Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

Ci z Pokrzydowa już dawno nie działają. Też kiedyś chciałam pozyskać od nich nasiona.
Iza
herkules
50p
50p
Posty: 89
Od: 8 lis 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

jerry pisze:Herkules, a jakie Ty chcesz 100 czy 200 letnie odmiany polskich warzyw?
Może trochę się za bardzo zapędziłem ponieważ myślałem tu o np. orkiszu , który jest sam w sobie bardzo stary.
Ogólnie odmiany , które ktoś sadził z pokolenia na pokolenie ...
Wiadomo ,że w Polsce były wojny itd., ale nie wierzę ,żeby gdzieś na wsiach babcie nie miały :)
Mogą też być odmiany z Rosji , Ukrainy ,ale warunek stare odmiany ...
Maraga pisze:Jeśli ktoś ma nasiona uprawiane w danej rodzinie od dawna nie patrzy na żadne rejestry tylko co roku je wysiewa.
Właśnie i o takie odmiany mi chodzi :) Tylko z pewnego żródełka bo na alllegrosie to piszą ,że mają nawet po 200 czy 300 lat :D

Może by tu stworzyć specjalny dział / temat typowo starych odmian ,żeby nie szukać po całym forum ?
Osoby by pisały co mają i ile to ma lat ,a zainteresowani odpowiadali by na PV :)

Szukam też starych ras pszczół - ale to dopiero najwcześniej na przyszły rok , bo się nie wyrobię ...
Ogólnie chce stworzyć taką oazę z starymi odmianami dla siebie gdzie będą klony do pozyskiwania soku , gdzie będzie można napić się np. " napoju bogów" Już chyba nikt takich przepisów nie pamięta ,a szkoda :)
W dobie chemizacji , nie ma sensu zaopatrywać się w żywność z hipermarketów ..
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

Jak chcesz dawne zboża, to krzyca, samopsza i płaskurka. Ziarno do dostania np. u Babalskich.
Iza
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

Herkules, może to dobry pomysł z wątkiem gdzie można byłoby pokazywać warzywa starych odmian, pisać gdzie kupiliśmy nasiona ( nie wszystkie łatwo się zbiera ), co do wymiany dogadać się na priw. Jest początek sezonu, można się zorientować jakie będzie zainteresowanie i zaplanować zbiory ;:162
herkules
50p
50p
Posty: 89
Od: 8 lis 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

jerry pisze: Aktualnie o polskich odmianach poczytasz tutaj:
Krajowy Rejestr Odmian : http://www.coboru.pl/Polska/Rejestr/rejestr_KR.aspx
Tylko ,że są to odmiany chronione prawem hodowcy /licencjonowane ,a więc nie wolne od opłat . Więc życzę powodzenia w legalnym ich rozmnażaniu w przyszłości...
aria pisze:Herkules, może to dobry pomysł z wątkiem gdzie można byłoby pokazywać warzywa starych odmian, pisać gdzie kupiliśmy nasiona ( nie wszystkie łatwo się zbiera )
No właśnie jest problem , bo takiego wątku nie ma, a przewalić 300 tematów to jest absurd ...
Jest może gdzieś w internecie lista zbóż odmian niechronionych prawem ?
jeszcze pisze:Jak chcesz dawne zboża, to krzyca, samopsza i płaskurka. Ziarno do dostania np. u Babalskich.
Te akurat kupiłem i wysiałem ,ale wolałbym mieć więcej bo nie wiem co mi się sprawdzi :)
Maraga pisze:Jeśli ktoś ma nasiona uprawiane w danej rodzinie od dawna nie patrzy na żadne rejestry tylko co roku je wysiewa.
To jest błąd myślowy bo jak roślina jest w rejestrze i ma licencje to rozmnażanie tego zostanie zakwalifikowane jako piractwo nasienne :) Dlatego dobrze jest wiedzieć co to za odmiana , lub przynajmniej z którego roku :)
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

herkules!

Jeszcze tego brakowało,żeby mi sprawdzali grządki.Czy mam nasiona takie czy owakie.Absurdów na co dzień bez tego pełno.
Może kontrolują plantacje tych co uprawiają warzywa i owoce na dużą skalę.
Jak byłam w podstawówce to ojciec kontraktował ziemniaki i fasolkę szparagową dla CNOS-u.
Ale to tak raz czy dwa razy.
herkules
50p
50p
Posty: 89
Od: 8 lis 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

Oczywiście ,że to na chwilę obecną dotyczy wyłącznie dużych rolników ,ale w przyszłości to się zmieni . Ja jako osoba przezorna kupuje wszystko co nie ma wyłącznej ochrony prawnej ...
http://www.agronews.com.pl/pl/0,101,112 ... zboze.html

https://wroclaw.tvp.pl/26054950/nasienne-piractwo
https://www.dobreprogramy.pl/Piractwo-k ... 75036.html
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

Trochę wątek odkurzę, bo chyba nie ma sensu zakładać nowego.

Zastanawiam się czy warto zbierać nasiona np z kapusty pekińskiej?
Zostało mi kilka, co wypuściły kwiatostany, nic innego nie mam kwitnącego krzyżowego, żeby
się skundliło, jedyne co, że to F1.

Ostatnio tak fatalnie kiełkują mi kupne nasiona, najgorzej chyba marchwi,  
że też się zastanawiam nad nią i pozyskaniem swoich nasion.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”