygrabisz różne smiecie i kamienie
- konewkę- do podlania a właściwie zwilżenia ziemi - nie podlewaj po posianiu bo wypłyną nasiona i zmarnowana robota
- 2 worki torfu niskiego,1 worek nawozu ogrodniczego - to jest przekompostowany nawóz bydlęcy i torf
te składniki musisz rozprowadzić na tej grządce i wymieszać z ziemia jaką odsłonisz po przekopaniu trawy.
-podlej grządkę ,zrób ślady znacznikiem lub patykiem i siejcie na głebokość nie większą niż 1-2 cm.
- nie najlepsza moim zdaniem jest lokalizacja grządki pod drzewem ,to powinno być miejsce słoneczne ,odsłonięte.
- koperek ,szczypiorek,rzodkiewkę sałatę to możecie jeszcze wysiewać ,na pietruszke jest moim zdaniem zdecydowanie za późno.Nie wzejdzie a jeśli to w końcu lata a kiedy urośnie????

Myślę,że koledzy dołożą jeszcze swoje porady ale proponuje pytać o sprawy niejasne.
Nie krępuj się ,zapraszam.
Pozdrawiam i życzę powodzenia :D :D :D zabłyśnij przed swoja przyjaciółką :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
oddech
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 cze 2008, o 20:39

Post »

Grządka w miejscu słonecznym?
Tam jest słońce że aż szok :)
Dlatego szukalem miejsc bardziej osłoniętego.
Ale zapisuje porady. W sobote musze się wykazac profesjonalizmem :) Znaczy się, tak jakbym wiedział co robię :)

Juz dziękuje za pomoc :)
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Rabata w słońcu lub minimalnym półcieniu.
Trawy nie przekopuj jak mówi KaRo, tylko zrywaj darń (otrzep z ziemii i już).
Poszukaj kompostowni jakieś u siebe, może kupisz kompost (jeden worek na mkw).
Jeśli nie to kup nawozu w sklepie ogrodniczym (obornik kurzy, bydlęcy, itp). Nie żałuj.

Siać możesz koper, szczypior. Z sałatą i rzodkiewką może być gorzej, bo jest gorąco i jeśli nie będzie codziennie podlewana może być kiepsko.

Po posianiu gleba musi być wilgotna! Jeśli delikatnie posiejesz to nic nie wypłynie :P

Poszukaj sadzonek warzyw na rynku. U mnie mają selera, pora, czasem sałatę.
Awatar użytkownika
Clear
50p
50p
Posty: 55
Od: 20 mar 2008, o 11:31
Lokalizacja: Tarczyn/Rembertów

Post »

Ja z kolei robię tak : najlepiej grabkami lub motyką robię takie jakby "górki" ( nie bardzo wiem jak to nazwać ) długość takiej "górki"zalezy od tego jak duża ma być grządka. Robię rowek w środku i tam wlewam wodę z butelki najlepiej , tak aby woda nie wylała się z kopczyka tylko była w środku. W ten rowek wsypuję nasionka i selikatnie przysypuję ziemią. Nie podlewam tego dnia tylko dopiero na następny dzień i to też delikatnie.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21740
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Michale na świeżo zastosowany nawóz kurzy czy bydlęcy uważasz,że można posiać warzywka?Czy nie jesienią lub bardzo wczesna wiosną należy zastosować te nawozy?

Zedrzeć darń i już .... coś mi to za prosto wygląda,
ziemia pod darnią jest .... gotowa wg Ciebie do wysiewu?

No myslę ,że Art wykorzysta nasze dywagacje ,ze b edzie umiał własciwie sprzedać swoja wiedzę ogrodniczą.

Pomysł z zakupieniem gotowej rozsady warzyw jest znakomity.



:D :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

KaRo pisze:Michale na świeżo zastosowany nawóz kurzy czy bydlęcy uważasz,że można posiać warzywka?Czy nie jesienią lub bardzo wczesna wiosną należy zastosować te nawozy?
Te granulowane nawozy nie są tak mocne jak obornik. Stosowałem w tym roku bezpośrednio w rządki z koprem z powodzeniem.
KaRo pisze: Zedrzeć darń i już .... coś mi to za prosto wygląda,
ziemia pod darnią jest .... gotowa wg Ciebie do wysiewu?
Tego nie powiedziałem, tak to bym przecież nie poruszał tematu kompostu i nawozów naturalnych.
KaRo pisze: Pomysł z zakupieniem gotowej rozsady warzyw jest znakomity.
:D :D
Dziękuje :)
W tym roku dokupiłem 5 sałat (po 20 groszy), 10 porów (po 10 groszy) oraz 5 selerów po 15 groszy ;)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Oddechu, najlepsze narzędzie do takiej pracy - trawnik- to widły amerykańskie, wytrzepuje się darń, perz, korzenie mniszka i co tam jeszcze znajdziesz, jednocześnie spulchniając ziemię. Szpadel będzie potrzebny później, gdy rozsypiesz kompost i granulowany nawoz bydlęcy do przemieszania tego wszystkiego. Przy robieniu zakupów wstąp do apteki po spirytus mrówczany, będzie jak znalazł po robocie. Przyjaciółka musi Ci nasmarować bolące mięśnie. :lol: :lol:
oddech
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 cze 2008, o 20:39

Post »

No, no, no... rad a rad...
Mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie :)
W sobotę z tym powalczę :)
Bardzo wszystkim dziękuję :)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Jeśli tam jest trawnik rosnący od lat, to najłatwiej zdjąć go widłami. "Wkłuwać" się kolejno w ziemię, jakbyśmy odkrawali pasy o szerokości zębów wideł, a potem wyciągamy kwadraty darni tymi widłami razem z korzeniami, jak widelcem. Jeśli znajdziesz tam chwasty wieloletnie, takie długie korzenie - rozłogi perzu na ten przykład, musisz je wyciągnąć bez rozrywania i wywalić na ognisko, bo rozrasta się to strasznie i z gotowego zagonka trudno to potem usunąć.

Należałoby te kwadraty trawy nieco otrzepać z ziemi i odłożyć na jedną kupkę, tworząc z tego pryzmę kompostową. Układa się to warstwami, jedna warstwa trawą do dołu, potem odwrotnie czyli trawą do góry, a na wierzchu znowu musi być ziemia, grządka pewnie nie będzie duża, więc i kwadratów darni nie będzie zbyt wiele, stąd te trzy warstwy tylko. Potem polewa się to wodą i zostawia na rok-dwa, później robi się z tego tzw. ziemia darniowa czyli kompost z darni do podsypywania roślinek, żeby lepiej rosły.

Kształt grządki może być dowolny, prostokątny, kwadratowy, owalny czy jakikolwiek, ale nie może być szerszy niż 120 cm, bo musisz mieć łatwy dostęp do roślin z każdej strony. Najłatwiej jest kupić rozsadę u ogrodnika (może być "u baby" na targu) i zasadzić gotowca. Sadzimy co 10-30 cm, rozstaw zależy od wielkości docelowej rośliny. Sianie robimy w płyciutkie rowki, żeby było widać gdzie wschodzi nasza roślinka, a gdzie chwasty (które trzeba usuwać!). Na ogół sieje się zbyt gęsto, więc kilkucentymetrowe roślinki trzeba "przerwać", czyli usunąć co którąś. Można też drobniutkie nasionka przed siewem zmieszać z piaskiem i dopiero taką mieszankę siać na grządkę. A podlewać należałoby przez drobniutkie sitko :D bardzo delikatnym prysznicem, ale za to codziennie, a nawet dwa razy dziennie, szczególnie przy tak upalnej i suchej pogodzie.

Powodzenia!!!
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Oddech,ale cię wzięło ;:21 ale super,że chcesz pomóc koleżance.Przygotowujesz się starannie do tej pracy,tak trzymaj ;:105
Krakus
100p
100p
Posty: 123
Od: 19 gru 2005, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Oddech, zapału Ci nie brak. To trzeba Ci przyznać i zmobilizować jeszcze bardziej. Natomiast, jak przygotować grządkę, podpowie Ci koleżanka. Najprostsza rada; - Ty tylko wykonuj Jej wskazówki.
Pozdrawiam
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

tereny już zbadane i wiem jak je uprawiać :)
Tu skupiam się na klasycznym ogrodnictwie :)
nie bardzo rozumiem, tzn, że już coś uprawiasz, ale to nie jest ogrodnictwo !rekultywujesz jakiś ugór?!?!?! :lol: :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”