Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1320 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 78  
Autor Wiadomość
kaLo
 Tytuł: Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia
PostNapisane: 2 mar 2014, o 13:07 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
A ja z uporem maniaka przypominam że koło już dawno zostało wynalezione i pod ręką każdy ma materiał o 95% zawartości węglanu wapnia : http://naukadlazdrowia.pl/skorupki-jaj- ... dlo-wapnia +naturalne antybiotyki-lizozym i mikroelementy,poza tym struktura tego węglanu jest porowata co ułatwia reakcję z kwasami octowym i mlekowym.Polecam przeczytanie tego artykułu wszystkim którzy chcą zadbać też i o własne zdrowie.Zamiast kupić reklamowany suplement diety-czyt.dodatek do paszy, może zdrowiej i taniej położyć na tależu kawałek skorupki?

jokaer napisał(a):
Pomodoro, a ja Cię poproszę, żebyś mi powiedział=wyliczył ile dać kredy przy occie 10%.
Nie mam innego :(

forumowicz napisał(a):
W przepisie zmieni się tylko ilość octu. Zamiast 0,25 l użyjesz 0,15 l czyli zamiast 250 ml - 150 ml. Reszta przepisu nie zmieni się.

i po krzyku.

francikrecz
PostNapisane: 2 mar 2014, o 18:01 
500p
500p

1 szt.
Pomodoro
Dziękuję bardzo, rozwiązałeś mój problem. OW to przecież 2 w 1.
Słowa kluczowe: auksyny, kalmodulina

Pozdrawiam, Francik

Zobacz profil Wyślij e-mail      

x-p-o
PostNapisane: 2 mar 2014, o 18:37 
ZBANOWANY

0 szt.
francikrecz

Tu jest podejrzewam klucz do obserwowanej różnicy we wzroście roślin opryskiwanych OW

Cytuj:
kalmodulina (CaM), małocząst. białko modulatorowe (działa w obecności jonów wapnia); przyłączenie Ca2+ powoduje zmianę konformacji k., powstały kompleks aktywuje enzym; ważny czynnik regulujący procesy życiowe w komórkach roślin i zwierząt.

kik81
PostNapisane: 5 mar 2014, o 11:23 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

1 szt.
Szanowny Pomodoro,
wielki szacunek za wiedzę i za bezinteresowną chęć dzielenia się nią.
Z ciekawością prześledziłem wątek "Biologiczna uprawa pomidowrów i ogórków - MW" i już wiem, że ten środek działa.

Chciałbym z wdzięczności dołożyć cegiełkę do testowania OW i tu moje pytanie - czy czekać na czas gdy rośliny zadomowią się w gruncie i test przeprowadzać jak to było z MW w uprawach polowych / szklarniowych?
Zdjęcia testowanych rozsad napawają tak dużym optymizmem, że nie wiem czy wolałbyś bym zaczął testy (jeżeli w ogóle) już na rozsadach (papryki zasiane 06.02, pomidory na wacikach). Proszę o sugestię.

P.S. Jestem "zielony" w kwesiach chemii/biologii - czy OW początkowo miał działać dokładnie tak samo jak MW (chronić przed chorobami) a być prostszy w otrzymywaniu i trwalszy? Czy są to te same składniki czynne?
Obecnie wiemy, że OW daje także inne skutki np. lepszy wzrost.
Fakty wg mnie:
MW - przetestowany, sprawdzony w uprawach polowych.
OW - faza testowania
Prosze o sprostowania jeżeli się mylę.

x-p-o
PostNapisane: 5 mar 2014, o 12:41 
ZBANOWANY

0 szt.
Test przeprowadzany teraz ma jedynie służyć ustaleniu bezpiecznego stężenia dla roślin.
Dalsza część testu już w warunkach polowych ma dać odpowiedź co do skuteczności na różnego rodzaju choroby roślin.
Dla informacji mogę podać, że prowadzone są również próby na fitotoksyczność z preparatem lizozymu i kwasu acetylosalicylowego/aspiryny/.

anetka6930
PostNapisane: 5 mar 2014, o 14:59 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Obrazek
Obrazek
Witam na 1 zdjęciu moje kiełkujące pory ,1 ogórek oraz doświadczalny pomidor w lewym górnym rogu nie opryskiwany OW , na 2 papryka Ożarowska i 3 pomidorki opryskiwane OW.

Dorcinda
PostNapisane: 6 mar 2014, o 11:02 
500p
500p

0 szt.
Z procentami w occie to akurat najmniejszy problem, tego 5% trzeba wziąć 0,3l, a tego 7% 0,21l zamiast 0.25l 6%.
Gorsze jest to, że zawartość octu w occie jest podejrzana. W moim "jabłkowym" 5% z Kauflandu oprócz octu jabłkowego i wody jest barwnik (karmel) i konserwanty!!!(po kiego...?).
Zrobiłam wczoraj eksperymentalnie mniejszą porcję mikstury i wydaje mi się, że reakcja zachodzi trochę słabo, spodziewałam się czegoś w rodzaju polania octem kamienia przy kranie, a tu bąbelki jak w odstanym szampanie. Zakręciłam na jakąś godzinę butelkę i po otwarciu trochę buchnęło (jak przy otwieraniu wody gazowanej), ale nie wiem co z tego wyjdzie.
Spróbuję dzisiaj ze zwykłym octem spirytusowym, żeby sprawdzić w czym problem w occie czy w kredzie. Kreda malarska extra (to extra wzbudza moje wątpliwości), sprzedawca zapewniał, że bez kleju.

x-p-o
PostNapisane: 6 mar 2014, o 11:12 
ZBANOWANY

0 szt.
Dorcinda napisał(a):
oprócz octu jabłkowego i wody jest barwnik (karmel) i konserwanty!!!(po kiego...?).

Karmel po to, by upodobnić ten ocet barwą do jabłkowego. A konserwanty ?. Doprawdy nie wiem. Ja zaprawiam ogórki konserwowe octem winnym 6% rozcieńczając go 1:5 więc ma on zaledwie 1 % stężenia w zalewie i ogórki nawet po otwarciu nie gniją. Tym bardziej nie powinno się nic stać octu przy 5 %.

Ale w kraju, gdzie produkowano koniaki zabarwiając okowitę bejcą do drewna ,wszystko jest możliwe.

Dorcinda
PostNapisane: 6 mar 2014, o 15:03 
500p
500p

0 szt.
Ano właśnie, ten "ocet jabłkowy" zużyję chyba do sprzątania, chociaż nie wiem czy ten karmel mi nie będzie bruździł.
A powiedz Pomodoro jak powinna przebiegać ta reakcja, po czym poznać,że już koniec i czy powinna w roztworze zostać kreda.
Zrobiłam przed chwilą próbę z 10% octem spirytusowym, dużo lepiej to wygląda, ale też nie jakoś bardzo gwałtownie.

kaLo
PostNapisane: 6 mar 2014, o 17:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Produkcja octu winnego (w tym jabłkowego)trwa dłużej niż produkcja wina i te wszystkie octy "winne" to najczęściej ocet spirytusowy aromatyzowany i dobarwiany.Konserwanty chronią produkt przed inwazją pleśni która może go zaatakować po otworzeniu butelki i przy dostępie tlenu.

x-p-o
PostNapisane: 6 mar 2014, o 17:57 
ZBANOWANY

0 szt.
Jak już tam coś ma przedrostek extra-, super-,eko- czy bio-, to jest z gruntu podejrzane. Cóż zrobić ?. Taki kraj :D .

Jeśli kreda jest czysta nie powinno pozostawać osadu. Twoja kreda extra może być z dodatkiem bieli tytanowej dla podkreślenia wrażenia bieli.

kaLo napisał(a):
.Konserwanty chronią produkt przed inwazją pleśni która może go zaatakować po otworzeniu butelki i przy dostępie tlenu.

Jeśli już coś zawiera to pirosiarczyn sodu jako przeciwutleniacz, podobnie jak wina marki wino. Czysty ocet nie wymaga dodatków bo sam jest konserwantem. Dodatek PSS w naszym przypadku nie przeszkadza a wręcz jest korzystny.

krystynac50
PostNapisane: 6 mar 2014, o 19:28 
200p
200p

0 szt.
Mój ocet winny z białego wina w cenie 4,99 z lza 250 ml zawiera przeciwutleniacz oraz SO2 i ma kolor lekkiej herbaty .
Czy zawartośc dwutlenku siarki nie będzie przeszkadzała z zrobieniu OW ?

x-p-o
PostNapisane: 6 mar 2014, o 19:43 
ZBANOWANY

0 szt.
Widzieliście na zdjęciach paprykę i pomidory opryskiwane OW. Nie było na nich żadnych oznak uszkodzenia. Nie rozumiem więc skąd ten hałas.

logitech55
PostNapisane: 6 mar 2014, o 20:31 
500p
500p

1 szt.
forumowicz napisał(a):
Jeśli już coś zawiera to pirosiarczyn sodu jako przeciwutleniacz, podobnie jak wina marki wino. Czysty ocet nie wymaga dodatków bo sam jest konserwantem. Dodatek PSS w naszym przypadku nie przeszkadza a wręcz jest korzystny.

Jeśli mogę się wtrącić to tanie a nawet drogie wina /szampany zawierają pirosiarczyn potasu do ustania fermentacji a więc konserwacji.

x-p-o
PostNapisane: 6 mar 2014, o 20:42 
ZBANOWANY

0 szt.
Tak, by fermentacja nie poszła w kierunku fermentacji mlekowej w momencie gdy drożdże tracą aktywność.

Dorcinda
PostNapisane: 6 mar 2014, o 20:56 
500p
500p

0 szt.
forumowicz napisał(a):
Jeśli kreda jest czysta nie powinno pozostawać osadu. Twoja kreda extra może być z dodatkiem bieli tytanowej dla podkreślenia wrażenia bieli.

Nie pozostaje mi nic innego jak zadzwonić do producenta i dopytać o szczegóły - na szczęście dane producenta są na opakowaniu.

Dorcinda
PostNapisane: 7 mar 2014, o 11:40 
500p
500p

0 szt.
Uff... mam przynajmniej zapewnienie od producenta, że kreda jest OK. Nazwa extra oznacza, że jest dokładnie oczyszczona, technolog zapewnił mnie, że nic do niej nie dodają.

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 1320 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 78  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Metello i 100 gości