Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.5

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

A jaką przyjemność sprawia ,,rozdawnictwo" 8-)
Kasia
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Połowa moich dyniek wzeszła, czekam jeszcze na ponad 20szt. :tan
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Arleto , super relacja ! Zupełnie jak u mnie , tylko ja mam przygotowany jeden taki pasek , i nie tylko na dynie będzie teraz przeznaczony ... Bo 2 lata temu były same dynie a plon przekroczył 700 kg , wiem co znaczą słowa z wiersza " Ręce bolą od noszenia dyń " ...
Nie wiem tylko jak u Ciebie wyglądać będzie sprawa z podlewaniem , u mnie są dwie taśmy do podlewania kropelkowego pod czarną folią położone . Same opady z deszczu mogą nie wystarczyć .
Jeszcze jedna sprawa , staram się sadzić bardziej pod liścienie , lub nieco skośnie rozsadę wyciągniętą , bo często sadzonki łamały się od wiatru , pęd jest jednak chrupki .
LightAtDawn
100p
100p
Posty: 138
Od: 30 wrz 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

@frant - dziękuję za opinię!

Właśnie o podlewanie się martwię,
teraz ziemia była bardzo mokra (przed położeniem folii, rano i kilka dni wcześniej padało)
po wsadzeniu sadzonek wszystko podlałam,
i dopiero wtedy przykryłam białą włókniną.

Teraz się zastanawiam - na jak długo im to wystarczy?

Później - latem, planuję ręczne podlewanie co jakiś czas,
wtedy będę miała więcej czasu,
na chwilę obecną martwię się tylko tym etapem początkowym - wytrzymają tydzień, dwa czy trzy bez podlewania?

ps. 700kg z jednego paska??????? :shock:
zaczynam się poważnie zastanawiać czy ten mój eksperyment jednak mnie nie poniósł w sensie ilościowym ^^
regulamin
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Warto jeszcze przemyśleć nawadnianie kropelkowe , jest wygodne i tanie , metr T-tape to jakieś 50gr . Nawet mając ułożony zagon z folią można taśmę wciągnąć . Koniec taśmy przymocowany do kijka lub sztywnego drutu , i przesuwamy pod folią taśmę , od jednego otworu do drugiego , trochę to żmudne , ale idzie .
Tak , dynie są bardzo urodzajne , należą do rekordzistów . Co prawda u mnie jest jeden pasek , ale rośliny swobodny mają zasięg na boki , niektóre pędy przekraczały 8m . Dużo zależy też od odmiany , np. Muscade de Provance , wydała po 2-3 sztuki , 15-24kg każda . Ale Hokkaido lub Butternut jest już dużo mniej wydajna ( na szczęście ) .
Marmela
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 1 kwie 2013, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Nabyłam nasiona dyni olbrzymiej odm. Rouge tres hatif d'Etampes. Dopiero później przejrzałam forum pod kątem odmian i troszkę zapał mi opadł, bo w smaku ponoć niespecjalna. Zmartwiło mnie również to, że mogę liczyć najwyżej na dwie dynie na krzaku. Nie mam zbyt dużo miejsca na działce, dlatego stwierdziłam, że hodowla na pryzmie kompostowej będzie idealna w moich warunkach. Nie zależy mi na rekordach wielkości (krojenie wielkiej dyni to nic przyjemnego, bez męskich dłoni niemal niemożliwe) czy walorach ozdobnych, dlatego pomyślałam, żeby na kompostowniku posadzić nie jeden krzak, ale np. trzy. Nie wiem, czy słuszne są moje przypuszczenia, że w takiej sytuacji miałabym więcej mniejszych dyń. Co o tym myślicie? Czy mój plan ma szanse na powodzenie, czy istnieje ryzyko, że w takich warunkach owoce nie dojrzeją i w konsekwencji nic nie zjem? Macie jakieś doświadczenia z gęstą uprawą dyni?

Wiem, że najlepiej kupić inną odmianę, która będzie smaczniejsza i liczniej plonująca, jednak mam już nasiona i chciałabym mimo wszystko spróbować 8-)
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

LightAtDawn pisze:U mnie to wszystko to eksperyment, jak coś przymarznie, to mam następców
Ja wysiałem tylko ozdobne eksperymentalnie do gruntu (resztówka, jakichś 10 nasion z przedatowanej paczki z PNOS, w zeszłym roku wschody zadowalające). Z dyniami do jedzenia jeszcze poczekam i wysieję do doniczek.
pozdrawiam, Gunnar
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Marmela, kompostownik to najlepsza ,,ziemia" dla dyń i raczej na małe owoce nie licz :) W zeszłym roku posadziłam po dwie w otworach małego kompostownika i plony były wzorcowe.
Kasia
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Marmela, na kompostowniku można sadzić dynie gęściej, ważne jest aby pędy miały miejsce 'odejść' na boki. Moja teściowa ma kompostownik 2x3m, otoczony jest trawnikiem, zwykle sadzi kilkanaście sadzonek, których pędy rozchodzą się we wszystkich kierunkach, a plony niesamowite.
I jeszcze Cię ponamawiam na kupno innej odmiany np. Hokkaido, Butternut, Lunga di Napoli, Muscade de Provence, są dostępne prawie w każdym markecie i all.
LightAtDawn
100p
100p
Posty: 138
Od: 30 wrz 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Tak mnie dziś naszło...

Mało jest informacji w języku polskim o mniej znanych odmianach dyniek,
sama, jak wybierałam te, które posadzę w tym roku - miałam problem,
i w rezultacie wybrałam na hybił trafił :D
(a dokładnie wzięłam większość dostępnych)

a może zebrać doświadczenia osób które już uprawiały różne odmiany?
wymyśliłam sobie mniej więcej taką formę:


Twoja reklama blogu jest niezgodna z regulaminem.
Regulamin...
moderator
regulamin
Awatar użytkownika
PaulaPola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 26 mar 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Powiedzcie prosze jak duży musi być pojemnik do rozsady dyni? Chce po jednym nasionku do pojemnika.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Ok. 400-500ml. Ja sadzę do dużych kubków po śmietanie lub jogurcie.
Marmela
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 1 kwie 2013, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Dziękuję pięknie za odpowiedzi! Całkiem niechcący wyhodowałabym olbrzyma :)

W takim razie posadzę kilka sadzonek i chyba dokupię zachwalane na forum Butternut :heja Póki co czekam, aż mi nasiona wykiełkują, bo coś nie chcą się ruszyć.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”