Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4  
Autor Wiadomość
Judyt
 Tytuł: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak
PostNapisane: 10 lut 2012, o 14:22 
50p
50p

1 szt.
Chcę zebrać ze swoich upraw nasiona pomidora, ogórka, sałaty, rzodkiewki, cebuli i papryki. Czy to sa rośliny, które się krzyżują między sobą (np. ogórek z innym ogórkiem)? Które można bezpiecznie zbierać, a które się krzyżują? Czy jest na to krzyżowanie jakaś rada, np. osłony? Na co zwracać uwagę przy zbiorze, np. u pomidora - skąd będę wiedziała, że nasiona będą zdrowe, nie będą przenosiły chorób?

x-p-o
 Tytuł: Re: pozyskiwane nasion - z czego i jak
PostNapisane: 10 lut 2012, o 14:28 
ZBANOWANY

0 szt.
Oj, chyba wyskoczyłaś przed szereg. Teraz ludzie maja głowy zajete rozsadami i siewem a nie wydłubywaniem nasion.

Pozdrawiam

loeb
PostNapisane: 15 lut 2012, o 22:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Ogórka musisz zapylić ręcznie i zabezpieczyć kwiaty przed i po zapyleniu, pomidor jest teoretycznie samopylny i nasiona wystarczy zebrać [jednak nie z owoców z kwiatów staśmionych]; rzodkiewkę na nasiona to 1 odmianę tylko sadzisz, chyba że nie zależy tobie na czystości odmianowej a na rzodkiewkach w ogóle;) Papryka wymaga namiociku żeby owady nie pozapylały na krzyż; sałaty i cebuli nie pamiętam ale da radę znaleźć. Dużo materiałów na ten temat jest anglojęzycznych do znalezienia na sieci, polskich tego typu niestety nie kojarzę. Podsumowując : względnie bezpiecznie z wymienionych zbierasz z pomidora :)

BRZOSKWINKA
PostNapisane: 15 lut 2012, o 23:21 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Co to znaczy kwiatów staśmionych?

Kasencja
 Tytuł: Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak
PostNapisane: 16 lut 2012, o 00:00 
Brzoskwinka na tej stronie są zdjęcia staśmionych kwiatków, może coś Ci pomoże :) :

viewtopic.php?f=42&t=30312&p=1633873&hilit=sta%C5%9Bmione#p1633873

jarson64
PostNapisane: 16 lut 2012, o 00:04 
500p
500p

1 szt.
Kwiat staśmiony to kwiat z tak zwanym staśmionym słupkiem (słupek spłaszczony - płaski, nie okrągły) zazwyczaj pierwszy kwiat w gronie. Wyrasta z niego taki pokręcony, poprzerastany pomidor - dziwoląg, zwany przez niektórych gargulcem.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Alembik
PostNapisane: 16 lut 2012, o 00:13 
A mnie by interesowało, które odmiany poszczególnych warzyw można hodować razem. Wiadomo, że można arbuzy, melony, dynie i ogórki i nie zapylą się mimo, że pochodzą z jednej rodziny. Ale czy można hodować jakieś gatunki dyni razem bez obawy o zapylenie np atlatic giant i piżmową? A co z fasolą? Czy mógłbym np posiać tyczną i fasolnik chiński na tym samym terenie? A jak jest z tykwą? Czy dynia się z nią nie zapyla? czy poszczególne gatunki tykwy się ze sobą mieszają? I w ogóle mam całą masę tego typu pytań, bo chciałbym hodować po kilka odmian niektórych warzyw jak również zebrać czyste nasiona na kolejny sezon ;)

loeb
PostNapisane: 16 lut 2012, o 12:04 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Tykwa z tykwą się krzyżuje, tykwa z dynia nie. Dynia z rodzaju pepo nie krzyżuje sie z maxima czyli np cukinia z hokkaido [tak tak cukienie, patisony i kabaczki to tez dynie]. Tyczna i fasolnik chiński sie nie przekrzyżuje.

Suppa
PostNapisane: 16 lut 2012, o 12:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Czyli papryka się krzyżuje.. to kiepskie wieści, będą niespodzianki :P

aniaop
PostNapisane: 16 lut 2012, o 12:23 
200p
200p

0 szt.
I tu , pozwolicie, nie zgodzę się. Miałam czystą odmianowo dynię Atlantic, rosła samotnie na kompostowniku, do najbliższej grządki z cukiniami było 30m.Zrobiłam rozsadę ogórków, a że zawsze robię dziebko więcej , bo może coś wypaść, to potem szukam dziury w całym , dobrej duszy , która przytuli nadwyżkę.Mój uwielbiany sąsiad, który przytula wszystko, już nie chciał, więc w desperacji posadziłam na kompostowniku, obok atlantica.Co się okazało? Że dynia zapyliła się ogórkiem.
Nie wiem jak to możliwe, nie pytajcie, ale jak by ktoś nie wierzył, proszę popatrzcie na dynię wyhodowaną przez Sawglosa( nasiona z zeszłorocznej akcji) .To typowy objaw, zielone smugi, mniejszy rozmiar niż powinna.Po rozkrojeniu - zapach ogórka.
Pamiętam , jak byłam mała, mieliśmy foliak przy domu, na spółkę rosły pomidory i ogóry, kiedyś mama przyniosła owoc, ale nie wiem co na czym, tego już nie pamiętam, wyglądało jak by np na ogórku wyrósł pomidor (lub odwrotnie, nie pamiętam) hmmmm jak szczepione kaktusy, coś takiego.Teraz to by zrobiło karierę w necie, ale wtedy, to nawet fotki się nie doczekało... a szkoda.

jarson64
PostNapisane: 16 lut 2012, o 12:26 
500p
500p

1 szt.
W przypadku papryki żeby mieć pewność, że to nie krzyżówka, trzeba zabezpieczyć kwiatek przed owadami, tak aby nie miały do niego dostępu i nie przeniosły pyłku z innej odmiany. Swoją drogą takie niespodzianki potrafią być ciekawe :lol:

aria
PostNapisane: 16 lut 2012, o 12:27 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Papryki się krzyżują ale można osłonić kilka krzaków np. starą firanką aby nie było dostępu owadów, wtedy nasiona powinny być dobre. Jeszcze ważne jest aby zbierać nasiona i siać z odpowiedniej ilości sztuk co zabezpiecza przed tzw. wyradzaniem się odmiany z powodu za małej puli genowej.

BRZOSKWINKA
PostNapisane: 16 lut 2012, o 12:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
aniaop napisał(a):
Co się okazało? Że dynia zapyliła się ogórkiem.

Aniu, efekty zapylenia widziałaś tyego samego roku gdy dynia i ogóras były obok czy w kolejnym roku gdy już zebrałaś nasionka z dyni i ponownie wysiałaś?

Loeb! Ty skarbnico wiedzy! :uszy

aniaop
PostNapisane: 16 lut 2012, o 14:47 
200p
200p

0 szt.
Brzoskwinko, efekty, w tym samym roku były na jednym owocu, który przerobiłam na latarenkę , myślałam,że pozostałe są ok.Niestety, dopiero jak nasiona z nich zaowocowały, widać efekty i na innych.

jarson64
PostNapisane: 16 lut 2012, o 15:03 
500p
500p

1 szt.
Ja zawsze sądziłem, że efekty krzyżówki są widoczne w następnym pokoleniu, po wysiewie zebranych nasion pochodzących z zapylenia krzyżowego :?:

aria
PostNapisane: 16 lut 2012, o 15:06 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Czasem zdarzają się takie nasiona zanieczyszczone już od producenta. Kilka osób pisało o marchewce białej czy cukinii.

loeb
PostNapisane: 16 lut 2012, o 15:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
aniaop, zapewne ciekawie to wyglądało ale to niemożliwe żeby dynia zapyliła się ogórkiem:) Pewnie masz tam nieźle kursujące pszczoły. Mogło tez już być coś skrzyżowane u producenta, tak jak pisze aria. W tym samym roku nie ma prawa być widać żadnych efektów, dopiero w kolejnym po wysianiu nasion z pokolenia f1. Taki przykład : jak biała dziewczyna usiądzie w kościele obok czarnego chłopaka, to automatycznie od tego nie ściemnieje. Dopiero jak zaliczy solar;)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 59 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości