Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13647
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Tak, tylko napisałem, byś zdawał ogólnie relacje, z uprawy. Nie tylko raz na jakiś czas ale z lażdej ciekawej sytuacji.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 693
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Ok, postaram się czasem coś skrobnąć! Mam nawet jedno Tamarillo z sortu C w domu , dałem do takiej mikrodoniczki dla córeczki aby się uczyła ogrodnictwa. Pilnuję jej aby ona pilnowała czy "tamarilko" ma wodę, czy jest do słoneczka itp. Nawet ładnie zaczyna rosnąć! :tan Już ma 4 listki poza pierwszymi dwoma. Muszę tu zaznaczyć dla potencjalnych uprawiaczy iż tamarillo pierwsze dwa listki zrzuca jak pojawiają się następne. Te pierwsze dwa zsychają i odpadają! Z tego co wyczytałem to każde następne listki mają być większe do poprzednich.Ponoś zdarza się, że liście tamarillo osiągają 28cm długości i są proporcjonalne na szerokości. Na razie faktycznie widzę, iż każde następne są coraz większe od poprzednich. :uszy
Witam, jestem Adam.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Jako że roślina rośnie silnie podejrzewałbym, że przyczyną opadania starszych liści jest niedożywienie.
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Już 3 razy robiłam podejście do tamarillo, ale za każdym razem przegrywałam z mączlikiem, który jest jego wielkim amatorem i jakimś psim swędem zawsze go wyczuje. Pewnie kiedyś jeszcze spróbuję, a teraz poeksperymentuję z pomidorem kolczastym.
Póki tamarillo stało na dworze, nie było problemu. Mączlik atakował w domu - podczas zimowania, albo świeżo wysiane roślinki. A takie maluchy zwykle nie miały z nim żadnych szans.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 693
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

vimen pisze:Mączlik atakował w domu - podczas zimowania, albo świeżo wysiane roślinki. A takie maluchy zwykle nie miały z nim żadnych szans.
Wiesz wcale mnie to nie dziwi. Sam miałem identyczny problem z cytryną i tarcznikami, jak rosła na tarasie nic siĘ nie działo złego, potem w zimnym korytarzu było OK . Ale jak tylko wstawiłem do ciepłego pokoju na zimę od razu plaga szkodnika. Teraz na figach też w połowie zimy mi się przędziorki pokazały i musiałem pryskać na nie.Zima to chyba ulubiona pora szkodników. Ja muszę dlatego sprzedać nadmiar Tamarillo bo teraz sią zdrowe i bez mszyc , szkodników , chorób grzybowych bo są dopiero "urodzone" i w zamkniętych pomieszczeniach. Po wystawieniu na klimat zewnętrzny będzie szansa na to wszystko co złe.
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 693
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Witam w temacie Tamarillo.
Dziś wrzucam nowe foty.
Na początek zdjęcie malutkiego Tamarillo co było najmniejsze , to co dałem córeczce na parapet

Obrazek

Reszta Tamarillo rośnie i zaczyna się już wykładać. Dwa największe dałem na taras i tu dziwne ale liściory do połowy to wiszą mu jak szmaty, w nocy się podnoszą ale w dzień klapią jak szmaty. I nie jest w słońcu. ;:219
Część sadzonek( tych największych staram się trzymać w słabym świetle aby je hamować). Jak jakieś postawię na parapet to dostają takiego speeda że hej! :;230


Obrazek
Zobaczcie jaka jest różnica , ta mniejsza sadzonka to sadzonka hamowana ilością światła a ta większa to postawiona na parapet na tydzień.


Obrazek

Generalnie wystawiłem trochę tych sadzonek na sprzedaż, bo mi przeszkadzają już w pokoju.
Cena symboliczna, jak za dwa piwa.
I jednak ważna sprawa przy Tamarillo!
Jak je dwa razy przepikujecie, to będzie to samo co z klasycznym pomidorem.Czyli dostanie takiego kopa, że szok!
Ja przypadkiem miałem dwa takie dwa razy pikowane, to teraz mają po 40cm i musiałem je już wsadzić do donic 10l.
Plantacja już mnie przerasta z tym Tamarillo. ;:223 Zaczynam tyczyć sadzonki (patyczkami do szaszłyków), bo mi się zwyczajnie wykładać zaczynają( te hamowane, bo są wiotkie a rosną w górę).
Jak ktoś ma pytania to pytajcie, odpowiem w miarę obserwacji.
;:124
Tu plantacja sadzonek hamowanych. ;:215
Obrazek
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 693
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Tamarillo ciąg dalszy.
Oto zdjęcia tego samego tamarillo rano i w dzień.Rano i w nocy liście pięknie stoją na "baczność" , widać nawet od spodu czarne cząsteczki ziemi, bo w dzień liście na nim wiszą jak szmaty i leżą na ziemi częściowo, do połowy rośliny i tak co dnia jest.
Oto liście rano

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A tu te same liście i rośliny w dzień


Obrazek

Obrazek


Jak by im "krew odpłynęła z tych kończyn" a potem wraca jak jest zimniej.
I rośliny nie są na słońcu/
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Moje tamarillo z ukorzenionej sadzonki rośnie ładnie, mam je pierwszy rok i mam nadzieję przynajmniej na kwiaty :?


Obrazek
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

A ja się w internecie naczytałam, że tamarillo kwitnie i owocuje w 3 roku, moje mają już 4 lata a owoców jak nie było tak nie ma :?
Zimowanie tego cholerstwa to droga przez mękę i jeszcze ten charakterystyczny zapach liści ;:219
Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

U mnie liście powiem szczerze prawie w ogóle nie pachną, mam trzy sztuki. Czuć tylko po wetknięciu nosa, ewentualnie jak się lekko potrze liście, a moja rodzina w ogóle stwierdziła, że zupełnie nic od nich nie czuje. Ale ja mam też bardzo młode roślinki.
Czy to normalne, że Tamarillo oblegają całe kolonie mszyc? Już załamuję normalnie ręce, najmłodsze listki są aż intensywnie czarne od tych szkodników i łażących mrówek. Wszędzie w ogródku są, ale jak na np. pomidorach czy cukinii są tylko rozsypane gdzieniegdzie czarne punkciki, to na Tamarillo (i borówce) to jest ich od czorta po prostu. Co zleję paskudy wodą to mrówki przynoszą nowe. Nosz. ;:223
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 693
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

No na temat tego zapachu to ja Wam mogę coś powiedzieć, bo mam plantację Tamarillo.
Owszem ono pachnie( a nie śmierdzi! ;:185 ), ale tylko jak je dotkniecie, bo roślina w ten sposób się broni! Zapach jest podobny do zapachu fistaszków. Jeżeli rośliny nikt nie rusza, to nic nie pachnie.To jest coś podobnego jak np.Karambola stula listki jak ją dotykacie, tak samo ona się broni przed napastnikiem. Nie zapominajmy, że mamy tu do czynienia z istotami żywymi!! ;:124 One tak samo reagują na ciepło, zimo, zobaczcie jak do słońca się potrafią ustawiać, nawet 180 stopni się obracają na dobę jak trzeba. Rośliny potrafią też "płakać", czyli "gumować", potrafią się otwierać na dzień i zamykać na noc jak kwiaty pomidorów. Nie są to tylko bezmózgie tkanki, one też mają kod genetyczny i zaprogramowane procesy, inaczej by gatunki nie przetrwały. Poza czym czym jest zapach Tamarillo w porównaniu do soku z Oleandra! ;:215
Pizza , a u mnie na tarasie stoi dwa duże Tamarillo, bo każde ma z 50cm i ani jednej mszycy nie ma na nich, i nie było od początku sezonu. To raczej do klimatu zależy. I oczywiście do "hodowców mszyc", czyli od mrówek.To one są tu winowajcami, bo przenoszą mszyce na rośliny aby z nich korzystać.Jak się nie pozbędziesz mrówek, to nie wytępisz tych mszyc. ;:303
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Obrazek

Tamarillo wyglądają na zadowolone. Bo jest w końcu całkiem wilgotno, no i już nie tak lodowato. :) Ta roślina naprawdę nie radzi sobie z suchym powietrzem.
Najważniejsze - w końcu nie łażą po nich tysiące mszyc.
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidor drzewiasty (Cyphomandra betaceae) inaczej Tamarillo

Post »

Zauważyłam dzisiaj na łodygach Tamarillo coś, co mnie zaniepokoiło. Sama roślina wygląda zdrowo, ale te łodygi... to oznaka, że drewnieją? Czy powinno mnie to zmartwić?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”