Rozsady na wiosnę 2013 - co wysiać a co lepiej kupić

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Rozsady na wiosnę 2013 - co wysiać a co lepiej kupić

Post »

Po przeczytaniu kilku wątków chciałbym wszystko wysiać :)
Ale nie będzie i czasu i miejsca aby wszytko wysiać i mieć własne.

Które rozsady są drogie (lub trudnodostępne) i warto je samemu zrobić ?
Może spróbujemy zrobić takie podsumowanie dla wiosny 2013 ?


1. Bazylia - podobno łatwa w wysianiu :) - rozsady po 2 zł. Warto mieć kilkanaście.
2. Pelargonie - już chyba za późno na wysiew ? - rozsady od 3 zł - 10 zł.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Rozsady na wiosnę 2013 - co wysiać a co lepiej kupić

Post »

Wysiać nasiona:
1. Wszystkie, jakie mamy z akcji wymiany :lol:
2. Bazylia
3. Sałata

Kupić rozsadę:
1. Seler
2. Por
3. Cebula dymka
4. Kapusta wczesna
5. Kalafior

Aby zaoszczędzić sobie bólu pleców przy sianiu, dobrze jest przygotować teraz nasiona na taśmie.
Awatar użytkownika
monika10
200p
200p
Posty: 204
Od: 18 sty 2013, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło podkarpackie

Re: Rozsady na wiosnę 2013 - co wysiać a co lepiej kupić

Post »

Witam,ja oczywiście sieje wszystkie z akcji i pomidory,bo u nas dosyć drogie,po 1,5 zł.Wysiałam poziomki,kapustę wysiewam swoją prosto w grunt ok.19 marca ,przykrywam otuliną i jest ok.Wysiewam pory,bo są w jednym pojemniku ,ich nie pikuję ,sałaty ,nie pikuję ,jest tzw.rozsada rwana. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Dagmara
200p
200p
Posty: 222
Od: 24 mar 2010, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rozsady na wiosnę 2013 - co wysiać a co lepiej kupić

Post »

3. Cebula dymka ? rozsada ?
Chodzi Ci o małe cebulki do posadzenia czy o rozsadę cukrówki ?
Gdy człowiek stawia sobie granice tego co zrobi, stawia sobie też granice tego co może zrobić .
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Rozsady na wiosnę 2013 - co wysiać a co lepiej kupić

Post »

Dobrze, że zauważyłaś Dagmaro, bo nieprecyzyjnie napisałam. Chodziło mi o małe cebulki.
Awatar użytkownika
Ogoonek
100p
100p
Posty: 188
Od: 27 gru 2012, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubań

Re: Rozsady na wiosnę 2013 - co wysiać a co lepiej kupić

Post »

W tamtym roku na rynku/targu kupiłam:
- por
- seler
- pomidory
- paprykę peperoni ostrą
- cebulę dymkę

Siałam: groszek, fasolę, ogórki, marchew, pietruszkę naciową, korzeniową, papryczkę chilli, ziemniaki ;D, rzodkiewkę, koper, cukinię.

Wydaje mi się, że jak ktoś nie ma ochoty i siły na zabawę z porem itd. to warto kupić na rynku. Za sztukę płaciłam chyba 25-30 groszy. Za paprykę 1 chyba a za pomidory 1,50. Opłaca się jak ktoś ma małą działkę jak w moim przypadku. W tym toku mam zamiar kupić wszystko, co w poprzednim prócz pomidorów, bo dostałam super nasionka od termic88, którą serdecznie pozdrawiam ;:196

W tym roku więcej doświadczenia i większe ambicje :D
Pozdrawiam, Ogoonek :)
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Rozsady na wiosnę 2013 - co wysiać a co lepiej kupić

Post »

Ja po 2 sezonach wiem,żeby kupować rozsady (ceny u mnie):
kalarepy - 10gr/szt
pora - (10/15gr)
seler - 10gr
Lubczyk - 10gr siewka, 2zł dorodna roślina
ogórki - 50gr sztuka - wysiewać warto samemu,ale w razie czego zawsze można kilka większych sztuk dokupić
brukselka - 20gr/szt
kalafior/brokuł - 20gr
tymianek - 30gr sadzonka
mięta - 15gr
szałwia 2zł - doniczka p9
Pomidory standardowo w zależności od odmiany od 90gr do 2zł
papryka - 1,00-1,50, ostre ok.2zł
Awatar użytkownika
Ogoonek
100p
100p
Posty: 188
Od: 27 gru 2012, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubań

Re: Rozsady na wiosnę 2013 - co wysiać a co lepiej kupić

Post »

Ojej, ale niskie ceny! W takim razie chyba coś mi się pomerdało albo po prostu u nas w Lubaniu drogo. Muszę posiać/kupić rozsadę lubczyku ;> ;:191 Nie wiem czy mój przetrwał, bo aktualnie mam na działce spory śnieg a w dodatku kłódka w głównym wejściu zardzewiała i nie idzie jej otworzyć :( Muszę zabrać tacie WD40 8-)
Pozdrawiam, Ogoonek :)
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Rozsady na wiosnę 2013 - co wysiać a co lepiej kupić

Post »

U nas w większości sprzedają 'prywatni' - starsze osoby,albo jakieś niewielkie sklepiki ogrodnicze :) Dlatego tak tanio.
Oczywiście są też droższe wersje wszystkiego - zależy od sezonu - na początku i końcu zawsze jest najtaniej . ceny idą w górę w szczycie :D
gizela-75
100p
100p
Posty: 107
Od: 22 lis 2009, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Rozsady na wiosnę 2013 - co wysiać a co lepiej kupić

Post »

Faktycznie ceny macie niezłe, u mnie na rynku pomidor czy papryka to min. 2 zł/ rozsada. To warto powalczyć samemu, żeby (100 sadzonek) 200 zł zostało na przyjemności ;:112 .
Osobiście wszystko wysiewam sama, lubię się bawić w ogrodnika, tylko drzewka owocowe kupuję (krzaczorki też sama rozmnażam).
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Rozsady na wiosnę 2013 - co wysiać a co lepiej kupić

Post »

Gizela gdybym miała więcej miejsca - parapetów i okien to tez bym sama wszystko wysiewała...
Ale biorąc przykładowo ubiegły rok - na grządce zmieściło mi się raptem 20szt selera korzeniowego... jak przeliczyłam ile zapłacę za paczkę dobrych nasion/ziemię/czas + miejsce żeby dobrze to wyrosło to lepiej było kupić - tym bardziej,że ja mam taką tendencję,że o nasionach pootwieranych zapominam w kolejnych latach a później wszystko w koszu ląduje...

ogólnie na mój ogródek w pierwszym roku kiedy jeszcze sama wysiałam tylko 1 odmianę pomidorów i 2 sztuki papryki za całą obsadę kupowaną na ryneczku zapłaciłam 40zł... włącznie z kwiatami na rabatki... z czego najdroższe były właśnie kwiaty :D
gizela-75
100p
100p
Posty: 107
Od: 22 lis 2009, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Rozsady na wiosnę 2013 - co wysiać a co lepiej kupić

Post »

No nasionek to i ja mam, że z hektar by obsiał, czasu też do bólu. Tych parapetów trochę brakuje, ale niedługo będę wysiewać do inspektu, no i rotacja tych co już nie muszą w domku, a mogą w inspekcie lub tunelu. Poza tym u mnie wąski asortyment rozsad mają w porównaniu z możliwością własnej uprawy z nasion zakupionych. Nie wspomnę o nasionach z akcji.
Awatar użytkownika
Ogoonek
100p
100p
Posty: 188
Od: 27 gru 2012, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubań

Re: Rozsady na wiosnę 2013 - co wysiać a co lepiej kupić

Post »

SandraABC pisze:Gizela gdybym miała więcej miejsca - parapetów i okien to tez bym sama wszystko wysiewała...
Ja mam do dyspozycji tylko jeden parapet ;:145
SandraABC pisze:ogólnie na mój ogródek w pierwszym roku kiedy jeszcze sama wysiałam tylko 1 odmianę pomidorów i 2 sztuki papryki za całą obsadę kupowaną na ryneczku zapłaciłam 40zł... włącznie z kwiatami na rabatki... z czego najdroższe były właśnie kwiaty :D
W tamtym roku ciotka do mnie mówiła: "Nie wymyślaj z warzywami i kwiatami tylko spryskaj te chwasty i na drugi rok coś rób". Popatrzyłam na nią krzywo i wzięłam się do pracy tzn. przekopaliśmy z tata, mama, bratem, chłopakiem, koleżanką (każdy po trochę :D). Posiałam, posadziłam co nieco. Nawet ziemniaki były! Ale ciotka była zdziwiona :P
SandraABC pisze:U nas w większości sprzedają 'prywatni' - starsze osoby,albo jakieś niewielkie sklepiki ogrodnicze :) Dlatego tak tanio.
Oczywiście są też droższe wersje wszystkiego - zależy od sezonu - na początku i końcu zawsze jest najtaniej . ceny idą w górę w szczycie :D
U nas na rynku to ubrania potrafią być tak drogie jak w sklepie... Chociaż na rupieciarni trafiają się bardzo fajne rzeczy :)
Pozdrawiam, Ogoonek :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”