Fasola tyczna

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola tyczna

Post »

Jolu, nie znam nazwy Twojej fasolki :(

Fasolę tyczną uprawiam obecnie od niedawna, bo zauroczyła mnie Fasola z Monstrancją tym, że jest bardzo plenna i można ją traktować jak szparagową i na suche ziarno. Zawsze robiłam rozsadę, bo dostałam tylko 3 nasionka i bałam się, że nie wzejdą.
Fasole wielokwiatowe miałam przed wielu laty, nie robiłam rozsady, lata były dużo bardziej deszczowe i nie było problemów ze wschodami.
Robiłam wiele razy rozsadę z fasolek karłowych, różnych szparagowych i Fasoli z Orzełkiem.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Fasola tyczna

Post »

To dam im trochę obornika, ale będę siać prosto do gruntu, bo miejsca w foliaku bardzo mało :(
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola tyczna

Post »

Pamiętaj o podlewaniu w pierwszym okresie do wschodów, można ją też namoczyć w wodzie na parę godzin przed siewem. Chyba, że wreszcie przyjdą deszcze, mimo prognoz u mnie jest bardzo sucho.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Fasola tyczna

Post »

Wiem, namocze ją przed posianiem. Kiedy najlepiej jest wysiać? Ja też czekam na deszcz, bo ziemia już bardzo sucha ;:222
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola tyczna

Post »

Siew do gruntu to na początku maja, chodzi o to żeby fasola wzeszła po zimnych ogrodnikach, ew. można, w razie zapowiadanych przymrozków, okryć agrowłókniną lub butelkami pet.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1923
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Fasola tyczna

Post »

Julian, po wysiewie namoczonej fasolki do gruntu utrzymuj wilgotność gleby do czasu wschodów. W suchej ziemi bardziej zaszkodzisz niż przyspieszysz.

Wczoraj ulokowałam w małych pierścieniach fasolkę karłową Bona(26 po 3 nasionka) i tyczną, brązowe i czarne nasionka (20 po 3 szt). Lokowałam namoczone dzień wcześniej.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola tyczna

Post »

Już siejecie fasole?? ;:oj

Ale to wszystko szybko idzie. ;:306
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2582
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Fasola tyczna

Post »

Moja fioletowa już rośnie w pojemniku (siałam na próbę) ale nie moge jej wysadzić bo ciągla przymrozki

Obrazek
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Stamich
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2018, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Fasola tyczna

Post »

Też zaszalałem i wczoraj wysiałem moje odmiany tyczne. Góruje Piękny Jaś, ale pojawiają się też szparagowa w typie wneckim, Blauhild i inne tyczne szparagowe. Wcześniej się od soboty moczyły. Zaprawiłem je też od grzybów.
Z moich kilkuletnich obserwacji najważniejsze jest by wstrzelić się w kilka kolejnych dni z temperaturą około 20 stopni i w miarę ciepłymi nocami. Jak już wyjdzie z ziemi to nawet chłody jej tak bardzo nie chłodzą, a agrowłóknina zawsze jest w pogotowiu. Najgorsze dla fasoli jest siedzieć w chłodnej ziemi. wtedy nasiona gniją.

Dodam tylko, że tyczne fasole ma w monokulturze na tym samym miejscu od ponad 25 lat. choć zwykle coś koło nich ostatnio dorzucam.
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Fasola tyczna

Post »

Jolu nie wiem czy coś pomogę. Nasiona z Franchi sementi.

Obrazek
Pozdrawiam ;)
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Fasola tyczna

Post »

U mnie fasola z monstrancją i wielokwiatowa podkiełkowane wczoraj poszły do ziemi w wielodoniczki.
Dziś dałem do podkiełkowania mix 4 odmian.
Jak wykiełkują to też do wielodoniczek i do inspektu ze starych okien. Dzisiaj rano na dworze było 10°C a w inspekcie 20°C a jak świeci słońce to temperatura przekracza 35°C.

Pewnie siałbym od razu do gruntu ale mam glinę i w tamtym roku pierwszy wysiew mi nie powschodził.
W tym roku zaczełem robić rozsady i okazało się to bardzo skuteczne i praktyczne.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1923
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Fasola tyczna

Post »

Takie brązowe nasionka tycznej jak na zdjęciu powyżej już zaczynają kiełkować w pierścieniach. W sezonie porównam jej strąki z prezentowanymi przez jokaer. Jest bardzo smaczna, ale zwrócę szczególną uwagę na kształt strąka. Niestety, to odmiana NN.
Stamich
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2018, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Fasola tyczna

Post »

Zdjęcie, o którym piszesz nie jest zdjęciem nasion fasoli. To fasolnik chiński. Miałem te nasiona z tejże firmy. W otwartym gruncie niestety marnie wychodzi, a właściwie prawie wcale. Nie lubi dostawaćwodą po liściach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”