Topinambur, słonecznik bulwiasty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
ZULA
100p
100p
Posty: 120
Od: 8 sie 2007, o 21:39
Lokalizacja: WARSZAWA

Post »

Almos, teraz się zastanawiam, może ja mam też słoneczniczka szorstkiego? Jutro wykopie jedena roslinę i sprawdzę korzonki...czy może tam są jakieś bulwy... ale wydaje mi się, że słoneczniczek ma bardziej zagęszczone kwiatki, ma więcej płatków...no ale tylko gdybam, nie mam aparatu więc ja nie zrobię zdjęć póki co...ale dam znać co do korzonków jak je zobaczę.
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

ZULA pisze:Almos, teraz się zastanawiam, może ja mam też słoneczniczka szorstkiego? Jutro wykopie jedena roslinę i sprawdzę korzonki...czy może tam są jakieś bulwy... ale wydaje mi się, że słoneczniczek ma bardziej zagęszczone kwiatki, ma więcej płatków...no ale tylko gdybam, nie mam aparatu więc ja nie zrobię zdjęć póki co...ale dam znać co do korzonków jak je zobaczę.
Chyba to jest najlepszy sposób, Zulu :) . Jak dla mnie - mają bardzo podobne i kwiaty i liście .. :wink:
Dla porównania - słoneczniczek szorstki :
http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82one ... k_szorstki

i topinambur (słonecznik bulwiasty) :
http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82onecznik_bulwiasty

Daj znać o wynikach śledztwa :D - pozdrawiam
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

To u mnie chyba topinambur. Kwitnienie zaczął w tym roku późno, a już cały w mączniaku. Dziś musiałam go wyrugować. Za rok i tak odrośnie. Nie ma na niego rady. Obrazek Obrazek Obrazek
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
Jolcia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 13 sie 2007, o 16:55
Lokalizacja: miły zakątek Polski

Post »

Też mam topinambura, w tym roku pierwszy rok. Posadziłam pod drewnianą szopką na różne graciarstwa w kącie ogrodu. Może nie zabrzmi to skromnie, niemniej bardzo ciekawie w tym zakątku. Zrobiłam taki płotek przeplatany z gałęzi leszczyny i powiesiłam trzy podniszczone doniczki gliniane. Obok, w glinianych garnkach, w których babcie kisiły ogórki i kapustkę, dałam różne kolorowe kwiaty. Co prawda płotek okazał się ciut na niski dla słonecznika bulwiastego, jednakże ogólny efekt całości wygląda jak miniaturka domku babuni. Podoba mi się. :lol:
dobroć powraca
ZULA
100p
100p
Posty: 120
Od: 8 sie 2007, o 21:39
Lokalizacja: WARSZAWA

Post »

Ufff, udało mi się umieścic moje pierwsze zdjęcia na tym forum!!! Owocny dzien dzisiaj miałam.
A oto wyniki mojego śledztwa, udokumentowane, teraz proszę o konsultację co to faktycznie jest ? Bo mączniaka ma, to juz się zorientowałam po zdjęciu powyżej.
Chyba raczej to słoneczniczek, bo żadnych bulw nie zobaczyłam, a już się cieszyłam, że z głodu nie umrę ...


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ZULA
100p
100p
Posty: 120
Od: 8 sie 2007, o 21:39
Lokalizacja: WARSZAWA

Post »

Jolcia, ja też ucieszyłam się, jak mi te "słoneczniczki" wyrosły dokładnie w miejscu takim jak u Ciebie, koło starej drewnianej szopy na narzędzia ogrodnicze...ani szopa ładna, ani miejsce wokoło, więc nawet ładnie wyglądają tam,pasują. Tylko nie jestem pewna w takim razie czy zostawić je czy pozbyć się ich.
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dzięki Mirabilis, Jolciu i Zulu za odzew i fotki. :D .. Trudna to sprawa odróżnić te dwie rośliny z fotki :wink:
Kwiat Mirabilis jest inny, niż Zuli .. Mój jeszcze nie kwitnie, ale niedługo zacznie i wtedy pokażę.
Z kolei korzenie rośliny Zuli powinny przekonywać, że to nie jest topinambur :wink: . Nie ma bulw !

A czy liście ma szorstkie i jeden i drugi ? Będę chyba musiała też wykopać, aby się przekonać :twisted:

Może ktoś z naszych speców od identyfikacji mógłby pomóc ?
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Słonecznik bulwiasty

Post »

ZULA pisze:Wyrosły mi na działce wysokie żółte rośliny o kwiatach wiele drobniejszych niż słoneczniki o łodydze i liściach jak u słonecznika ...zidentyfikowałam je w internecie jako słoneczniki bulwiaste-karczochy kalifornijskie o ile dobrze zapamiętałam) i o ile mam racje. Czy warto je mieć w ogródku? Czy nie będą zbyt ekspansywne, co z nimi robić jak przekwitną kwiaty...proszę o podzielenie się swoimi doświadczeniami, bo nie wiem czy mam je pozostawić czy lepiej pozbyć się zawczas? chociaz informacje o tej roslinie sa interesujące bardzo.
Miałam także słoneczniczek szorstki przy kompostowniku, ale zaczął bardzo panoszyć się na co , przy małej powierzchni ogrodu, nie mogłam sobie pozwolić. Usunęłam go radykalnie wykopując dokładnie wszystkie pędy i posadziłam bylinowy powojnik rurkowy (clematis heracleifolia). W porównaniu ze słoneczniczkiem dla mnie same zalety, bo:
- nie rozrasta się tak szybko i łatwiej go opanować
- dobrze rośnie na każdej glebie i nie wymaga specjalnej opieki
- nie imają się go żadne chróbska
- kwiaty dosyć mocno pachnące co przy kompostowniki ma duże znaczenie :wink:

Takie jest moje doświadczenie ze słoneczniczkiem, co nie znaczy, że mi się nie podoba ta roślina.
Jolcia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 13 sie 2007, o 16:55
Lokalizacja: miły zakątek Polski

Post »

Oj Zula, patrząc na Twe fotki myślę, że moje domniemywane topinambura nie są nimi, bo gdy wsadzałam, to miały takie korzenie, jakie prezentujesz. Okazuje się, że byłam w błędzie, zasugerowałam się zdjęciami kwiatów, natomiast różnica tkwi raczej w korzeniach. A może też się mylę?! Po czym poznać, czy to słonecznik szorstki czy bulwiasty, pomóżcie. Może troszkę się czepiam, ciut, ciut, ale chciałabym wiedzieć, co u mnie rośnie!?
dobroć powraca
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Różnica na pewno tkwi w korzeniach, a raczej w bulwach. Jeśli Zula przy wykopywaniu nie natrafiła na bulwy, to świadczy o tym, że ma słoneczniczek szorstki. Ponadto różnica jest też w wysokości roślin, topinambur dorasta do 4 m, a słoneczniczek do 1,5 m
ZULA
100p
100p
Posty: 120
Od: 8 sie 2007, o 21:39
Lokalizacja: WARSZAWA

Post »

"Moje" roślinki przerastają mnie znacznie, więc mają powyżej 1,5 metra, (co najmniej 2 metry) A jak głęboko lub w jakiej odległości od łodygi winny być te bulwy? Może za płytko wykopałam? Bardzo mnie ciekawi co mam.
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Przypuszczam, że na głębokości zbliżonej do głębokości sadzenia tj 5-15 cm. Tu masz więcej informacji o topinamburze

http://www.kpodr.pl/roslinna/inne/topinambur.php
ZULA
100p
100p
Posty: 120
Od: 8 sie 2007, o 21:39
Lokalizacja: WARSZAWA

Post »

Stanisław Pająk
K-PODR w Minikowie
Oddział w Przysieku
Opracowano na podstawie artykułu dr hab. Bogdana Kościka, dr Aliny Kowalczyk-Juśko i inż. Kajetana Kościka zamieszczonego w "Agro-Energetyce" nr 1(3)

"...Rośliny wytwarzają podziemne rozłogi, na końcach których tworzą się bulwy o wypukłych oczkach i nieregularnym kształcie. Barwa skórki bulw może być biała, żółta lub czerwona o różnych odcieniach, aż do fioletowej..."

Poczekam do późnej jesieni i wykopię jeszcze raz , bo jednak na korzeniach są takie malutkie zgrubienia o barwie biało-filoetowej (widac na zdjęciu) , wyglądały mi na nowe przyrosty, a może to właśnie te bulwy? Bo jadnak wysokość roślin i podobieństwo kwiatów pasują mi do topinambura.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”