Płodozmiany.Zmianowanie upraw.Uprawy współrzędne

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Tam gdzie była cebula możesz dać według mojego płodozmianu.
-Buraki
-Marchew
-Pietruszka
-Pomidor Karłowy
A na miejsce Marchwi
-Por :wink: :wink:
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Posiej jakąś roślinę motylkową na zielony nawóz. Ja preferuję seradelę, bo najłatwiej ją wkopać.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Oj widzę że źle zrozumiałem pytanie no nic.Ja zawsze jako poplon tak jak radzi Aisyrk daje łubin lub groch. :wink:
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

ja bym dał tylko peluszke bo już jest póżno i nie zdążą urusc saradela i inne poplony
joanf3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 lip 2009, o 13:49

Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Witam!
Mam pytanie, może trochę banalne, ale będę wdzięczna za odpowiedź :)
Wiecie może jak wpływa koper na marchew, że jest to sąsiedztwo korzystne?
Z góry dziękuję za inf:)
Pozdrawiam ;]
Awatar użytkownika
Justyna0608
50p
50p
Posty: 86
Od: 26 mar 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów

Post »

Witam gorąco :)
Biorąc pod uwagę działanie allelopati to koper na marchew wykazuje allelopatie ujemna :? czyli szkodliwy wpływ, ale nie wiem jak u Ciebie ale u mnie koper nigdy nie rośnie tam gdzie sie go posadzi tylko tam gdzie sie sam nasiał poprzednmiego roku :) u mnie koper rośnie razem z marchewka i jakos nie zauwazylam zeby negatywnie wpływał < zaznaczam ze jest go mało np. w 2 rządkach marchewki 5-6 roslin kopru :) jeżeli byłoby go w wiekszej ilości to może faktycznie zaszkodzic>
Jednak gdyby wziąśc pod uwagę definicje rośliny zachwaszczającej to koper w marchwi, która byłaby rośliną uprawną to byłby chwast.
Mam nadzieję, że w jakiś sposób pomogłam Ci :) choć trochę :) może jeszcze ktoś napisze :)
Pozdrawiam :D
joanf3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 lip 2009, o 13:49

Post »

Wielkie dzięki ;)
Właściwie to u mnie w ogródku, też rośnie koper tam gdzie się zasiał, ale gdzieś tam wyczytałam, że jest to allelopatia dodatnie, ale chyba, źle było napisane. Będę musiała jeszcze trochę poszperać, żeby coś konkretnego znaleźć.
Jak macie jeszcze jakieś komentarze, które mogły by mi pomóc, to będę wdzięczna.
Dziękuję :) i pozdr. :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Ja od jakiegoś czasu w ogóle nie mogę się doczekać kopru, a żeby dojrzał i się wysiał to nawet marzyć nie mogę.Kupowałam różne odmiany kopru, siałam rzutowo i w rowki, między różne warzywa.Co roku gdy koper wykiełkuje i trochę urośnie korzenie zaatakuje bawełnica wierzbowo- marchwiowa.Są to szarawe mszyce, które wysysają soki z szyjki korzeniowej i koper najpierw więdnie, a potem usycha, cała roślina 'kiwa się' w ziemi :evil: Nie wiem co począć, choć pamiętam, ze kiedyś miałam jakąś taką odmianę kopru, która sama się wysiewała.Może 'współczesne' odmiany kopru są jakoś zmodyfikowane i bez oprysków chemicznych koper się nie udaje? :roll:
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Selli, w tym wątku wspominałaś coś o pirimorze
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... awe%B3nica
W tym roku, po kilkuletniej przerwie pojawiła się na działce ta bawełnica, a że koper już miał baldachy i było go zatrzęsienie, niczym mu nasady łodyg nie opryskiwałam.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Jak wykorzystać mały warzywniak zmieniając warzywa w sezonie

Post »

Mam za mało miejsca na warzywa a chciałabym to miejsce wykorzystać maksymalnie.
Już w innym wątku doczytałam że np. rzodkiewkę można wysiewać pomiędzy cebulą i marchewką
bo zdąży wyrosnąć zanim cebula i marchew będą potrzebowały więcej miejsca dla siebie.
Ale nie wiem np. jak zaplanować grządki by po zbiorze jakiegoś warzywka wykorzystać je powtórnie na inne i doczekać plonów.
Nie mam doświadczenia dlatego proszę o jakieś sugestie.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak wykorzystać mały warzywniak zmieniając warzywa w sezonie

Post »

ankha pisze:Groch mam sześciotygodniowy, cukrowym z zeszłego roku nie byłam zachwycona. Szpinak mi zejdzie koniec maja i zrobi miejsce ogórkom, po ogórkach wróci w formie późnojesiennej i ozimej na spółkę z roszponką. Rzodkiewka natomiast pójdzie z sałatą na pierwszy ogień przed pomidorami, potem zielony nawóz. Tam gdzie na początku czerwca w zeszłym roku siałam buraki, w międzyrzędziach rosły kalarepy (małe urosły, bo nie mogliśmy dłużej czekać :twisted: )
aha jeszcze sadzić będę pory w czterech rzędach co 30 cm, w międzyrzędziach pora wczesnego, który najszybciej schodzi z pola wysadzę moje 18 selerów :heja
Taką radę znalazłam więc wklejam bo sama skorzystam a może i komuś się przyda :D
Awatar użytkownika
leosta
500p
500p
Posty: 993
Od: 29 sty 2008, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Jak wykorzystać mały warzywniak zmieniając warzywa w sezonie

Post »

Witam
Ja por i czosnek sadzę zawsze w truskawkach.
moje wątki

"Prawo jest jak płot: lwy przeskakują, płazy ślizgają się dołem, tylko bydło zostaje."
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak wykorzystać mały warzywniak zmieniając warzywa w sezonie

Post »

Bardzo dziękuję o czosnku czytałam ale o porach nie wiedziałam a mam dość dużo truskawek więc dużo mogę powtykać :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”