Topinambur, słonecznik bulwiasty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

czlowiek87 pisze:Proszę o poradę. Czy obecny czas jest dobry na wysadzenie bulw Topinamburu? Jeżeli tak to czy osiągnie właściwe mu rozmiary?
Potrzebuję posadzić około 25 m szpaler. Chciałbym żeby był wysoki i tworzył nieprzepuszczalną ścianę. Z racji jego ekspansywności nie chcę jednak żeby szpaler był zbyt głęboki (szeroki). Ile bulw na 1 metr bieżący potrzeba by był zwarty i się nie przewracał? Jaką odmianę nabyć aby był wysoki? Bardzo proszę też o nazwę odmiany jadalnej, którą posadzę na cele kulinarne :-)
Piszesz , że nie chcesz aby szpaler był zbyt szeroki.Niestety to po czasie niemożliwe.
Poczytaj o ekspansywności topinambura.Będziesz go miał po czasie wszędzie .Nawet jak zechcesz się z nim pożegnać.
Zanim wsadzasz pierwszą bulwę nabierz dobrej orientacji w co wchodzisz.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Rozumiem, że w razie niechcianej inwazji, próba usunięcia ze szpadlem w ręku nic nie da?
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

dziadek22 pisze:Do stashko
Od kilku lat uprawiam topinambur.

Jest to roślina inwazyjna więc go mam na zagonie przyległym do alejki. Z drugiej strony jest pół metra czarnego ugoru. Na jednym krótszym boku jest wybetonowana ścieżka, a z drugiej strony jest pół metra czarnego ugoru. To co rośnie poza zagonem jest natychmiast usuwane.
Niedawno na samej granicy z sąsiadem odległej o 7 metrów od krawędzi zagonu znalazłem podczas jesiennego przekopywania działki uschnięty już topinambur. Bulwy zapełniły prawie całe wiadro 10 litrowe.
Nie wiem jak topinambur pokonał te 7 metrów.

Sąsiadka (drugi koniec działki) jako ozdobny słonecznik ma dziką odmianę topinamburu o bardzo małych fioletowych bulwkach w odległości 2 metrów od granicy. Stale do mnie przełazi pokonując te dwa metry. Znajduję go u siebie w odległości do metra, czasem dwu od granicy. Wyrywam łodygi z bulwką i kawałkiem rozłogu przez cały rok.

W naszym klimacie topinambur nie wykształca nasion.
Zacytowałam jeden z wpisów w tym wątku obrazujący wędrówki topinambura.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Nie mylcie topinambura ze słoneczniczkiem szorstkim. Ten drugi kwitnie całe lato i rozmnaża się również z nasion. Topinambur można rozwlec po polu podczas orki lub bronowania. Na działce przekopywanej szpadlem taka możliwość nie istnieje. Chyba, że jakieś resztki zostaną wyrzucone na kompost.
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Mój topinambur jest bardzo grzeczny, od pięciu lat rośnie tam gdzie go posadziłam i nigdzie nie wędruje. Ten sadzony dla zwierząt, swoje wędrówki zawdzięcza dziczym ryjkom :wink:
Z nasion na pewno się nie rozsieje bo zakwita na sam koniec lata i nie sadzę żeby zdążył zawiązać pełnowartościowe nasiona, a bulwy jakieś u mnie niezbyt mobilne są :wink:.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

U mnie na razie rośnie tam gdzie sadziłam, ale też znalazłam kawałek topinamburu na wahaczu samochodu podczas wymiany koła w warsztacie.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Pytałem i zapytam raz jeszcze chociaż to pewnie pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.. Czy można inwazyjność topinaburu pokonać szpadlem. Myślę, że zależy to od podatności terenu na żer dzików, saren, kretów i szczególnie nornic. Pewnie zależy to wszystko też od jakości i samego podłoża. W miejscu gdzie ja planuję zrobić tymczasowy szpaler z Topinamburu gleba jest twarda, poprzerastana korzeniami starych drzew, miejscami gliniasta, miejscami wymieszana z koksem. Z obserwacji widzę, że przez wiele lat nie było na tym terenie chociażby jednego kopca kreta, nie zapuszczają się też tam sarny. Myślę, że w takich warunkach nie mam co się bać inwazji tej rośliny i przemieszczanie się kiełków z korzenia. Myślę też, że gdy już będę chciał się kiedyś pozbyć tej rośliny to będzie trzeba uważać przy przekopywaniu żeby nie pozostawić resztek, z których roślina łatwo jak z kiełków ziemniaka może się rozmnażać. Ktoś się ze mną zgodzi?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

W czasie przekopywania szpadlem odnalazłem spiżarnię jakiegoś myszowatego. Cała masa topinamburu i innych orzechów oraz pestek śliw, w odległości dobrych 10m od stanowiska topinamburu.
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Potrzebujesz kota XD
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

czlowiek87 pisze: Myślę też, że gdy już będę chciał się kiedyś pozbyć tej rośliny to będzie trzeba uważać przy przekopywaniu żeby nie pozostawić resztek, z których roślina łatwo jak z kiełków ziemniaka może się rozmnażać. Ktoś się ze mną zgodzi?
Nadal twierdzę ,że to trudno przewidzieć a moje doświadczenia mówią ,że walka jest nierówna i wygrywa on.Skadinąd piękny i pożądany kiedyś a teraz wróg.
Sprowadziłam bulwy aby zrobić zasłonę od sąsiadów , zasłony żadnej bo nie chciał rosnąć przy siatce za to jest w różnych dziwnych miejscach.Ale u mnie piach , to może dlatego.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Topinambur, słonecznik bulwiasty, jak jeść

Post »

Witajcie,
ponieważ słyszałam, że topinambur jest inwazyjny, posadziłam go w wiadrze. Wyrósł mi jednak bardzo blisko siebie, i tu moje pytanie czy powinnam go jakoś rozsadzić, czy dać mu spokój? Podobno wyrośnie na 3 metry (Tak Mówiła pani od której go dostalam)

Obrazek

Obrazek
Milena
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Posadź go w rozstawie 1x1 m w odległości 2m od najbliższego drzewa, krzewu, byliny aby pod nie nie wlazł. Na otwartej przestrzeni można nad nim panować. .
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Nie cytujemy postów, na które odpowiadamy bezpośrednio/jokaer.

Właśnie problem z tym że mam bardzo mały ogródek i bardzo lubię topinambur, chciałam go posadzić w dużym wiadrze bo boję się żeby nie zdominował tej małej przestrzeni.. Czy mogę go jeszcze rozsadzić?
Milena
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”