Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2425
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

LightAtDawn pisze: i tutaj też rozterki szerokość 1,1 czy 0,8m?? i wtedy 2 czy 3 paski na szerokość?
LightAtDawn z mojego doświadczenia wynika ,że im mniej pasków tym lepiej bo nie ma problemu np z podwiewaniem - ta na zdjęciach ma 3m. szerokości :D
LightAtDawn
100p
100p
Posty: 138
Od: 30 wrz 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

to chyba max dwa rzędy folii będą..

a powiedzcie mi jeszcze...
czy pomiędzy takimi dyńkami, można posadzić jakieś wysokie pomidory?
poczytałam o takich wysokich - 140cm...
dały by radę przy jakiejś tyczce, z przywiązywaniem??

wiem, że pytanie może trochę głupie,
ale ja do tej pory nic o sadzeniu nie wiedziałam,
w zeszłym roku zaczęło się od małej ilości dyni...
a teraz już będzie jej więcej...

niestety inne rzeczy zaczynają zachęcać!!
no i właśnie padło na fasolę i pomidory,
fasola pójdzie pod płotem,
a myślę własnie o wysokich pomidorach pomiędzy tymi dyniami...

damy radę?
regulamin
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2425
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

LightAtDawn pisze:a myślę własnie o wysokich pomidorach pomiędzy tymi dyniami...
Ja jestem na nie 8-) Jak dynie się rozkrzewią to trudno bedzie dotrzeć do tych pomidorów - ja musiałam sobie w trakcie sezonu powbijać paliki w te otwory w agrotkaninie , gdzie były wsadzone dynie bo inaczej nie wiedziałam ,gdzie mam podlewać :roll:
LightAtDawn
100p
100p
Posty: 138
Od: 30 wrz 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

;:65 to może tak na skraju?
regulamin
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2425
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

Hmmm, w takim razie wypróbuj to się przekonasz czy to dobry pomysł czy nie :D ale co najwyżej na jednym skraju 8-)
Awatar użytkownika
kris11
200p
200p
Posty: 310
Od: 28 lut 2012, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok/Warszawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

chudziak pisze:Dzisiaj prezentacja kolejnej odmiany , którą miałam to FLAT WHITE BOER - tym razem nie mam jakiś szczególnych uwag w odniesieniu do tej odmiany

Obrazek
a gdzie można nasionka kupić?
niesamowita....
Pozdrawiam- Marzena
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2425
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

Ja kupowałam nasiona na allegro.
LightAtDawn
100p
100p
Posty: 138
Od: 30 wrz 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

chudziak pisze:Hmmm, w takim razie wypróbuj to się przekonasz czy to dobry pomysł czy nie :D ale co najwyżej na jednym skraju 8-)
;:303 :tan

:D mój wewnętrzny duch chemika eksperymentatora nie oprze się tej pokusie :D

to będą i tak moje pierwsze prawdziwe uprawy,
więc.... na megazbiory nie liczę,
a jak coś zaginie w akcji (gąszczu dyni) ...
nic to!
taki los pisany jest tym, którzy walczyć nie umieją :D:D

spadam... bo jeszcze coś dokupię :D
regulamin
Awatar użytkownika
kris11
200p
200p
Posty: 310
Od: 28 lut 2012, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok/Warszawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

chudziak pisze:Ja kupowałam nasiona na allegrooo.
Właśnie szukam i nie ma...
Pozdrawiam- Marzena
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

LightAt... posadź pomidory w cylindrach, nie będą sobie z dynią podjadać papu. I dostęp będzie do nich łatwiejszy.
Kasia
Awatar użytkownika
MarcinekSz
50p
50p
Posty: 52
Od: 25 sty 2013, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

LightAtDawn jeśli zdecydujesz się na pomidory gruntowe to miej na względzie, że chłodne i deszczowe lato stworzy konieczność prowadzenia intensywnej ochrony chemicznej ( kilkakrotne opryski co 10-14 dni w zależności od warunków atm. ). Pomidory będą też wymagały zabiegów pielęgnacyjnych( nawożenie, odpowiednie prowadzenie roślin, wyłamywanie porażonych liści itp.). Bliskie sąsiedztwo uprawy ziemniaków może zwiększyć ryzyko wystąpienia zarazy ziemniaczanej najgroźniejszej choroby pomidorów (zarodniki są przenoszone przez wiatr). Dlatego decydując się na uprawę pomidorów gruntowych wiele osób wybiera odmiany bardzo wczesne owocujące jeszcze przed okresem najwyższego ryzyka wystąpienia tej choroby.(np. z polskich odmian w kolejności owocowania na pocz. lipca w latach ciepłych: Orion, Wega ( karłowe), Kora, Zorza( odm. wysokie, czerwonoowocowe owocujące do końca sierpnia przed zarazą), Beta, Beta-lux ). Te odmiany są najstarsze, istnieją również nowsze odmiany bardziej tolerancyjne na niektóre choroby pomidorów ale nie mam odpowiedniej wiedzy ażeby którąś z nich polecać (trzeba by poczytać wątki poświęcone pomidorom, piszą tam ludzie uprawiający pomidory od dawna). Myślę też że można by zamiast pomidorów wybrać kukurydzę wtedy miałabyś jak pisał Alembik w części 3 "Dynia - wszystko o odmianach" (str.30) uprawę współrzędną "trzech sióstr Indian" (dynia, kukurydza, fasola). Kukurydza posiana od strony najczęściej wiejących wiatrów stwarza korzystny mikroklimat i zabezpiecza przed jego silnymi podmuchami. Trzeba jednak pamiętać, że na działce nie powinno się w danym roku uprawiać równocześnie kukurydzy cukrowej i pękającej (cukrowa zapylona pyłkiem pękającej traci swe cenne właściwości a zwłaszcza słodki smak, pękająca zapylona pyłkiem cukrowej - ziarniaki nie będą pękały podczas prażenia), z uwagi na obcopylność należy uprawiać co najmniej 2 rzędy kukurydzy ( wiatr, lepsze zapylenie , większa ilość ziaren w kolbie), kukurydza cukrowa ma znacznie krótszy okres wegetacji (pewniejsze zbiory) i należy unikać jednoczesnej uprawy fasoli szparagowej oraz fasoli na suche ziarno. Uprawa współrzędna fasoli szparagowej tycznej z kukurydzą jest bardzo popularna w Ameryce Łacińskiej. Zaletą jest lepsze wykorzystanie powierzchni uprawowej + uniknięcie stosowania tyczek. Nasiona fasoli wysiewa się w rzędy lub obok rzędów kukurydzy w odległości ok. 10 cm. od nasion kukurydzy(najlepiej wysiać w tym samym czasie a optymalny termin wysiewu przypada pomiędzy 10 a 20 maja, opóźnienie wysiewu któregoś z tych gatunków spowoduje znaczny spadek jego plonu, wysiewać po dwa nasiona a po przerywce pozostawić po 1 roślinie w punkcie = dobra obsada roślin). Tyle pamiętam z przeczytanego kiedyś artykułu w "Działkowcu". Mam nadzieję,że choć trochę pomogłem a nie wprowadziłem zamieszania w twoich planach uprawowych. Pozdrawiam Marcin.
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

:wit
Ja w tym roku nastawiam się na giganty :) mam nasionka Atlantic Giant. wiem że potrzebują dużo nawozu by wykształcic wieelkie owoce. Jednak czysty obornik je spali? Myślałam by ubić im skrzynie 1m na 1m na 1m, wypełnić ziemią z pola wymieszaną z obornikiem, pod południową ścianą budynku gospodarczego. Czy takie podłoze bedzie dobre?
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
delfi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 7 mar 2011, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.4

Post »

Ja też sadzę tym roku giganta :D i właśnie rozmyślam gdzie go ulokować, tylko u mnie będzie gruncie
i na pewno na oborniku. Myślę, że gdyby w skrzyni obornik wymieszany z ziemią oddzielić początkowo od sadzonki warstwą ziemi, też powinno być dobrze.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”