Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Mój eksperyment z Tamarillo zakończył się na etapie nasion. Żadne nie wykiełkowało.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 694
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Jak chcesz to ci prześlę sadzonkę.Mam ich na tyle. Tylko nie wiem czy już czy czekać na cieplejsze dni? Bo u mnie jeszcze zima jest, śnieg jeszcze nie zlazł a Tamarillo nie znosi zimna. Podaj mi jak to przesłać i będzie zrobione.Popatrz ile mam tego.Ja nie zbiednieję na tym.

Obrazek
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Dziękuje za propozycje ale na razie za wcześnie na to. Ten tydzień ma być jeszcze zimny.

Twoje widzę kiełkowaly super. :) Ja musiałem mieć już stare nasiona
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 694
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

No moje były bezpośredni z owocu, trochę je przetarłem tylko z miąższu. I wykiełkowało tego ponad 100szt!Wiesz jak widzę ze to kupowanie nasion to jednak ryzyko, ostatnio kupiłem gujawę i nic nie wzeszło. Tak samo przetrzymanie nasion to amen!Miałem roczne pestki Nispero, sam je tak głupio przetrzymałem na półce. Posadziłem do inspektu i wszystkie zgniły! Wiesz jaka strata!U mnie w firmie jest Niespero ale ono owocuje raz na kilka lat( kwestia złego prowadzenia i uprawy czyli zero czegokolwiek poza wodą i ziemia ta sama przez 20 lat w doniczce 5l). Tamarillo za to mi pięknie wyszło.Straty na poziomie 3-5% bo gęsto było po kiełkowaniu. To jak by co to daj mi znać i daj instrukcję jak to zrobić. :tan A i Adam mam na imię, tak dla formalności, bo się nie przedstawiłem. ;:215
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Witaj Adam. :wit

Zdawaj relacje co tydzień, jak tam postępy. Na pewno nie tylko ja jestem ciekaw uprawy Tamarillo. :)
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 694
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Nie ma sprawy, mogę pokazywać ale co tydzień? Hahaha. :;230 To będzie trudne, bo mam 3 sorty tego Tamarillo. Sort A( sadzonki najbardziej okazałe), sort B czyli sadzonki mniejsze i sort C, czyli odpady, które są u mnie na kwarantannie w pudełku coś ok.9-ciu i doniczce coś ok. 6ciu. Na razie czekam, ale jeszcze muszę porównać sort A z B, bo w sorcie B wyodrębniło się kilka mocniejszych a sorcie A kilka osłabło.Sort C traktuję jako awaryjne zaplecze, bo i tak dopiero w przyszłym roku te rośliny będą OK, jak przeżyją. I powiedz mi tu, który sort pokazywać ;:180 a może wybraną roślinę? Można jedną wyodrębnić? Bo i tak większość z tego tamarillo powędruje na sprzedaż. :uszy

Obrazek

Kandydatka do biografii? ;:224
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Tak, tylko napisałem, byś zdawał ogólnie relacje, z uprawy. Nie tylko raz na jakiś czas ale z lażdej ciekawej sytuacji.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 694
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Ok, postaram się czasem coś skrobnąć! Mam nawet jedno Tamarillo z sortu C w domu , dałem do takiej mikrodoniczki dla córeczki aby się uczyła ogrodnictwa. Pilnuję jej aby ona pilnowała czy "tamarilko" ma wodę, czy jest do słoneczka itp. Nawet ładnie zaczyna rosnąć! :tan Już ma 4 listki poza pierwszymi dwoma. Muszę tu zaznaczyć dla potencjalnych uprawiaczy iż tamarillo pierwsze dwa listki zrzuca jak pojawiają się następne. Te pierwsze dwa zsychają i odpadają! Z tego co wyczytałem to każde następne listki mają być większe do poprzednich.Ponoś zdarza się, że liście tamarillo osiągają 28cm długości i są proporcjonalne na szerokości. Na razie faktycznie widzę, iż każde następne są coraz większe od poprzednich. :uszy
Witam, jestem Adam.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Jako że roślina rośnie silnie podejrzewałbym, że przyczyną opadania starszych liści jest niedożywienie.
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Już 3 razy robiłam podejście do tamarillo, ale za każdym razem przegrywałam z mączlikiem, który jest jego wielkim amatorem i jakimś psim swędem zawsze go wyczuje. Pewnie kiedyś jeszcze spróbuję, a teraz poeksperymentuję z pomidorem kolczastym.
Póki tamarillo stało na dworze, nie było problemu. Mączlik atakował w domu - podczas zimowania, albo świeżo wysiane roślinki. A takie maluchy zwykle nie miały z nim żadnych szans.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 694
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

vimen pisze:Mączlik atakował w domu - podczas zimowania, albo świeżo wysiane roślinki. A takie maluchy zwykle nie miały z nim żadnych szans.
Wiesz wcale mnie to nie dziwi. Sam miałem identyczny problem z cytryną i tarcznikami, jak rosła na tarasie nic siĘ nie działo złego, potem w zimnym korytarzu było OK . Ale jak tylko wstawiłem do ciepłego pokoju na zimę od razu plaga szkodnika. Teraz na figach też w połowie zimy mi się przędziorki pokazały i musiałem pryskać na nie.Zima to chyba ulubiona pora szkodników. Ja muszę dlatego sprzedać nadmiar Tamarillo bo teraz sią zdrowe i bez mszyc , szkodników , chorób grzybowych bo są dopiero "urodzone" i w zamkniętych pomieszczeniach. Po wystawieniu na klimat zewnętrzny będzie szansa na to wszystko co złe.
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 694
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Witam w temacie Tamarillo.
Dziś wrzucam nowe foty.
Na początek zdjęcie malutkiego Tamarillo co było najmniejsze , to co dałem córeczce na parapet

Obrazek

Reszta Tamarillo rośnie i zaczyna się już wykładać. Dwa największe dałem na taras i tu dziwne ale liściory do połowy to wiszą mu jak szmaty, w nocy się podnoszą ale w dzień klapią jak szmaty. I nie jest w słońcu. ;:219
Część sadzonek( tych największych staram się trzymać w słabym świetle aby je hamować). Jak jakieś postawię na parapet to dostają takiego speeda że hej! :;230


Obrazek
Zobaczcie jaka jest różnica , ta mniejsza sadzonka to sadzonka hamowana ilością światła a ta większa to postawiona na parapet na tydzień.


Obrazek

Generalnie wystawiłem trochę tych sadzonek na sprzedaż, bo mi przeszkadzają już w pokoju.
Cena symboliczna, jak za dwa piwa.
I jednak ważna sprawa przy Tamarillo!
Jak je dwa razy przepikujecie, to będzie to samo co z klasycznym pomidorem.Czyli dostanie takiego kopa, że szok!
Ja przypadkiem miałem dwa takie dwa razy pikowane, to teraz mają po 40cm i musiałem je już wsadzić do donic 10l.
Plantacja już mnie przerasta z tym Tamarillo. ;:223 Zaczynam tyczyć sadzonki (patyczkami do szaszłyków), bo mi się zwyczajnie wykładać zaczynają( te hamowane, bo są wiotkie a rosną w górę).
Jak ktoś ma pytania to pytajcie, odpowiem w miarę obserwacji.
;:124
Tu plantacja sadzonek hamowanych. ;:215
Obrazek
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 694
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Tamarillo ciąg dalszy.
Oto zdjęcia tego samego tamarillo rano i w dzień.Rano i w nocy liście pięknie stoją na "baczność" , widać nawet od spodu czarne cząsteczki ziemi, bo w dzień liście na nim wiszą jak szmaty i leżą na ziemi częściowo, do połowy rośliny i tak co dnia jest.
Oto liście rano

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A tu te same liście i rośliny w dzień


Obrazek

Obrazek


Jak by im "krew odpłynęła z tych kończyn" a potem wraca jak jest zimniej.
I rośliny nie są na słońcu/
Witam, jestem Adam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”