Fasola tyczna

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Fasola tyczna

Post »

naokoło 2kg miałem 15 pogryzionych, podwoiłem na wszelki wypadek liczbę do wysiania a reszta będzie do zjedzenia.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola tyczna

Post »

Ja bym zrobił inaczej.
Przeciętna żywotność nasion fasoli to 3-4 lata.
Ilość nasion fasoli na czterokrotny wysiew bym podwoił.
Te nasiona trzymałbym w temperaturze pokojowej w wielu przeźroczystych słoikach. Co parę dni bym je oglądał szukając okrągłych przebarwień. Takie z szykującym się owadem do wyjścia bym wyrzucał lub palił.
Ja tak robię co kilka lat jak mi obrodzi fasola. Mam wtedy gwarantowane nasiona fasoli na kilka lat.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Fasola tyczna

Post »

Cholera dobra jest ta fasolka, jasie i inne przegrywają w przedbiegach :) jak bym tak zrobił to nic bym nie zjadł:)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola tyczna

Post »

Ale miałbyś jej zapas na kilka lat. W sklepie możesz juz takiej nie kupić.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Fasola tyczna

Post »

Przy wysadzaniu podlać jakąś chemią te nasiona lub ziemię.Będę ją sadził w tym samym miejscu co w tym roku.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola tyczna

Post »

Zamiast chemii zmień stanowisko.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Fasola tyczna

Post »

Nie mogę niestety, walory estetyczno ,pnąco upiększające.Musi rosnąć w jednym miejscu bo tam ładnie wygląda i pnie się wysoko.
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Fasola tyczna

Post »

:wit

Czy stanowisko w uprawie fasoli tycznej może mieć wpływ na prędkość jej dobrzewania? Od kilku lat co roku uprawiam Fasolę Jaś i rokrocznie jest problem z dojrzewaniem, generalnie jest ona dość późna i zawiązuje strąki pod koniec sierpnia początkiem września. Nim się wykształcą mija cały wrzesień, a potem przychodzi październik i pierwsze przymrozki :? W każdym razie strąki przemarzają. Czy ktoś ma doświadczenie z uprawą tej fasoli? Jak wygląda u Was zbieranie strąków? Czy zbieracie zielone czy czekacie aż się jeszcze bardziej wykształcą i powiedzmy wyschną? Jak wygląda zbiór fasoli tycznej jednym słowem?
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Fasola tyczna

Post »

Tak się składa ,że też lubię fasolę Piękny Jas i muszę zlikwidować uprawę we wrześniu.
Ze względu na ślimaki wysadzam fasolę z rozsady-jak są większe roślinki lepiej sobie radzą z czerwonymi potworami.
Fasolki na rozsadę sadzę do doniczek od połowy kwietnia do maja.Te większe muszę wsadzić do ziemi już na początku maja.Jak są przymrozki to przykrywam uciętymi butelkami po 5 l wodzie.Na szczęście majowe przymrozki są krótkotrwałe i fasole przeżywają .Moja uprawa to tylko kilkanaście roślin.
W sierpniu obcinam kwiatostany ,ale mam już wystarczająco nasion.Wujek we wrześniu odcina rośliny od korzeni i mówi,że tak szybciej schną strąki -nie próbowałem tej metody.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola tyczna

Post »

McMArchewka pisze: Czy stanowisko w uprawie fasoli tycznej może mieć wpływ na prędkość jej dobrzewania?
Czy uprawiasz ją stale w tym samym miejscu?
karoliwu23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 mar 2019, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaka to fasola

Post »

Witam!

zmoderowano/KaRo Niestety nie znam nazwy tej odmiany fasoli. Jedyne, co mogę o niej powiedzieć to, że jest to fasola tyczna wyrasta na wysokość około 2 metrów, o zielonych długich szerokich strąkach z łykiem, kolor nasion brązowy o długości 15 mm, szerokość 10 mm. Mój tato działkowiec sadził tę fasolę w maju, a można było ją jeść w sierpniu. Była bardzo smaczna, mimo że posiadała łyko. W załączniku zdjęcie zachowanego nasienia tej fasoli. Pozdrawiam!
Obrazek
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Fasola tyczna

Post »

Ile fasoli zbieracie z jednego krzewu?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Fasola tyczna

Post »

W sumie nie bardzo wiedziałam, czy tu umieścić moją fasolkę czy szparagowych.

W każdym razie dostałam nasiona rewelacyjnej fasolki tycznej szparagowej.
Miała brązowe podłużne nasiona. Posiałam ją b.późno i nie myślałam, że w ogóle coś z niej będzie.
Okazało się, że jest fasolką wczesną / o krótkim okresie dojrzewania/, ma długie strąki okrągłe, niesamowicie smaczne.

Obrazek

Ktoś rozpoznaje?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”