Pomidor regulowanie kwiatów w gronie, staśmienia i inne dziwne kwiaty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Te gargamele są bardzo smaczne i właściwie można byłoby je zostawiać.
Jest tylko ALE (właściwie to dwa) po pierwsze taki kwiatek całkowicie blokuje pobieranie soków przez pozostałe kwiaty w gronie i z reguły do zerwania jest jedynakiem.
Po drugie zaś, bardzo często, żeby nie powiedzieć prawie zawsze, taki owoc w tych nienaturalnie skręconych miejscach infekuje się szarą pleśnią.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Inga_beta, i ja powtórzę -obrywaj. Taki berecik u mnie był w ub.roku, wersja zielona i żółta



Wprawdzie szarej pleśni nie było, ale bez sensu jest zostawiać takie kwiaty.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Mirek19 pisze:Ja czasami zostawiam z ciekawości taki staśmiony kwiat i czekam na "dziwoląga" :wink: ;:306

Ja często zostawiam staśmiony kwiat by uzyskać jeden spory okaz ale ogólnie, nie jest to opłacalne i lepiej skasować ten jeden staśmiony i uzyskać kilka gron z normalnymi pomidorkami. :D
Nast1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 lip 2020, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomidory

Post »

Mam pytanie, dlaczego owoce pomidorów rosną od samego początku niekształtne i w ogóle jakieś dziwne? Jak temu zaradzić?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

To są owoce ze stasmionych kwiatów. To takie duże kwiatki, wyglądają jak małe słoneczniki. Trzeba usuwać.
Pozdrawiam! Gienia.
gizi0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 sie 2015, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Dzień dobry państwu ;)

W marcu jadłam smacznego pomidora ze sklepu. Więc posadziłam sobie kilka nasionek i ochrzciłam go "pomidor X". Kwiaty na nim dopiero się zawiązują, ale... nigdy nie spotkałam się z kwiatem tak "staśmionym" (a chyba to jest właśnie to), więc mimo, że posadziłam sobie tego tureckiego pomidora dla zabawy, żeby zobaczyć co z tego wyniknie, to jednak nie wiem co mam z tym fantem zrobić. Obciąć kwiat, zostawić? Nasiona sobie zostawiać jak wyjdzie?

Mam dosłownie 4 krzaczki tego pomidora. Okazał się super wytrzymały na szarą pleśń, która zjadła mi groszek i pomidora retro a rosły dosłownie obok (maskotka i koralik mają się świetnie pod "małą szklarnią"). Na dwóch krzaczkach mam już takie dziwy kwiatowe otwarte. Na kolejnych dwóch się kształtują. I w każdym wypadku to jest pierwszy kwiat w ogóle, jaki się pojawia, najpierw zielony, potem płatki robią się żółte. Poniżej dziwu zawiązują się normalne pąki.

Pomidor ma silną łodygę i mega duży system korzeniowy w porównaniu do dotychczas sadzonych przeze mnie pomidorów na balkonie (w zasadzie powinnam go chyba traktować jak ogórki - głęboka donica).

Nie martwię się o późny owoc, bo zdarzało mi się już zbierać pomidory z balkonu krótko przed grudniową gwiazdką.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

gizi0 :wit
Oberwij te staśmione kwiaty, tylko opóźnią rozwój pozostałych.
Ewa
Dysol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 lip 2021, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomidory w tunelu - szkodniki, choroba? Co to jest?

Post »

Cześć!
Jestem nowym użytkownikiem. W tym roku, po nieudanych wcześniejszych próbach uprawy w gruncie, posadziłem pomidory w tunelu foliowym. Do tej pory wszystko działała jak należy. Do dzisiaj... Odkryłem coś, czego nie potrafię zidentyfikować. Nie znalazłem również satysfakcjonującej odpowiedzi w wątku "Pomidory w pigułce...".
Pytanie - co to za dziwactwo? Zniekształcony pomidory. Obstawiam szkodniki ale mogę błądzić. Nie zauważyłem dziur w liściach, również żadnych gąsienic. W tunelu lata wiele owadów ale biedronki "hoduję" profilaktycznie i jednego pająka na etacie :D

Uzupełnienie: Dotyczy to zwłaszcza pierwszych gron i jednej odmiany pomidora, choć po przeciwnej stronie zauważyłem podobne symptomy u innej odmiany. Dotyczy odmian dużych pomidorów. Karłowate są ok. pH gleby +- 6 (wg testera 3 in 1). Nawadnianie kropelkowe, patykowe. Podlewanie raz na tydzień, 3 dni (upały). Nawożone raz na 2 tygodnie floro... do pomidorów i papryki (brak wapna w składzie). Dobry przyrost masy zielonej i kwiatów. Prawie wszystkie zapylone. Jeśli nie jest chłodno prawie zawsze tunel jest otwarty w ciągu dnia. W tunelu jest posadzone również kilka papryk. Stonki nie zauważyłem. Plagą majową były ślimaki. Część dostała się do środka tunelu. Był dość spory problem z podkopywaniem gleby przez nornice lub krety. Pomidory są posadzone w cylindrach. Przed posadzeniem sadzonek gleba w cylindrach na spodzie wymieszana z granulowanym kurzeniakiem (spód, przykryty glebą). Cylindry - ziemia zmieszana z kompostem granulowanym. Może to wahnięcia majowych temperatur?
Może to jakoś naprowadzi...

Z góry dziękuję za pomoc.
P.S. Jeśli pomyliłem dział, przepraszam.


Fotki:
Obrazek
Obrazek



Bezpośrednie linki do fotek:
http://dysol.pl/pomidory/pomidor1.jpg
http://dysol.pl/pomidory/pomidor2.jpg
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory w tunelu - szkodniki, choroba? Co to jest?

Post »

Dysol!

Co to znaczy?:

"Jeśli nie jest chłodno prawie zawsze tunel jest otwarty w ciągu dnia."

Mieszkasz gdzieś pod biegunem?

Zdjęć u mnie nie widać.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Pomidory w tunelu - szkodniki, choroba? Co to jest?

Post »

Jak dla mnie to tzw staśmione kwiaty
Te niekształtne większe od innych zaleca się zrywac bo pomidory bedą znieksztalcone
Tak jak na zdieciu 2 wieksze czyli starsze znieksztalcone kolejny juz ładny
Kwiaty musialy trafić na słabą pogode zdaza sie czesto
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory w tunelu - szkodniki, choroba? Co to jest?

Post »

Staśmione kwiaty zdarzają się dosyć często na pierwszych gronach , częściej jeśli jest zwariowana pogoda. Rozszczepianie się owoców - jeśli jest zbyt dużo wilgoci i w owocach i w roślinie. Tunel w lecie powinien być otwarty non stop. 20*C w tunelu w nocy ? To noc tropikalna!!!
Pozdrawiam! Gienia.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Pomidory w tunelu - szkodniki, choroba? Co to jest?

Post »

Nie zamykaj tubelu, bo tylko prosisz się o choroby grzybowe. U mnie, gdy zamknę na czas burzy, to po tym krótkim czasie już wszystko jest zaparowane, wilgotność bardzo mocno wtedy wzrasta.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2845
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Pomidory w tunelu - szkodniki, choroba? Co to jest?

Post »

Takie rozszczepienie, jak na ostatnim foto może być od dużych różnic temperatur między dniem i nocą w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców. Może też wystąpić przy nadmiernym stężeniu środków wspomagających zapylanie.
Pozdrawiam Eugenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”