Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
kuczjan
100p
100p
Posty: 149
Od: 10 maja 2010, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie Zawiercie

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

BobejGS pisze:Pięknie się prezentują. ;:173

Z tego co doczytałem, to ma ona dwa lata. A jak gabarytowo ona wygląda, bo ze zdjęć ciężko określić, a przyznam szczerze, że spodobało mi się. :D
Tak ma 2 lata, na ubiegłą zimę zostawiłem tylko główny pęd około metra z jednym listkiem i stożkiem wzrostu
roślina wylądowała w takim stanie w piwnicy, bezproblemowo przetrwała. Obecnie ma już niewiele liści i połamane boczne pędy a to za sprawą wichury jaka miała miejsce parę tygodni temu. idzie ochłodzenie i Tamarillo wkrótce znów wyląduje w piwnicy
Wiktoria samo się rozkrzewiło nic nie przycinałem, martwi mnie jego system korzeniowy który rozrósł się daleko poza
wiaderko. Owoców jeszcze nie próbowałem ale sądzę ze będą niedobre w smaku
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Owoce są zwykle opisywane jako "dobrze doprawiony pomidor", więc chyba nie ma co nastawiać się do nich źle. :) Przy zastosowaniu pomidoropodobnym, czyli raczej na kanapkę czy do sałatki, nie jak jabłko. Choć i tacy są. :lol:
No ale zbiory masz porządne, będziesz mógł wypróbować i sam nam dokładnie opisać.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Z tego co doczytałem, to owoce jednak nie tak bardzo smaczne są i je się tylko środek. Ale wyglądają super. :)
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 694
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Witam dziś ;:138 !
Jestem w szoku bo dziś podejrzanie wyglądające moje tamarilla dokładniej przejrzałem. Ogromne liście klapowe zaczęły po jednym żółknąć i schnąć! ;:223 I stało się to co działo się u innych w lecie a mnie omijało cudem. Moje rośliny zaatakowały ogromne zastępy "wampirów" pijąc im sok.
Na liściach pełno białej mszycy! ;:174 ;:223 !
A myślałem, że już o tej prze roku i w pomieszczeniu chłodnym im nic nie grozi.
Przejrzyjcie swoje tamarilla bo mszyca nie śpi chyba! ;:124
Pozdrawiam.Adam
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

U mnie poskutkował jeden oprysk Mospilanem na początku sezonu, zaraz po tym jak się w wątku skarżyłam. :) Teraz niedawno powtórzyłam przy okazji opryskania wszystkich roślin, coby nie hodować w domu robactwa zamiast roślinek, choć mszycy nie było widać nawet teraz. Polecam, bardzo skuteczny środek.
Klamka zapadła, dziś wieczorem wszystkie egzotyki idą do domu. Rano był szron na oknach i szybach samochodu. Tamarillo trzymają się bardzo dobrze, ale na dniach ma być przymrozek do -5, więc nie ma co ryzykować. Po wniesieniu do środka je pomierzę i dam znać, ile urosły przez samą jesień.
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

To nie mszyca - to mączlik na pewno. Znalazł sobie miejsce do zimowania. Badziewia trudno się pozbyć, a bardzo lubi tamarillo.
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

A mączlika na Tamarillo akurat nie widziałam, choć na stojącym obok pepino było ich od groma. Skoro lubią, to dziwne, że nie przelazły.
Oba Tamarillo pomierzone, schowane. 91 i 99 cm wzrostu bez donicy, liście około 35 x 30 cm, pieniek ma około 3 cm średnicy. Więc chyba ładnie jak na roczniaki. :) Teraz byleby je przechować przez zimę.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 694
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Kolego, chyba nie myślisz że nie potrafię odróżnić mączlika od mszycy? :roll: Jak napisałem "mszyca" to jest ona na 100% . Nie ma mączlika. ;:224
Wiktoria,piękne masz te okazy , prawie metr to super wynik, a zwłaszcza pieniek jest super, moje podobne są. Ja postaram się obronić moje dwa "bliźniaki", bo liczę w przyszłym orku na owoce. :uszy
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Myślę, że w chłodzie przezimują ładnie. :) Ja nie mam jeszcze w tym roku możliwości skombinowania chłodnej, jasnej miejscówki dla tak dużej rośliny, naprawdę zszokowało mnie tempem wzrostu, więc będzie musiało przemęczyć się w temperaturze pokojowej. Ale widziałam, że i tak ludzie zimowali z powodzeniem, więc chyba Tamarillo jest w miarę uprzejme i wybacza błędy.
A póki co moje "maluszki" wyglądają tak:
Obrazek
Młode liście, jak widać niewielki przymrozek nad ranem, na który wskazywał szron na oknie, nie uszkodził nawet najmłodszych.
Obrazek
Trochę rozmazane, bo fioletowe światło z grow leda przeszkadza w złapaniu ostrości i sprawia, że telefon nieco głupieje, ale tak liście wyglądają w porównaniu z... moją głową. :;230 Czuję się jak maleństwo. A to przecież dopiero roczniaki.
Obrazek
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 694
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Hehehe, zatem mamy nową odmianę potrawy, ostanie zdjęcie "Pizza z Tamarillo" :;230 :;230 :uszy
Moję też miały takie liściochy ale zawaliłem i zostawiłem je na mrozie, to uszkodziło kilka liści ale teraz te "wampiry" korzystając z mojej nieuwagi( bo zawsze człowiek ma coś na głowie) wykończyły mi znowu 30% liści. Ale teraz trzeba bronić tego co ocalało. Na szczęście stożki wzrostu całe są i roślina rośnie nadal, wolno ale rośnie.
Witam, jestem Adam.
kuczjan
100p
100p
Posty: 149
Od: 10 maja 2010, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie Zawiercie

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Oto moje zbiory a
co do smaku to ja osobiście wolę pomidora
Obrazek
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Prezentują się pięknie. ;:215
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

A u mnie Tamarillo wygląda...
Cóż. :wink: Powiedzmy, że nie będę komentować tego stanu. "Bida z nyndzą" w porównaniu z tym, co było przed wniesieniem, taki łysawy badyl się z obu zrobił. Ale żyją, są zdrowe, nawet jak spadną liście to zawsze puszczą coś nowego w zastępstwo. Byle do wiosny, a póki co muszę udawać, że ich nie widzę i wcale nie jest tak źle.
Za to niespodzianka jest taka, że najwyraźniej w złych warunkach też może się stać coś dobrego. Moje łyse badyle planują się rozkrzewiać. :) To bardzo dobrze wróży na kolejny rok.
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”