Rabarbar

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Rabarbar

Post »

Wiosną kupiłem dwie sadzonki rabarbaru w doniczce i je wsadziłem do gruntu zbytnio się im nie przyglądając , rosnąc okazało się że jedna rośnie sama jest ładna ciemno zielona ma już +-40 cm ,
druga podobnej wielkości ale jest jasnozielona i ma w kupie jeszcze trzy mniejsze sadzonki rabarbaru , i teraz się zastanawiam jak i kiedy je rozsadzić tak aby im nie zaszkodzić , bo raczej tak w kupie rosnąć nie mogą , musiał bym to wykopać i porozdzielać ale podejrzewam że całkowicie będzie trzeba usunąć ziemię bo są praktycznie jedna na drugiej .
Bardzo proszę podpowiedzcie coś w tym temacie jak i kiedy się do tego zabrać tak aby sadzonki przeżyły , obawiam się że jak będzie coraz większy to będzie coraz trudniej .
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rabarbar

Post »

Jeśli chcesz koniecznie rozdzielić sadzonki, to myślę :czym wcześniej tym lepiej. Tylko podlewać trzeba po posadzeniu. :D Ważne, czy te sadzonki da się pooddzielać z kawałkiem "karpy", bo to ich spichlerz. Ja swoje siekierą musiałam rąbać, żeby podzielić :cry:
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Rabarbar

Post »

Wyglądają na osobne , może było więcej nasionek które wypuściły trochę później , ale wszystko się okaże podczas rozsadzania czy nie trzeba będzie użyć siekiery .
Jak już kupiłem to w doniczce było im za ciasno , a sprzedawca jeszcze poobcinał wystające z pod doniczki korzenie , obawiam się że nie da się tego zrobić bez usuwania gliny , a po takowym zabiegu
to na pewno trzeba pilnować podlewania , trochę niepokoi mnie pora roku , mogłem się im dobrze przyglądnąć przed przesadzaniem z doniczki wtedy była by chyba najodpowiedniejsza pora na rozdzielenie i nie było by problemu , a teraz to jedna wielka niewiadoma .
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rabarbar

Post »

Podejrzewam, ze siekiera nie będzie potrzebna :;230 Moja karpa była OGROMNA. Jeśli masz obawy , poczekaj do września.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rabarbar

Post »

Dla spokoju sumienia wczoraj w nocy zajrzałam do starej książki dla ogrodników. Jest tam napisane, żeby dzielić rabarbar, kiedy karpa jest bardzo rozrośnięta i w ten sposób, żeby każdy kawałek karpy miał 2-3 nowe pąki (liściowe) i 2 korzenie. Najlepiej robić to we wrześniu/październiku.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rabarbar

Post »

Na dodatek tak podzielona karpa rozrasta się tylko w kierunku gdzie są pąki , wiec trzeba posadzić ją tak, żeby po kilku latach rabarbar nie trafił na jakąś przeszkodę.
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Rabarbar

Post »

Jestem już po zabiegu rozdzielania , z głównej karpy wyrastały boczne odrosty które po oderwaniu od głównej nie miały karpy ale takie małe białe korzonki raptem dwa , trzy czyli nie za dużo .
Teraz jest razem pięć z dawcą , odrost ma przeważnie dwa liście jakieś 10 do 15 cm wysokości i w środku serduszko z pąkiem na jakieś 2 do 3,5 cm , mam nadzieję że się poprzyjmują bo zostały wsadzone w gruncie , a teraz zapowiadają deszcze więc nie będzie trzeba tak często podlewać .
Czas pokaże co mi z tego wyjdzie , nawet jak się nie uda to będę o gram mądrzejszy na drugi raz ,
traktuję to jako eksperyment , jaki będzie dalszy ich los to się okaże i na pewno po informuję .
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rabarbar

Post »

Cześć Lunatyk :wit
Rabarbar u mnie jeszcze nadaje się na przetwory, a tak w ogóle to do kiedy można go zbierać?
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Rabarbar

Post »

Mi najbardziej smakuje placek z rabarbarem i dlatego go sobie posadziłem .
Moje młode sadzonki klapły , ale dwie ma środkowy listek w górze może coś z tego jednak będzie .

ela151 :wit ;:333
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Rabarbar

Post »

Moje zeszłoroczne wysiane nasionko lider ;:oj ;:138
Obrazek
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Rabarbar

Post »

Mój rabarbar zaczął puszczać nowe liście, zupełnie zgłupiał od tej pogody :|
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Rabarbar

Post »

Ja już teraz mogę powiedzieć że dwie nowe sadzonki raczej przetrwały , ale to wszystko okaże się wiosną , może i inne wyjdą czas pokaże , lubię takie nietypowe eksperymenty , bo komu by przyszło do głowy rozsadzać rabarbar w pełni lata ;:306 , wiosną jak coś wyjdzie podrzucę fotki .
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Rabarbar

Post »

:wit
lunatyk będzie dobrze rabarbar sporo wytrzymuje.
Pozdrawiam Teresa
Miłe chwile dnia każdego czynią człeka szczęśliwym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”