Ogórki gruntowe-cz.1 uprawa,choroby,szkodniki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
tbet
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 maja 2007, o 12:15
Lokalizacja: JELENIA GÓRA
Kontakt:

Post »

Potwierdzam - mają za gorąco. Ja w swojej szklarence walczyłem z upałem zalewając betonowe korytko przejścia wodoą, a w skrajnych sytuacjach zraszając wodą ogórki.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

wapnować......ale tylko od strony południowo - zachodniej: i szklarnię i folię.
to daje cień roślinom.
Jakub . . . . .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Nie należy kupować ogórków śremski, śremianin i wywodzących się od nich, gdyż są narażone na chorobę "więdnięcia liści". Pomaga wtedy częściowo oprysk Miedzian +Brawo.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
markwal
50p
50p
Posty: 54
Od: 28 kwie 2006, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Upały

Post »

Witam... :D
Ja również walczę z wysoką temperaturą w tunelu. Wczoraj tj. 12.06. w południe w słońcu było 42 stopnie C, a w tunelu 40 stopni C. Miałem już przygotowane wapno zmieszane z kredą malarską, (lepsza przyczepność na skosach i łukach) opryskanie tunelu od strony południowej zajęło mi raptem 15 minut. Tunel mam ustawiony kierunek wschód – zachód. W tej temp. zaprawa schła dosłownie w oczach. Po kilkunastu minutach wewnątrz tunelu temp. spadła. o 6 stopni. Jest to dość skuteczny sposób. Polewanie podłoża w tunelu na dawało takich efektów.
Myślę, że osłona utrzyma się do pierwszych deszczów. A tak wygląda biały tunel.
Obrazek
Szkoda by było by takie ogórki i pomidorki się zmarnowały na skutek przegrzania.
Obrazek Obrazek
pozdrawiam... :D
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

u mnie jest w szklarni zdecydowanie chłodniej niż na zewnątrz a to właśnie dzięki wapnowaniu.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
markwal
50p
50p
Posty: 54
Od: 28 kwie 2006, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Bielenie tunelu

Post »

Witam... :D
uzupełnię informację o sposobach bielenia tunelu. Otóż znajomy ogrodnik doradził mi żebym zrezygnował z bielenia wapnem, a użył do tego celu kredy malarskiej z domieszką kleju (tzw. sófitówka) oraz niewielkiej ilość śmietany 18%. Taka mikstura ma lepszą przyczepność i wytrzymuje kilka opadów deszczu. Fakt przekonałem się o tym osobiście. W pierwszym przypadku wapno podpadało, w momencie drgania foli się odrywało. Natomiast kreda trzyma się mocnej. Do bielenia naokoło 20 m2 powierzchni potrzebna jest jedna paczka farby z klejem w ilości 2,5 kg , 100 gram śmietany. Wszystko zalać 4 litrami wody wymieszać i odstawić na kilka godzin by klej się dobrze rozpuścił. No a potem to już tylko pryskać.

pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Angela
50p
50p
Posty: 84
Od: 27 lis 2007, o 12:27
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Witam wszystkich

Ja swoje ogóreczki w tym roku zrobilam na 2 sposoby jedne wysiałam bezpośrednio do gruntu i okryłam otuliną a drugą część wysiałam do rozsadników w szklarni, jak wykiełkowały jako już 22 listne kiełki opryskałam miedzianem gdy miały 3 - 4 listki po pikowałam na wcześniej przygotowane podłoże a wyglądało ono tak ( rozłożyłam budowlaną czarną folię na mocno zlaną wodą glebę robiłam nożem dziurki i pikowałam w te miejsca ogórki) wszystko przykryłam otuliną.

Różnica była bardzo wielka te na foli nie musiałam plewić nie podlewałam i tylko raz opryskałam a zbiór 3 tygodnie dłużej niż z tych na gruncie a wydajność owoców nie porównywalna na pewno w tym roku tez tak zrobię.
uki94
200p
200p
Posty: 280
Od: 4 mar 2008, o 09:55
Lokalizacja: Żerków

Ogórki

Post »

Witam Mam pytanie bo nie wiem gdzie o tym pisać jak wychodować ogórki tak żeby ję podwiązać na sznurku czy trzeba je posiać prosto w grunt a później podwiązywać

Pytanie przeniosłem do właściwego tematu.
erazm
Lukasz uki94
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja prowadzę corocznie ogórki na sznurkach do góry i wysiewam je normalnie w gruncie. W trakcje ich wzrostu mocuję do każdego ogórka sznurek i owijam wokół niego pędy ogórków w miarę ich wzrostu.
W temacie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=12560
Erazm pisze:Ja swoje ogórki prowadzę na sznurkach do góry. Plusy to mniejsze zagrożenie chorobami, łatwość i dokładność oprysku, nie trzeba schylać się by zrywać owoce.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Tu piszę jak to robię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=144
Pozdrawiam Andrzej.
trw66
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 lip 2006, o 10:06

Post »

Samodzielne wspinanie ogórka - bzdura. Szczepienie na dyni figolistnej chroni tylko przed chorobami glebowymi min. fuzarioza naczyniowa.
lotta
500p
500p
Posty: 596
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Łodygę ogórka owija się sznurkiem w miarę wzrostu i to wszystko. Miejsce musi być zaciszne, osłonięte od wiatru.
Awatar użytkownika
leosta
500p
500p
Posty: 993
Od: 29 sty 2008, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stargard

Post »

trw66 pisze:Samodzielne wspinanie ogórka - bzdura. .
- to co Ty piszesz to bzdura.

Ja od lat sieję ogórki do gruntu i same wspinają się po sznurkach. Nigdy żadnych łogyg nie owijam. A jak to się robi:


Obrazek Obrazek
Obrazek
Przecież ogórek to pnącze.

Pozdrawiam Leszek.
moje wątki

"Prawo jest jak płot: lwy przeskakują, płazy ślizgają się dołem, tylko bydło zostaje."
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Dzień dobry Erazmie.Wczoraj z m zrobiliśmy miejsce pod ogórki,chciałam tak jak u ciebie na poletku ze sznurkami.Wysyłam ci fotki zobacz,oceń i napisz czy dobrze.Liczę się z twoja opinią,bo u ciebie to tak wszystko ładnie i dobrze jest zrobione,że ja też chcę tak.W dużej beczce przygotowałam zupkę do podlewania,a w niej moczą się kupki końskie,bo wcześniej na moim poletku rosła trawa i jak zobaczyłam u ciebie to m mi przekopał pod uprawę ogórka.Napisz czy już mam sznurki poprzeciągać,czy jak wyjdą ogórki z ziemi.Pozdrawiam. Obrazek Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”