Chrzan - kontrowersyjne warzywo.Uprawa ,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Re: Chrzan

Post »

Można -teoretycznie ,tak jak ziemniaki ,niektórzy stosują je do upraw pojemnikowych . Prawda jest jak zwykle mniej różowa .. głównym produktem chrzanu jest korzeń w mniejszym stopniu liście ( używam do małosolnych ogórków ) ale żeby wykształcił on wystarczający do konsumpcji korzeń musi minąć od 2-3 lat i zbiory nie będą obfite -w skrzyni będzie miał mało miejsca i nie jest to roślina dekoracyjna ani z kwiatów ,ani z liści szczególnie jeśli się jeszcze za nią wezmą ślimaki ...pytanie czy ty będziesz miał dość cierpliwości żeby go w takim pojemniku uprawiać ..tak trochę sposób do chrzanu można by rzec ;:131 Znacznie lepiej wkopać gdzieś w "gorszym " końcu ogrodu ,czyli takim mniej odwiedzanym np. wiadro po farbie bez dna wypełnić ziemią i posadzić w tym korzenie i niech tam siedzi i robi co chce -z wiadra nie wylezie :wink:
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
ukasz
50p
50p
Posty: 52
Od: 6 maja 2013, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Sulwaszczyzną a Mazurami

Re: Chrzan

Post »

Skończyło mi się wolne "gorsze miejsca" w ogrodzie :roll: To jakie rozmiary powinna mieć skrzynia, żeby chrzan miał wystarczająco miejsca?? Skoro powinno wystarczyć mu wiadro ...
Oprócz zapanowaniem nad jego rozprzestrzenianiem, niebagatelne znaczenia ma dla mnie też łatwość zbierania plonów. Planuję zrobić "odpinaną" przednią ściankę - opróżnianie skrzyni i wybieranie chrzanu będzie proste (ostatnio długo musiałem się pastwić nad chrzanem, jak wyciągałem z ziemi 30cm korzenie - urwane, a w ziemi zostawały kawałki o średnicy ok 1-2 cm). Skrzynie będą stały na działce, teoretycznie mogą być bez dna, a przy wysokości ok 50 cm lub więcej, miejsca będzie chyba dość. Ciągle nie wiem jaką szerokość zastosować.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Chrzan

Post »

Ukasz, taką jakie masz deski. :)

Jest taki fajny filmik, jak rolnik w Australii uprawia ziemniaki nie w ziemi a w słomie. Ciekawe, czy chrzan tez rósłby w takich warunkach? Wtedy to dopiero łatwo by się go wydobywało.
Awatar użytkownika
kalafior
100p
100p
Posty: 138
Od: 27 lut 2014, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze,Pomorze

Re: Chrzan

Post »

Chrzan dobrze jest wykopywać podobną techniką jak skorzonerę.Kopiemy rów na 2 szpadle gł. obok rośliny a następnie wbijamy głęboko szpadel za rośliną i pchamy w kierunku rowu.
Pozdrawiam Tomasz
Awatar użytkownika
player_ruda
50p
50p
Posty: 72
Od: 17 lut 2014, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

szkodniki na chrzanie

Post »

a ja mam pytanie z innej beczki :wink: w zeszłym roku wkopałam chrzan wypuścił owszem parę listków, a jak zajrzałam do niego po paru tygodniach to z owych listków zostały tylko cieniutkie patyczki, coś zeżarło cale liście i niestety do końca roku już żaden nowy listek nie wybił. Co to za szkodnik i jak go wytępić bo w tym roku chciałabym jednak zerwać swoje listki. ;:204
Ola
Kasia 1

Re: Chrzan

Post »

Witam ,a mój nie kwitnie ma ogromniaste liście i to wszystko ,ostatnio kopałam to korzenie też ładne i grube -twój wygląda jak kwiat fajny :)
AlicjaP
100p
100p
Posty: 137
Od: 30 lip 2013, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chrzan

Post »

Ja niestety mam problem z chrzanem - mam duże wyrośnięte liście a korzonki małe ( ma już ok. 4 lat )
Alicja
ruzamanna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 paź 2010, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chrzan

Post »

Witajcie!
Chrzan wspaniale się suszy i można go latami używać do ogórów. Ususzyłam litrowy słoik i mam zapas. Działa tak jak świeży.
Kasia 1

Re: Chrzan

Post »

O zobacz ,a ja nigdy nie suszyłam tylko mroziłam.Tydzień temu przesadziłam największego z tyłu ogrodu,bo szkoda mi było wyrzucić.Nie minęło z dwa dni ,przychodzi mama z ogrodu i trzyma mój okaz -zobacz jaki duży a jak lekko wyszedł :)
wojtekjot
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 5 mar 2013, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Chrzan

Post »

witam. chrzan mamy w ogrodzie od X lat.Ogród ma 30 arów jest w nim wszystko,chrzan rośnie na obrzeżach, w środku,korzystamy z niego cały czas.Wiemy że jest zdrowy.Wykorzystujemy liście i korzenie.Nie ma z nim problemu.Gdy chcecie się go pozbyć wystarczy zaznaczyć to miejsce i gdy nie ma uprawy głęboko gablami przetrząść glebę.Wiem że trzeba trochę wysiłku.Nie sadzimy go przy drzewach, krzewach bo się splączą korzenie i trudno wydobyć korzenie.Wymagań nie ma dużych,na pewno lubi słońce.Mama rozmnaża go tak, jak wykopujemy go do konsumpcji to resztki wracają do ziemi tzn.część zielona połączona z korzeniem i same korzenie,i zawsze są następne.Fakt, chrzan musi się zaprzyjaźnić z ziemią-musi być nieruszana przez rok żeby rozwiną system korzeniowy.Pozdrawiam.
EssentEssent
50p
50p
Posty: 56
Od: 29 gru 2014, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: problem z chrzanemnawet

Post »

Nawet że złamanego na kawałki chrzanu da się coś uprawiać? Bo kupiłem cztery laski jak śnieg jeszcze był i czesciowo pognił, bo pojawiła się pleśń.
Pozdrawiam Krystian, zielony w te klocki.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chrzan - uprawa, problemy

Post »

Chrzan uprawia się bardzo prosto. Można uzyskać dużo sadzonek z pokrojonego w 1 cm plastry korzenia, układamy płasko, przysypujemy ziemią i gotowe. Można też najpierw przygotować sadzonki w doniczce i dopiero jak zaczną rosnąć wsadzić na miejsce stałe.
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Chrzan - uprawa, problemy

Post »

Uprawa chrzanu
U chrzanu sadzi się korzenie boczne, odcięte w okresie jesiennym od korzenia głównego, o długości 30-40 cm i średnicy 0,8-1,5 cm.
Górny koniec sadzonki zaznaczamy przy pomocy cięcia poziomego, dolny - skośnego. Optymalna temperatura przechowywania sadzonek wynosi około 1°C, a wilgotność 95-98% wilgotności względnej powietrza.
W marcu naokoło 2 tygodnie przed planowanym terminem sadzenia sadzonki można przenieść do pomieszczenia o temperaturze około 10°C i przykryć wilgotnym piaskiem w celu doprowadzenia do rozwoju pąków. Gdy zaczną ukazywać się na całej długości korzeni zgrubienia o białej barwie, sadzonki czyści się przy pomocy szorstkiej tkaniny pozostawiając nieotarty około 1-2 cm odcinek na dolnym i górnym końcu.
Sadzenie wykonuje się jak najwcześniej na wiosnę, przeważnie w marcu lub najpóźniej w pierwszych dniach kwietnia. Polega ono na wykonaniu płytkich bruzd o głębokości około 15 cm, w rozstawie 50-67,5 cm, na dnie których układa się sadzonki płasko lub lekko skośnie, tak by ich górne końce znalazły się około 3 cm pod powierzchnią gleby, zaś dolne - nie głębiej niż 15 cm. Wierzchołki sadzonek powinny być zwrócone zawsze w tę samą stronę. Lekko skośne umieszczenie sadzonek daje większą gwarancję, że wierzchołki wzrostu utworzą się tylko na górnym końcu sadzonki, do którego przemieszczą się auksyny. Koniec sadzonki powinien znajdować się w odległości 5-10 cm od początku sadzonki następnej. Po takim ułożeniu sadzonek bruzdy zasypujemy i wyrównujemy powierzchnię.
Życzę powodzenia w uprawie :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”