Topinambur, słonecznik bulwiasty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Potrzebujesz kota XD
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

czlowiek87 pisze: Myślę też, że gdy już będę chciał się kiedyś pozbyć tej rośliny to będzie trzeba uważać przy przekopywaniu żeby nie pozostawić resztek, z których roślina łatwo jak z kiełków ziemniaka może się rozmnażać. Ktoś się ze mną zgodzi?
Nadal twierdzę ,że to trudno przewidzieć a moje doświadczenia mówią ,że walka jest nierówna i wygrywa on.Skadinąd piękny i pożądany kiedyś a teraz wróg.
Sprowadziłam bulwy aby zrobić zasłonę od sąsiadów , zasłony żadnej bo nie chciał rosnąć przy siatce za to jest w różnych dziwnych miejscach.Ale u mnie piach , to może dlatego.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Topinambur, słonecznik bulwiasty, jak jeść

Post »

Witajcie,
ponieważ słyszałam, że topinambur jest inwazyjny, posadziłam go w wiadrze. Wyrósł mi jednak bardzo blisko siebie, i tu moje pytanie czy powinnam go jakoś rozsadzić, czy dać mu spokój? Podobno wyrośnie na 3 metry (Tak Mówiła pani od której go dostalam)

Obrazek

Obrazek
Milena
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Posadź go w rozstawie 1x1 m w odległości 2m od najbliższego drzewa, krzewu, byliny aby pod nie nie wlazł. Na otwartej przestrzeni można nad nim panować. .
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Nie cytujemy postów, na które odpowiadamy bezpośrednio/jokaer.

Właśnie problem z tym że mam bardzo mały ogródek i bardzo lubię topinambur, chciałam go posadzić w dużym wiadrze bo boję się żeby nie zdominował tej małej przestrzeni.. Czy mogę go jeszcze rozsadzić?
Milena
litk
50p
50p
Posty: 54
Od: 23 lut 2015, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Planuję na działce zasadzić jakieś 5x5m uprawy topinamburu. Zastanawiam się jednak nad zabezpieczeniem takiej uprawy co by się nie rozrastał nigdzie. Na dno mam zamiar wyłożyć jakąś siatkę stalową co by krety czy nornice bulw nie roznosiły. Zastanawia mnie jednak jak zrobić jakąś barierę dla korzeni, myślę na 50cm po obwodzie coś wkopać, co by nie było kosztowne. To co byście wy poradzili w tej kwestii?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

HDPE się sprawdzi, ale nie licz że nornica nie wyniesie do spiżarni. Chyba że zamkniesz uprawę w klatce.
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 972
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

U mnie nad topinamburem zapanowały dziki. Zrobiły taki Sajgon, że nic nie zostało.
A inwazyjny był niemożliwie i bulwy były drobne. W zeszłym sezonie posadziłam kilka bulw, które przywiozłam z Węgier.
Były dużo większe od naszych. Mam zamiar wykopać je na wiosnę. No i ten węgierski posadziłam koło domu, a nie na ranczo.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Milena możesz rozsadzić, możesz zostawić. Topinambur jest w stanie wiele wytrzymać. Uprawiałam go w donicy, w gruncie i na podwyższonych grządkach. Jak ma przepuszczalną ziemię to polezie wszędzie. Na glinie już mu nie było tak różowo i nie roznosił mi się wcale, ale też nie zanikał. A w donicy wyrósł niższy, miał mniej bulw ale był. Ile ma litrów to wiadro, taka zwykła 10litrówka czy większe? Przydałaby się donica o średnicy 40cm albo skrzynka po owocach miałby większy komfort bo on wędruje z bulwami w bok bardzo chętnie.
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Aniu dziękuję za odpowiedź, wiadro ma ok 20 litrów. Zbiór był słaby bo użyłam za ciężkiej ziemi, w tym roku dosypię trochę piasku żeby ją rozluźnić.
Milena
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1014
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Ja także mam go na działce. Po części traktuję go jako zasłonę przed sąsiadami, a raczej ich psami które biegają przy siatce. Dostałem kilkanaście bulw od koleżanki i od tamtego razu rośnie jak oszalały. Pewnie też dlatego że rośnie w starym kompostowniku który został po poprzednich właścicielach. Co jesień wykopujemy pyszne bulwy, a z tych co zostają wyrasta w następnym roku nowy. Zawsze na jesień tnę te badyle na kawałki i rozsypane kawałki przekopuje na części grządek. Mam ścisłą torfową wiecznie wilgotną glebę i w ten sposób systematycznie ją spulchniam. Przyznam że dość szybko się rozkłada.

Obrazek

Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

A wysuszony pali się jak benzyna :)
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

"Energia z 3 kg suchy liści i łodyg topinamburu to tyle, co energia z 1 kg węgla kamiennego". Tak wyczytałam w sieci.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”