Pomidory uprawiane w donicach...

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach

Post »

Nawożenie w pojemnikach jest specyficzne. O ile w gruncie korzenie rozrastają się wszerz i w głąb i zawsze coś sobie znajdą do jedzenia to w pojemniku już są skazane na to co dostaną. Jak nieprzytomny pacjent w szpitalu. Pacjentowi nie aplikuje się tygodniowej dawki kalorii czy leków jednorazowo raz na tydzień lecz podaje się mu w kroplówce. :D
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pomidory w donicach

Post »

forumowicz ja wczoraj właśnie przygotowałam doradzony przez Ciebie nawóz z fructusa i saletry potasowej :-) Butelkę opisałam NAWÓZ z każdej strony flamastrem i przyklejam do niej na taśmę strzykawkę do odmierzania ;-)
Awatar użytkownika
offca11
200p
200p
Posty: 247
Od: 4 mar 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pod Krakowem

Re: Pomidory w donicach

Post »

forumowicz pisze:Do nawożenia pojemników nie używam superfosfatu, bo ma on bardzo małą rozpuszczalność . W ub. sezonie używałem nawóz płynny Fructus do roślin kwitnących wzbogacony saletrą potasową.
A zdradzisz ile dodać saletry potasowej? :wit
Pozdrawiam Mateusz
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach

Post »

A jakim nawozem płynnym dysponujesz ?
Awatar użytkownika
offca11
200p
200p
Posty: 247
Od: 4 mar 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pod Krakowem

Re: Pomidory w donicach

Post »

W tej chwili Planta NPK 6-3-6. A jakbyś był tak uprzejmy i mógłbyś rozpisać tak, żeby w przyszłości można sobie też samemu wyliczyć jeżeli będzie nawóz o innym stosunku NPK, to byłym wdzięczny ;:180
Pozdrawiam Mateusz
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach

Post »

Powtórka z Bioflorinu.
Za mało jest w tym nawozie fosforu. Jeśli się dołoży jeszcze saletrę potasową, a trzeba, to fosforu będzie jeszcze mniej .
Wypadałoby uzywać tego nawozu w ilości 2 ml/l. Wtedy w litrze pożywki będzie:

N- 2 x 60 = 120 mg
P- 2 x 30 = 60 mg/ jako P2O5 już/
K- 2 x 60 = 120 mg/ jako K2O/
Dużo za mało tak fosforu jak i potasu
Wypadałoby użyć 4 ml/ l ale wtedy będzie za dużo azotu bo aż 240 mg/l
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Pomidory w donicach

Post »

Witam,

Wątki o pomidorach czytam już od jesieni na forum. Ogrom informacji na początku przeraża. Ponieważ dysponuję dużym tarasem zdecydowałem się na uprawę pojemnikową.
Z tego wątku można się dowiedzieć właściwie wszystkiego na ten temat - fantastyczna robota. Przy okazji dowiedziałem się dlaczego nie wrzucać obornika na spód pojemnika.
Mam tylko jedno pytanie, które co prawda wcześniej już padło ale chciałbym się upewnić, mianowicie jak często podlewać nawozem. Powiedziane zostało że raz dziennie (mówię o Substralu magicznej sile do pomidorów) 10ml wcześniej przygotowanego roztworu 10% tegoż nawozu na 1l wody. Oczywiście przy ziemi Sterluxa uniwerslanej. Dobrze zrozumiałem?
Awatar użytkownika
sachel
100p
100p
Posty: 174
Od: 14 lut 2014, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pomidory w donicach

Post »

Rady forumowicz, które padały w różnych wątkach to fertygacja czyli połączenie podlewania i nawożenia, a co do tego jak często to tak często jak ziemia tego wymaga czyli jak przeschnie wystarczająco żeby podlać :wink:

A co do ziemi to ważne żeby nawozu < 0.6, a sterlux jest polecany - bo sprawdzony przez wiele osób ;)

A że nadmiar informacji przeraża - znam to, sam przez to przechodziłem/przechodzę i cały czas czytam i się uczę, polecam wszelkie wątki pomidorowe ;:333
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach

Post »

10 % to jest w przybliżeniu 100 g nawozu w litrze a skład jego to :
Skład:
Nawóz WE NPK (Mg) 09+09+27 (3) % (m/m) z mieszaniną mikroelementów.
to oznacza, że poszczególnych składników jest w litrze :

N- 9 g czyli 9 mg/cm3
P2O5 - 9 g czyli 9 mg/cm3
K2O - 27 g czyli 27 mg /cm3

Jeśli więc wziąć jak proponujesz:
Tomek_Os pisze:10ml wcześniej przygotowanego roztworu 10% tegoż nawozu na 1l wody.
to rachunek jest prosty. W tej pożywce będzie odpowiednio w litrze 90/90/270. Za mało azotu i sporo za mało fosforu.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Pomidory w donicach

Post »

forumowicz pisze:Substral do pomidorów
Skład:
Nawóz WE NPK (Mg) 09+09+27 (3) % (m/m) z mieszaniną mikroelementów.
Z tego nawozu należy sporządzić roztwór 10 % tj odważyć 10 dkg wsypać do butelki 1l i dopełnić wodą . Dodawać do wody do podlewania w ilości 10 ml/ litr.
Wybacz forumowicz zasugerowałem się Twoją wypowiedzią. To było na 3 stornie tego wątku.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach

Post »

Bardzo przepraszam ,a czy ja komuś kazałem nawozić pomidory Magiczną siłą? Wręcz przeciwnie. Jeśli zaś ktoś pyta o wykorzystanie posiadanego nawozu odpowiedziałem tak a nie inaczej.
Zamiast bawić się w historyka lepiej pójść do ogrodniczego i kupić nawóz taki jak trzeba.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Pomidory w donicach

Post »

Wziąłem to za dobra monetę :wink: Dobra czyli to dotyczyło tylko tamtego nawozu.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach

Post »

Każdy może sobie nawozić jak chce. Ale po to istnieją tzw liczby graniczne składników, by nawożenie było zoptymalizowane do potrzeb danej rośliny . I tak jak nigdzie indziej zagadnienie to ma istotne znaczenie przy uprawie w pojemnikach.
Liczby graniczne
lub zawartości graniczne określają przedział optymalnej dla plonowania roślin zawartości składników mineralnych w glebie. Jak wynika z danych w tabeli 5 dolna liczba graniczna jest to zwartość składnika w glebie lub podłożu ogrodniczym, poniżej której plon rośliny maleje. Górna liczba graniczna określa maksymalną zawartość składnika w glebie, powyżej której plon ulega obniżeniu,
http://polifoska.pl/module-Publikacje-a ... .html.html
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”