Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.3

Post »

Poprzednia część wątku jest tu :arrow: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.2


Jako że nie mam praktycznie wcale czasu ostatnio, to zrobiłem choć na szybko przed wyjazdem zdjęcie dyni :) Obrazek
arkawroc
200p
200p
Posty: 447
Od: 24 sty 2011, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: wrocław

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.2

Post »

Błażeju, moje dynie są osłonięte od słońca liśćmi , poobrywać je i odsłonić do słoneczka czy chronić przed nasłonecznieniem?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.2

Post »

Idąc za radą Błażeja w zeszłym roku myślę ,że dobrze było by je cieniować.
Sama zauważyłam ,że wystawione na słońce szybko dojrzewają a te utrzymane w cieniu nabierały sporej masy. Jeden prawie dojrzały zacieniowałam przed nasłonecznieniem to jeszcze ,,krzywo" podrósł.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.2

Post »

Tak, dynie powinno się osłaniać przed ostrym słońcem, nawet dynia jest w gąszczu liści to należy ja osłonić jakimś materiałem, najlepiej białym. W pełnym słońcu skórka może twardnieć co zmniejszy przyrost, a w gąszczu liści jest narażona na uszkodzenia przez kolce od łodyg liści i przez te rany również może być hamowany wzrost w tym miejscu. W pierwszym roku mojej uprawy giganta w malutką jeszcze dynie uderzyła kulka gradu i do samego końca było widać, iż w miejscu blizny dynia nie rośnie tak, jak na miejscu bez skazy.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.2

Post »

Mój Bambino posadzony na kompostowniku myśli chyba, że jest kwiecistą rośliną okrywową :;230 Dziś zgarnęłam mu 23 kwiatki męskie a wyprodukował się na 2 żeńskie ;:306

Obrazek
adik
100p
100p
Posty: 156
Od: 12 cze 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.2

Post »

Musi mieć sporo fosforu w tym kompostowniku i ładuje w kwiaty. Potas mógłby go zdopingować do puszczenia żeńskich kwiatów ;:303 .

Co do przykrywania dyni to tak jak Błażej napisał okrywać TRZEBA jeśli się marzy o ogromnej dyni. Wszyscy tak robią co można zobaczyć na filmikach na youtube wpisując "giant pumpkin" .
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.2

Post »

Chyba masz rację bo są jeszcze 3 krzaczki w ziemi i tak nie ,,głupną". Ten to już te ,,ziemne " przerósł podwójnie. Kwiaty przyniosłam do domu do zasuszenia ale muszę je wynieść. Od zapachu aż kręci w brzuchu :wink:
Czyli w przyszłym roku już nie będę sadzić na kompostowniku. ;:185

Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.2

Post »

Do osłony można wykorzystać absolutnie wszystko co osłoni dynie przed bezpośrednio padającym słońcem :) można okryć materiałem, ustawić parasol, zrobić jakiś stelarz itp kombinować z tego co mamy :wink:
Awatar użytkownika
Marcoo16
1000p
1000p
Posty: 1053
Od: 24 mar 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.2

Post »

Błażej - czyli dynię można przykryć jakimś zwykłym kawałkiem sz... materiału ? ;:224 :lol: A co do mojej to wczoraj miała rano 4185g, dzisiaj (24h później) po włożeniu na wagę pokazało się Error, czyli ma ponad 5025g. jak dla mnie to strasznie dużo. ;:138
Pozdrawiam Marek
Mój "mały" zakątek... - czyli ogród i pogaduchy
Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia. [Mark Twain]
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.2

Post »

Tak szmatka, koszulka czy nawet gacie ;:306 Nie chodzi o to z jakiej części garderoby będzie ta osłona, ważne jest to że materiał musi przepuszczać powietrze i najlepiej jakby był biały. Co do ważenia na wadze dyni to jest to Wg mnie złudne ważenie gdyż wraz z wzrostem dyni wzrasta opór jaki wywiera ogonek na dociśnięciu dyni :) Lepiej jakbyś przemierzył metodą z pierwszej strony :wink:
jondi
500p
500p
Posty: 725
Od: 3 kwie 2014, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.2

Post »

Z braku czasu dziś i duszącego upału nie zrobiłam specjalnych rusztowań do osłony tylko tymczasowo dziś przykryłam dynie szmatami płóciennymi do polerowania szyb..... Materiał wielorakiego użytku:).
adik
100p
100p
Posty: 156
Od: 12 cze 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.2

Post »

Jeszcze jedno słowo o ochronie przed grzybami (mączniak rzekomy) tym razem dla ekologów. Jeżeli nie stosowaliście żadnych fungicydów a obawiacie się że mączniak zawita albo już zawitał to można spróbować zastosować POLYVERSUM WP podaję nazwę preparatu a nie substancję czynną bo to nie zawiera substancji czynnych. To nie jest chemia tylko grzyb Pythium oligandrum który pasożytuje na.. grzybach np. na mączniaku. Dlatego aby zastosować ten preparat należy nie stosować wcześniej fungicydów bo mogłyby zniszczyć grzybki z Polyversum. Karencja 0 dni.

U mnie na Bambino się zaczął wkradać rzekomy ale i tak już dojrzewają a jakoś nie rozwija się za szybko więc nie będę reagował, zobacze w sobote jak na działkach, mam nadzieję, ze będę robił tylko pomiary gigantów a nie latał z opryskiwaczem (firmy Marolex oczywiście :lol: ).
arkawroc
200p
200p
Posty: 447
Od: 24 sty 2011, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: wrocław

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.2

Post »

I stało się 2 wysunęła się na prowadzenie z wynikiem 132cm, 1 osłabła w tym zmaganiu z wynikiem na dziś 124cm.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”