Jak wygląda wasz warzywnik? Zdjęcia, plany, opisy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
PEPSI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7095
Od: 20 sty 2013, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Re: Jak wygląda wasz warzywnik? Zdjęcia, plany, opisy

Post »

Pospacerowałam po grudniowym ogrodzie i....wróciły wspomnienia. :lol:


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek

Już mnie łapki swędzą. :wit
Zbyszek-
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 lut 2018, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Podwyższone grządki.

Post »

W sumie jestem tutaj od niedawna i sporo się uczę na tym forum. Jeśli mógłbym się czymś zrewanżować, to chętnie to zrobię w temacie podwyższonych grządek. Mogę powiedzieć, że znam już cokolwiek zagadnienie i chętnie pomogę niezdecydowanym. Grządek mam osiem. Wymiary to 6 x 1 m. Z boku każdej skrzyni są jeszcze takie małe skrzyneczki na pietruszkę, szczypiorek, rukolę, itp. Efekt póki co jest naprawdę dobry, mimo że ze względu na zakres prac jestem bardzo spóźniony w sianiu i sadzeniu. Nawaliłem też sporo błędów, które systematycznie poprawiam. W wypadku zainteresowania zagadnieniem, zamieszczę zdjęcia z ogrodu. Warzywa w skrzyniach rosną niezmiernie szybko i warto spróbować tej metody uprawy, chociażby po to, aby poznać ich nowy smak.
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Podwyższone grządki.

Post »

Pisz zatem śmiało i najlepiej pokaż zdjęcia.
Ja właśnie zdecydowałam się na podwyższone grządki,ale póki co,to dopiero plany. Mam za dużo trawnika do koszenia i postanowiłam przerobić go na grządki :wink: Naoglądałam się zdjęć w Internecie i plan mam taki;
- grządki będą z dwóch nadstawek do europalet 120x80 cm ,wysokie na 40 cm,pomalowane drewnochronem.
- na trawnik pójdzie czarna agrowłóknina,żeby nie trzeba było walczyć z trawą miedzy grządkami.
- w środku grządek agrowłóknina zostanie wycięta i zostanie położony karton,na to warstwa liści i do pełna ziemia ogrodowa wzbogacona kompostem.

Pierwsze nadstawki właśnie dziś kupiła mi koleżanka w skupie palet,ale było tylko 6.Jeszcze do mnie nie dojechały,więc nie widziałam ich na żywo. Cena dobra,bo 15 zł za sztukę,w tym 3 całkiem nowe. W Internecie ceny różne,nawet po 35-40 zł Jeszcze nie wiem,ile tych grządek będzie,ale na start planuję ok 12-15.
I juz nie mogę się doczekać,jak to fajnie będzie się uprawiać warzywka prawie bez roboty :wink:
Pozdrawiam serdecznie- Ela
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Jak wygląda wasz warzywnik? Zdjęcia, plany, opisy

Post »

To ja tez nieśmiało pokażę swoje "budowle" warzywnika, wszystko metodą prób i błędów

po lewej stronie wczoraj posiana fasola szparagowa pnaca /dostałam nasionka / nie wiem co to będzie, fioletowa w gotowaniu zielona
obok ogórki a w środku fasolka szparagowa żółta niska widać już spora, w drugiej części papryka i pomidorki.

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Ogórki już wschodzą, posiane 8 maja

Obrazek

Druga budowla , nieco wyższa - i ogórki z pomidorkami, a w nich dla odstraszenia nieproszonych 'gości w ziemi" aksamitki, fotka mało aktualna dziś cyknę co się tu dzieje

Obrazek

Obrazek

A tu tunel duży ;:306 tez mało aktualny, bo rzodkiewki niet, pomidorki urosły

Obrazek

A tu zabawa z kratami , przy brzegach kapusta, kalarepa, z drugiej strony marchew, pietruszka, sałata na kratach ogórki

Obrazek
...jokaer
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jak wygląda wasz warzywnik? Zdjęcia, plany, opisy

Post »

To już ostatnie fotki z tego ogródka, za niecałe 2 miesiące dom będzie miał nowego wlasciciela, nie siałam marchewki i pietruszki bo ich już nie zbiorę , pomidorow , malin tez nie podjem. Żal mi tej mojej mordęgi, pozostaje nadzieja, ze nowi właściciele nie zmarnują tego wszystkiego.
Obrazek

Obrazek
Wykopałam pare krzaczków Polki i Polany, pojadą do innego ogrodu.

Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Podwyższone grządki.

Post »

Zbyszek- pisze:W sumie jestem tutaj od niedawna i sporo się uczę na tym forum. Jeśli mógłbym się czymś zrewanżować, to chętnie to zrobię w temacie podwyższonych grządek. Mogę powiedzieć, że znam już cokolwiek zagadnienie i chętnie pomogę niezdecydowanym. Grządek mam osiem. Wymiary to 6 x 1 m. Z boku każdej skrzyni są jeszcze takie małe skrzyneczki na pietruszkę, szczypiorek, rukolę, itp. Efekt póki co jest naprawdę dobry, mimo że ze względu na zakres prac jestem bardzo spóźniony w sianiu i sadzeniu. Nawaliłem też sporo błędów, które systematycznie poprawiam. W wypadku zainteresowania zagadnieniem, zamieszczę zdjęcia z ogrodu. Warzywa w skrzyniach rosną niezmiernie szybko i warto spróbować tej metody uprawy, chociażby po to, aby poznać ich nowy smak.
To ja bym poprosiła o zdjęcia :) Mój ogród ma ok 178m2 i chciałam tam zrobić wzniesione grządki, ale same koszty zakupu palet po taniości nawet, plus ziemia mnie lekko zbiły z tropu :) a myślałam o grządkach ok 40-50cm wysokości ...
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5753
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jak wygląda wasz warzywnik? Zdjęcia, plany, opisy

Post »

Bardzo podobają mi się wzniesione grządki ,obramowane deskami. Wygląda to estetycznie. Gdybym miała dom z ogrodem ,postarała bym się o takie.
Ogólnie uwielbiam patrzeć na zdjęcia warzywniaków ,więć ja też poproszę o zdjęcia tych wzniesionych grządek. Może się zainspiruję , bo myślałam o takich ,żeby postawić tam gdzie rośnie jeszcze trawa ;:3
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Jak wygląda wasz warzywnik? Zdjęcia, plany, opisy

Post »

Ja też chętnie wzniesione grządki obejrzę. Na mojej piaszczystej glebie nie mają większego sensu, ale ładnie to wygląda.
Iza
Awatar użytkownika
fanrats
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 wrz 2010, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: RZESZOWSZCZYZNA

Re: Jak wygląda wasz warzywnik? Zdjęcia, plany, opisy

Post »

Ja też chętnie zobaczę podwyższone grządki. Przymierzam się do nich od pewnego czasu, ale nie wiem od czego zacząć. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia z tym tematem związane, to proszę, niech się z nami podzieli. Chodzi mi o konkrety, takie jak zabezpieczenie od spodu przed gryzoniami, które u mnie rujnują wszystkie uprawy, a także inne info przydatne przy konstruowaniu skrzyń.
Pozdrawiam :) MARTA
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jak wygląda wasz warzywnik? Zdjęcia, plany, opisy

Post »

Racja Iza , na piaszczystej glebie kompletnie nie ma sensu. Mam taki ogródek u starszego syna, odeskowany tylko na wysokość 8 cali, bo tyle ziemi dowieziono, podobno lepszej. Eeee tam , wcale nie lepsza, tez piasek , tylko jakiś czarniawy. Zeby nie wiem ile padało, za pare godzin jest sucho. Korzeniowe, żeby nie wiem co ladowal w te ziemie: obornik, słoma, liscie, wszystko na raz na zimę, nie urosną i już. Nie pójdą buraczki, marchew, pietruszka, rzodkiewka, nawet cebula , szczypior tylko piękny. Nie ma gdzie zdobyć choćby i przyczepkę gliny.
Pozdrawiam! Gienia.
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wygląda wasz warzywnik? Zdjęcia, plany, opisy

Post »

To może ja pokażę swój :)

W tym roku pierwszy raz mam podwyższone grządki, długo się przed nimi broniłam, bo mi się nie podobały, ale wygrała wygoda i komfort pracy, bo łatwiej się w takich skrzyniach pieli niż bezpośrednio na gruncie.

Mam 5 skrzyń o wymiarach 1,20 x 5m każda. Przerwy między skrzyniami, to ok 60cm. Zrobione są z desek calówek. Deski były malowane pokostem lnianym w celu impregnacji. Na spodzie kładłam dużą ilość patyków, liści, zrębków, a na to dużą ilość kompostu. Pod żarłoczne warzywa dawałam dodatkowo obornik. Nie dawałam siatki na dno przeciw gryzoniom, bo ich nie mam. Przed wypełnieniem skrzyń wszelkie chwasty wykopaliśmy.

Obrazek

Obrazek

Skrzynie bardzo mi się podobają, łatwo się w nich pracuje, pieli, sieje. Jedyne co bym zmnieniła, to jak mi się te deski rozpadną, to zastąpię je kantówkami, będą stabilniejsze, ładniejsze i trwalsze. Jsakbym miała więcej miejsca, to dałabym też większe odstępy między skrzyniami.
Ścieżki obecnie wysypuję zrębkami, bo już miałam dosyć koszenia, a takie zrębki bardzo łądnie wyglądają.
W przyszłym roku planuję dodać za skrzyniami kratki lub pergole do fasoli pnącej.


Obrazek

Obrazek

Zdjęcia są z czerwca chyba.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5753
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jak wygląda wasz warzywnik? Zdjęcia, plany, opisy

Post »

Dzisiaj zrobiłam parę fotek mojego warzywniaka. Wszystko rośnie jak szalone i chwasty też.
Pomidory wzięły się za siebie ,zaczynają kwitnąć i nabrały masy.
Dzisiaj zrobiłam oprysk na mszyce na fasolce i na cebulę na śmietkę cebulową

[
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5753
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jak wygląda wasz warzywnik? Zdjęcia, plany, opisy

Post »

I jeszcze kilka zdjęć ogórki posiane i z rozsady na rabacie po tulipanach i żonkilach
Obrazek
Zielnik

Obrazek
dynie na kompostowniku jest ich tam z 5 szt


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”