Odmiany pomidorów o wysokiej tolerancji na ZZ/i inne choroby

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
jerry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 4 mar 2010, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odmiany pomidorów o wysokiej tolerancji na ZZ

Post »

Kajek, napisałem Ci 'obrazowo' jak to działa i że daje to dobre efekty - krzaki dłużej były zdrowe.
Są jednak czasami takie sezony, że nie tylko w gruncie, z zadaszeniem czy bez, a nawet w tunelu czy szklarni bez chemii nie dasz rady.
Jak nie możesz sobie wyobrazić jak to chroni od wiatru - zobacz tutaj jak robi to 'Baca':
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 8#p2470868 - ustawia się osłonę od najbardziej 'wietrznej' strony.
Folia nie musi osłaniać dookoła pomidorów, ruch powietrza między krzakami jest nawet wskazany.

I jakoś dziwnie odczytałeś mój post - "Z Twojego postu mogę odczytać,
że muszę hodować pomidory w ogrzewanej szklarni kontrolując przy tym całodobowo temperaturę i wilgotność powietrza
."
Ja nic takiego nie pisałem, a podobne częściowe zadaszenie (tylko mniejsze) kiedyś stosowałem i opisałem Ci moje spostrzeżenia,
zdjęć wtedy nie robiłem dlatego wskazałem Ci post 'Bacy'.
Pozdrawiam
Jerry
Kajek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 17 lut 2012, o 20:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Odmiany pomidorów o wysokiej tolerancji na ZZ

Post »

Dzięki za linka :D Sorry, ale nie napisałeś nic takiego, że to daje efekty, tylko teraz to zrobiłeś, a o to mi właśnie chodziło ;:138
Nie sprecyzowałeś też, że taka osłona może być tylko od jednej strony, najbardziej wietrznej. Sam napisałeś, że "gdy jest chłodno i duża wilgotność powietrza krzaki szybciej 'łapią' różne choróbska z ZZ w szczególności", a przecież w gruncie idealnych warunków nie uzyskam. Dobra, nieważne, mam nadzieję, ze Cię nie obraziłem i nie przyprawiłem o palpitację serca. Z góry przepraszam ;:180
Vanitas vanitatum et omnia vanitas.
jerry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 4 mar 2010, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odmiany pomidorów o wysokiej tolerancji na ZZ

Post »

Nie ma sprawy, w pierwszym poście poszedłem trochę na skróty bo dla mnie pewne rozwiązania są oczywiste -
kołnierz zawsze stawiam od tej strony gdzie najbardziej wieje :D
Najważniejsze aby osłona zdała egzamin, ale chemię mimo wszystko radzę mieć w odwodzie bo szkoda kilkunastu tygodni pracy
gdy trafi się gorszy sezon i dobrze jest też sprawdzać komunikaty o wystąpieniu ZZ w Twoim rejonie.
Pozdrawiam
Jerry
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Odmiany pomidorów o wysokiej tolerancji na ZZ

Post »

jerry pisze:...i dobrze jest też sprawdzać komunikaty o wystąpieniu ZZ w Twoim rejonie.
A gdzie są dostępne takie komunikaty?
Kajek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 17 lut 2012, o 20:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Odmiany pomidorów o wysokiej tolerancji na ZZ

Post »

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Odmiany pomidorów o wysokiej tolerancji na ZZ

Post »

Kajek pisze:Bożenka, tutaj: http://piorin.gov.pl/sygn/start.php :wink:
Dobrze macie że w Waszych rejonach mozecie sprawdzić komunikaty Dla części Polski zwanej potocznie Polska B nie ma komunikatów sadowniczych a tym bardziej warzywniczych. Swego czasu dzwoniłam w tej sprawie do Doradztwa Rolniczego i sympatyczna (o dziwo) Pani poinformowała mnie ze na nasze tereny nie wydaje się komunikatów sadowniczych ze względu na małe zainteresowanie :;230 I mam sprawdzać w ościennych województwach ;:306
Kajek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 17 lut 2012, o 20:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Odmiany pomidorów o wysokiej tolerancji na ZZ

Post »

Perdii , ale na ziemniaka to akurat masz :wit
Tylko gorzej z resztą :roll:
Vanitas vanitatum et omnia vanitas.
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Odmiany pomidorów o wysokiej tolerancji na ZZ

Post »

I tak tam zaglądam i do ościennych województw też
karr-km
200p
200p
Posty: 377
Od: 3 paź 2011, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: TBG

Re: Odmiany pomidorów o wysokiej tolerancji na ZZ

Post »

Ja mam to szczęście że 15km odemnie jest obszar gdzie sądzą dużo pomidorów, a najwięcej jest sadów szczególnie z jabłonkami.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odmiany pomidorów o wysokiej tolerancji na ZZ

Post »

perdii, u nas te komunikaty są ale choroby grzybowe są wcześniej jak komunikaty ;:222
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Odmiany pomidorów o wysokiej tolerancji na ZZ

Post »

Więc pozostaje obserwacja :D
diaemus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 12 wrz 2012, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prawie Centrum Polski

Re: Odmiany pomidorów o wysokiej tolerancji na ZZ

Post »

Nie wiem, czy można pisać o tolerancji na ZZ po doświadczeniach z 2012 roku. To był pod tym względem wyjątkowo dobry rok dla pomidorów, przynajmniej w części Polski. Nie pryskam żadną chemią (poszło tylko 2x mleko w czerwcu, potem wygrało lenistwo). Miałam Olę Polkę, Koralika, Yellow Pearshaped i Awizo (posadzone w gruncie przemiennie z selerem, bazylią, oregano, majerankiem, sałatą, kapuchą włoską i czymś tam jeszcze). Na żadnym z pomidorów nie było żadnych oznak zarazy. Najdłużej owocował Yellow Pearshaped, bo u mnie przetrwał nawet pierwszy przymrozek ;:oj . Gdzieś tu na forum czytałam, że lubi padać na ZZ jako pierwszy. Posadziłam więc kilka krzaczków wyłącznie jako wskaźnik jak przedstawia się sytuacja z zarazą. Były przeznaczone do wyrwania w razie pierwszych objawów choroby. Zlikwidowałam je pod koniec listopada.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odmiany pomidorów o wysokiej tolerancji na ZZ

Post »

diaemus pisze:Nie wiem, czy można pisać o tolerancji na ZZ po doświadczeniach z 2012 roku.
Proponuję czytać uważniej watek. Ja go założyłem właśnie na podstawie doświadczeń z roku 2012. Zaraza zaatakowała moje 50 krzaków pomidorów 12 odmian. I po ataku, jak rodzynki w cieście, stały nienaruszone krzaki tych odmian, o których tu pisałem.Stały w bezpośrednim otoczeniu porażonych krzaków. Mam wiec prawo uważać te odmiany za wyjątkowo tolerancyjne. Zresztą , okazuje się , że do podobnych spostrzeżeń doszli inni forumowicze w różnych częściach kraju. Przykładem odmiana St. Pierre czy Sława Nadrenii. Nic prostszego tylko poszukać sobie tych opisów jeżeli masz obiekcje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”