Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
kris11
200p
200p
Posty: 310
Od: 28 lut 2012, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok/Warszawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

chudziak pisze:Ja kupowałam nasiona na allegrooo.
Właśnie szukam i nie ma...
Pozdrawiam- Marzena
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

LightAt... posadź pomidory w cylindrach, nie będą sobie z dynią podjadać papu. I dostęp będzie do nich łatwiejszy.
Kasia
Awatar użytkownika
MarcinekSz
50p
50p
Posty: 52
Od: 25 sty 2013, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

LightAtDawn jeśli zdecydujesz się na pomidory gruntowe to miej na względzie, że chłodne i deszczowe lato stworzy konieczność prowadzenia intensywnej ochrony chemicznej ( kilkakrotne opryski co 10-14 dni w zależności od warunków atm. ). Pomidory będą też wymagały zabiegów pielęgnacyjnych( nawożenie, odpowiednie prowadzenie roślin, wyłamywanie porażonych liści itp.). Bliskie sąsiedztwo uprawy ziemniaków może zwiększyć ryzyko wystąpienia zarazy ziemniaczanej najgroźniejszej choroby pomidorów (zarodniki są przenoszone przez wiatr). Dlatego decydując się na uprawę pomidorów gruntowych wiele osób wybiera odmiany bardzo wczesne owocujące jeszcze przed okresem najwyższego ryzyka wystąpienia tej choroby.(np. z polskich odmian w kolejności owocowania na pocz. lipca w latach ciepłych: Orion, Wega ( karłowe), Kora, Zorza( odm. wysokie, czerwonoowocowe owocujące do końca sierpnia przed zarazą), Beta, Beta-lux ). Te odmiany są najstarsze, istnieją również nowsze odmiany bardziej tolerancyjne na niektóre choroby pomidorów ale nie mam odpowiedniej wiedzy ażeby którąś z nich polecać (trzeba by poczytać wątki poświęcone pomidorom, piszą tam ludzie uprawiający pomidory od dawna). Myślę też że można by zamiast pomidorów wybrać kukurydzę wtedy miałabyś jak pisał Alembik w części 3 "Dynia - wszystko o odmianach" (str.30) uprawę współrzędną "trzech sióstr Indian" (dynia, kukurydza, fasola). Kukurydza posiana od strony najczęściej wiejących wiatrów stwarza korzystny mikroklimat i zabezpiecza przed jego silnymi podmuchami. Trzeba jednak pamiętać, że na działce nie powinno się w danym roku uprawiać równocześnie kukurydzy cukrowej i pękającej (cukrowa zapylona pyłkiem pękającej traci swe cenne właściwości a zwłaszcza słodki smak, pękająca zapylona pyłkiem cukrowej - ziarniaki nie będą pękały podczas prażenia), z uwagi na obcopylność należy uprawiać co najmniej 2 rzędy kukurydzy ( wiatr, lepsze zapylenie , większa ilość ziaren w kolbie), kukurydza cukrowa ma znacznie krótszy okres wegetacji (pewniejsze zbiory) i należy unikać jednoczesnej uprawy fasoli szparagowej oraz fasoli na suche ziarno. Uprawa współrzędna fasoli szparagowej tycznej z kukurydzą jest bardzo popularna w Ameryce Łacińskiej. Zaletą jest lepsze wykorzystanie powierzchni uprawowej + uniknięcie stosowania tyczek. Nasiona fasoli wysiewa się w rzędy lub obok rzędów kukurydzy w odległości ok. 10 cm. od nasion kukurydzy(najlepiej wysiać w tym samym czasie a optymalny termin wysiewu przypada pomiędzy 10 a 20 maja, opóźnienie wysiewu któregoś z tych gatunków spowoduje znaczny spadek jego plonu, wysiewać po dwa nasiona a po przerywce pozostawić po 1 roślinie w punkcie = dobra obsada roślin). Tyle pamiętam z przeczytanego kiedyś artykułu w "Działkowcu". Mam nadzieję,że choć trochę pomogłem a nie wprowadziłem zamieszania w twoich planach uprawowych. Pozdrawiam Marcin.
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

:wit
Ja w tym roku nastawiam się na giganty :) mam nasionka Atlantic Giant. wiem że potrzebują dużo nawozu by wykształcic wieelkie owoce. Jednak czysty obornik je spali? Myślałam by ubić im skrzynie 1m na 1m na 1m, wypełnić ziemią z pola wymieszaną z obornikiem, pod południową ścianą budynku gospodarczego. Czy takie podłoze bedzie dobre?
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
delfi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 7 mar 2011, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

Ja też sadzę tym roku giganta :D i właśnie rozmyślam gdzie go ulokować, tylko u mnie będzie gruncie
i na pewno na oborniku. Myślę, że gdyby w skrzyni obornik wymieszany z ziemią oddzielić początkowo od sadzonki warstwą ziemi, też powinno być dobrze.
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

Właśnie tak zrobię, mam nadzieję że będą efekty, zupa dyniowa w sezonie u mnie idzie garami.. :wink:

Gdyby wysiać do sporej doniczki i wysadzić później do skrzyni z takim doniczkowym sporym zapasem ziemi, nie ruszając przy tym korzeni.. Mam pięć nasion więc przetestuję parę sposobów. Jedną na pewno dam na pełen stary kompostownik.
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
delfi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 7 mar 2011, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

Tak właśnie myślę, że na sadzonkę przeznaczę większą doniczkę niż na np pomidory. Jednak ta dynia ma dłuższy okres wegetacji, więc u mnie uprawa wyłącznie z rozsady. Tylko co potem jeśli urośnie ogromna :;230
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3031
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

Tylko co potem jeśli urośnie ogromna
Podzielisz się nią z sąsiadami i będzie uczta dyniowa. :heja ;:138
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Przemek19
50p
50p
Posty: 51
Od: 5 lut 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

Witam w uprawie dyni jestem początkujący w tym roku pierwszy raz będę próbował i mam pytanie czy ktoś z was starych wyjadaczy w uprawie tej wspaniałej rośliny posiadał by jakieś nasiona na wymiane posiadam trochę zagranicznych odmian arbuza i rodzynka brazylijskiego szczególnie poszukiwał bym odmiany Rouge Vif D' Etampes ale na każdą inną też się wymienię w razie co walcie na PW :D
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3031
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

Rouge Vif D' Etampes to często jest w sklepach ogrodniczych. Poszukaj nasion w sklepach ogrodniczych/marketach.
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Przemek19
50p
50p
Posty: 51
Od: 5 lut 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

Tomek nie widziałem jak na razie w żadnym centrum najwyżej zamówię :D z allegro
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3031
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

W necie to jest jej pełno. Ona rodzi owoce 5- 20 kg ale jest dosyć wczesna i wcześnie zawiązuje owoce. Moja ważyła 17 kg już pod koniec sierpnia była w pełni dojrzała ale i tak ją zerwałem we wrześniu.
Obrazek
Obrazek

http://ogrodniczy.eu/product/id/3083,dy ... -d-etampes
http://www.plantico.pl/warzywa/41-rouge.html

następna część jest tu :arrow: Dynia - wszystko o odmianach cz.5
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”