Koper wymagania,uprawa

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Koper wymagania,uprawa

Post »

Kiedy należy siać koperek, aby zakwitł on w momencie rozpoczęcia zbioru ogórków, żeby można było go użyć do ksizenia?
Czy jeżeli wysiałem teraz koperek, a ogórki będę siał na początku maja to termin kwitnienia kopru i plonowania ogórków zbiegnie się?
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

hmmm raczej powinien być, bo on długo kwitnie. Ale zawsze można koperek ściąć, i zamrozić go.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

U mnie koperek wysiewa się sam i jest zawsze dobry do zrywania na czas zbioru ogórków.
Pozdrawiam Andrzej.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Zelwi, koper posiany na grzadce specjalnie dla niego przygotowanej rosnie zle, jest jakis taki rachityczny. Lepiej go po prostu rozrzucic po wszystkich grzadkach, bardzo dobrze rosnie wsrod ogorkow . Oczywiscie, nie przy samej roslince bo ja zagluszy. Z czasem gdy podrosnie mozesz go wyrywac do mrozenia a tam gdzie specjalnie nie bedzie przeszkadzal niech sobie rosnie swobodnie. Do ogorkow dodaje przewaznie baldachy kopru z zawiazanymi juz nasionami. Pozostaw kilka roslin niech sobie dojrzeja i same sie posieja. Na mojej dzialce mam takiego kopru zatrzesienie, czasem mnie to doprowadza do szalu ale za to mrozonego koperku mam nawet na dwie zimy . Pozdr
Awatar użytkownika
cliodci
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 18 maja 2009, o 23:37
Lokalizacja: 3M

Koper do ogórków

Post »

Chodzi mi o ten koper z baldachimami. Skąd można wziąć nasiona i jak długo czasu potrzeba, aby go wyhodować?
Pozdrawiam

"raczkujący"
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

to jest zwykły koper !! Tzn nie ma chyba innych nasion ja sieje zwykły i po jakimś czasie jak nie wyrywam tylko sobie spokojnie rośnie robi się taki z ,,baldachimami''
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Post »

Tak jak większość roślin również koper ,jako roślina jednoroczna musi w czasie sezonu wegetacyjnego wytworzyć nasiona z których w następnym sezonie wyrosną rośliny.Te nasiona w postaci tz.baldachimów są używane przy kiszeniu ogórków.Więc jak chcesz takiego kopru, musisz go wysiać. Obawiam się jednak czy posiany w połowie czerwca zdąży wytworzyć nasiona. ;:1
lotta
500p
500p
Posty: 596
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Dodam jeszcze, że są odmiany, które zaraz (czyli gdzieś już po miesiącu) wytwarzają baldach np. Turkus i one najbardziej nadają się do szybkiej uprawy do ogórków. Kopry póżniejsze najpierw wytwarzają dużo liści i częściej są uprawiane na pęczki.
Ogórki na bieżące zużycie można kisić nawet z koprem całkowicie zielonym.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Koper- uprawa, szkodniki

Post »

Witam
Sieję różne odmiany i co roku to samo- mszyce, żółknięcie, ogólnie klapa.Nawet po oprysku nie może się zbytnio pozbierać i ledwo wegetuje.Dorodne baldachy kopru były w moim ogrodzie jakieś 15 lat temu.Wysiewał się sam, nawet na jesienny zbiór jeszcze był młody koperek do mrożenia.Na targu widzę dorodny - gdzie to rośnie?
Zdenerwowana
ZBANOWANY
Posty: 251
Od: 22 kwie 2015, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Koper- czemu co roku ma mszyce?

Post »

U mnie (choć ja nie sprzedaję). Posiałam kilka lat temu i teraz co roku mam samosiejkę. Nie stosuję żadnych oprysków czy jakichś innych zabiegów "opiekuńczych".
dasta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 cze 2015, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żuławy

Re: Koper- czemu co roku ma mszyce?

Post »

U mnie też mszyce rozrabiają, ale staram się mieć koper w kilku różnych miejscach. Jak nie samosiejki, to dosiewam. Nie zdarzyło sie, aby wszystkie "lokalizacje" zostały zaatakowane.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Koper- czemu co roku ma mszyce?

Post »

To się ciesz Zdenerwowana, wkrótce się pojawią, obym nie wykrakała !! :D
Jeżeli mszyce są u nasady łodygi, przy ziemi, to jest to mszyca topolowa. Podobno pomaga oprysk tego miejsca decisem- tak twierdzi moja siostra. Miała kopru bardzo dużo, samosiejki, jak co roku i ta mszyca prawie na każdej łodydze, do kiszenia musiała koper kupować.
Pozdrawiam! Gienia.
karolina51
50p
50p
Posty: 52
Od: 29 cze 2015, o 00:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Koper- czemu co roku ma mszyce?

Post »

Gienia, nie kracz, może nie u każdego się pojawią. Czwarty rok próbuję coś tam uprawiać, rozsiewam też koper w różnych miejscach, najlepiej wychodzi ten, którego nasionka przezimują, ale nigdy nie miałam mszyc. Pewnie mam szczęście. Owszem, wielu znajomych skarży się na mszyce, ale mnie się jakoś udawało. Rozmawiałam nawet kiedyś o tym z moją starowinką teściową (85 lat), która ma koper "od zawsze", na wsi, 100 km ode mnie. Powiedziała, że nigdy nie widziała mszyc na koprze. Nie wiem od czego to zależy. Za to na nagietkach pod koniec lata obowiązkowo mam mszyce, czarne paskudne. A jeszcze więcej na bławatkach (dlatego w tym roku już ich nie mam).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”