Jak wygląda wasz warzywnik? Zdjęcia, plany, opisy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
cozapiachy
50p
50p
Posty: 77
Od: 27 lip 2012, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

Nowicjuszku A masz przy warzywniczku drzewa? U mnie tam gdzie sięgaja korzenie dzrew owocowych słabiej rosną warzywa - mimo, że nawożone obornikiem równomiernie. Taki proces obserwuje juz od 2 lat.
Pozdrawiam :) Barbara
askak82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 lip 2013, o 11:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

Witam :wit
Jestem na etapie projektowania ogrodu przydomowego. Jest on niewielki, bo około 200m2. Większość terenu chcemy przeznaczyć na cele "rekreacyjne" i dlatego postanowiłam zbudować sobie mini warzywnik. A wygląda on tak:
Linki do zdjęć nieaktywne / E.
Największy kwadrat ma bok o długości 185cm i będzie przeznaczony na warzywka typu marchewka, pietruszka, rzodkiewka itp, dlatego jest wyższy od pozostałych. Ten "przyklejony" do niego będzie na pozostałe warzywka, ewentualnie na truskawki, poziomki. Trzeci, najmniejszy przeznaczony będzie na zioła.
Warzywnik zakładam pierwszy raz w życiu, więc jeśli ktoś ma jakieś sugestie, w szczególności jeśli chodzi o rozmieszczenie warzywek to będę wdzięczna. Pozdrawiam
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5863
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

Fajny pomysł.Ale na marchewkę szkoda miejsca w mini warzywniaku....szybko zrozumiesz ,ze masz za mało miejsca. Ja zrobiła bym jeszcze węższą skrzyneczkę na ogórki...a zamiast marchewki siała bym sałatę :wink:
Asia
cozapiachy
50p
50p
Posty: 77
Od: 27 lip 2012, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

askak82Świetny pomysł z podwyższonymi rabatami. Nie wiem ile warzyw potrzebujesz (dla ilu osób i na jaki czas?). Mój warzywnik 3x5 m mieści : 3 rządki marchwi, 2 rządki pietruszki, 4 krzaki pomidorków koktajlowych, 6 sztuk pora, 6 sztuk selera, 4 krzaczki bazylii, 1 rządek buraków (na botwinkę dla 2 osób), i w tym roku eksperymentalnie 2 fasole szparagowe tyczne (puszczone po siatce) uuuffff i to chyba już wszystko. Nie mam ogórków i sałaty - sieję tylko rukolę. Musisz sobie sama odpowiedzieć na pytanie : po co Ci warzywnik ? i jakie warzywka najczęściej są Ci potrzebne? Widze, że gleba tez nie pierwszego gatunku : sypnij obornika lub kompostu [ Ja w pierwszym roku użytkowania kupowałam ziemie w workach "do warzyw". POWODZENIA
Aha jeszcze jedno odnośnie siania - spójrz jakie rośliny lubią swoje towarzystwo np. pomidor koło pietruszki. i jeszcze wyższe rośliny od strony północnej niższe od południowej - tak aby się nie zacieniały.
Pozdrawiam :) Barbara
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

Za oknem piękna pogoda popracowało by się ale że się nie da więc człek siedzi i się nudzi nie wiadomo co ze sobą zrobić , zatem krąży po forum i przegląda wątki , zawsze jakiś pozytyw ;:333 Całą wiosnę ostro zachrzaniałam a że wsio ładnie porosło i ja chciałam pokazać mój warzywniak i ...tu się zaczynają schody bo musiała bym go focić po kawałku , nie mam możliwości zrobienia całości , nie że aż taki wielki ale wsio tak porosło że nawzajem się zasłania , z której strony bym nie robiła zdjęcia to i tak widać tylko kawałek .
...Tu same dynie
Obrazek

...A tu kawałek warzywniaka
Obrazek

...Zdjęcie z 25 czerwca , troszkę większa panorama :lol:
Obrazek
Kiedyś marzył mi się taki pokazowy warzywniaczek , skrzynie zbijane z bali wokoło ścieżki ;:224
Anielka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 17 mar 2013, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

askak82 mój warzywnik ma 5x6m i mam tam 1,5m rządki: 2x marchewka, 4xszczypior, 3x pietruszka, 2xburaczki,2x koperek, 1x rzodkiewka, 1xbrokuły,8x fasolka szparagowa karłowa, 3x fasola Jaś karłowa,5x bób, 2x sałaty,3x cebula, 1x poziomki, 5m ogórków pionowo, 40 krzaków pomidorów i 3 cukinie. Ćwierć stanowi część z kwiatami i studnia. Ciasno to jest mało powiedziane :-) ale wiosną to wszystko było takie malutkie :;230 Zapomniałam jeszcze o kilku słonecznikach i 10 kukurydzach a w części kwiatowej są zioła. Wnioski mam takie: należy dokonać starannej selekcji nasion, bo nie da się mieć wszystkiego. Ja mam za mało cebuli i "szkoda" mi jej teraz wyrywać, niech jeszcze trochę podrośnie, a ze szczypioru nie korzystam wcale, bo żółty, brokuły rosną 2cm na miesiąc, a bobu będzie na dwie kolacje :-)
Słomiany zapał to nie wada :-)
calia50
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 cze 2012, o 23:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Slask

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

Oooo! to nie jest pokazowy warzywnik? na mojej glinie stawiam namiocik nad jednym jedynym kwiatkiem dyni.
Zazdrosc spowodowala spadek mojej wagi o ca 2 kg.
Pozdrawiam Basia
ps. no nie! w przyszlym roku zrobie z moim porzadek, kupie konia i niech (...) na grzadki ;:333
Czytam Was namietnie Pozdrawiam Basia
cozapiachy
50p
50p
Posty: 77
Od: 27 lip 2012, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

calia50 Basiu - imienniczko moja. Konia nie ;:14 lepsza krowa ;:306 . Na glinie masz szansę na bardzo piękny warzywnik.
Pozdrawiam :) Barbara
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

calia50 pisze:...........
ps. no nie! w przyszlym roku zrobie z moim porzadek, kupie konia i niech (...) na grzadki ;:333
Za konia to ja robiłam :;230 jesienią dwa razy łopatowałam ten obszar aż mi się warzyw odechciało :roll: ale teraz widzę , że warto było a glinki to Ci zazdraszczam :oops: u mnie popioły , ile się trza nakombinować żeby cokolwiek wyrosło :(
Z tym jedynym kwiatem u dyni to chyba żarty :wink: no chyba że na serio :( Moje dynie jak balony i ciągle przybywają nowe zawiązki no i wylazły poza swój obszar a dopiero lipiec ;:oj i już się zaczynam bać gdzie ja to pomieszczę ;:306
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

Tija czy warzywnik masz wyściółkowany skoszoną ?

Pozdrawiam Teresa :wit
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

tencia :wit warzywa + truskawki + rabaty kwiatowe , wszystko mam wyściółkowane skoszoną trawą + siankiem . Świeżą trawą zaraz po skoszeniu ściółkuję wiosną kiedy roślinki jeszcze małe , siankiem kiedy rządków już nie widać wtedy trawa by pleśniała a sianko ma się ok i tak do końca lata dokładam po każdym skoszeniu .
calia50
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 cze 2012, o 23:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Slask

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

Tija, wpadne i pozycze sobie kilka dyn.
Ta moja glina to dla zduna by sie nadala, bez wody strup ci ona, z woda slizgawica.
Czytam Was namietnie Pozdrawiam Basia
nowicjuszek
50p
50p
Posty: 74
Od: 3 cze 2013, o 06:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

Czy wie ktoś jakie warzywa dobrze rosną na glinie? w necie dużo rozpisek z kwiatami i drzewami a o warzywach nic nie znalazłem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”