Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

emilijaie pisze:na razie namoczone jeszcze nie zaszczepione
Mam nadzieję, że zrobisz sterylizację?
emilijaie pisze:- czy słoik odkręcać i wietrzyć czy ma być zakręcony non stop;
Raczej nie polecam wietrzenia, ani też zakręcenia na siłę.
Też w tej chwili mnożę grzybnię, też w słoikach, na ziarnie żyta. One są luźno zakręcone, na tyle luźno by była niewielka naturalna nieszczelność. Wcześniej żyto było namoczone, potem wsypane do słoików, potem sterylizowane. Gotowanie powolne słoików przez 2 godz., potem stygnięcie, po dobie kolejne gotowanie, stygnięcie. Potem zaszczepienie. Przez pierwsze 3 dni raz na dobę potrząsanie słoikiem by strzępki grzybni zaraziły jak najwięcej ziaren żyta już od pierwszego dnia.
emilijaie pisze:w lodówce czy w ciepłym pomieszczeniu
Optymalnie w temp. 25'C, ale w ciemnym miejscu
emilijaie pisze:kaufland, lidl, biedronka
Z wymienionych marketów - raczej nic. Chyba że ściółka dla gryzoni.
Chyba że puste kartony po warzywach.
Robię eksperymenty z różnymi podłożami.
Np. karton z marketu z dodatkiem ryżu. 2 krotne gotowanie, tak jak z ziarnem żyta. To podłoże jest szybko opanowywane przez grzybnię.
Podobnie sympatyczny efekt z szybkim opanowaniem i przerośnięciem grzybni uzyskałem na trocinach z płatkami owsianymi.
emilijaie
200p
200p
Posty: 241
Od: 18 lut 2014, o 08:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

Artur właśnie na Twoje rady liczyłam czytając ten post :)
Pewnie jako świerzak w dziedzinie grzybów błędy jakieś popełnię, drugi raz będzie już lepszy :)
Więc tak, substrat do shitake zalałam wodą i gotowałam tak jak się słoiki wekuje. Tak było w instrukcji i tak też zrobiłam.
Jeśli chodzi o rozmnażanie to gdzieś trafiłam na filmik i też zrobiłam tak jak było tam, czyli zagotowałam ziarno pszenicy, jak ostygło to do wyparzonego słoika. Faktycznie jak napisałeś z tą nakrętką to mi się przypomniało, że tam też tak było. Gdzieś tylko trafiłam na opis żeby do lodówki, ale skoro mówisz, że nie to już przełożyłam do szafki.
Opowiedz mi jeszcze jak możesz o tym kartonie z ryżem bo bardzo mnie to zaciekawiło. W co później przerzucasz takie podłoże.
Czy to można jak pieczarkę do worka i w karton?
Pozdrawiam
Emilia

Ogród warzywny na balkonie
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

Cieszę się że spisane moje 3 letnie doświadczenia mogą się komuś przydać.

Ja gotuję substrat w dużym garnku z pokrywką, takim 10 litrowym. 2 krotnie w odstępach dobowych. Potem stawiam pokrywką do dołu na kilka godzin, by odciekł z nadmiaru wody. Jednocześnie stygnie. Eksperymentuję z różnymi dodatkami, bazą są zawsze trociny bukowe lub dębowe (zależy jaki brykiet aktualnie będzie w markecie.

Potem biorę 2 woreczki śniadaniowe, wiaderko z PP (po kiszonej kapuście 5litrów). Wiaderko pełni rolę wyłącznie foremki. Dezynfekuję dłonie spirytusem, lub w roztworze nadmanganianu potasu i napycham woreczki w wiaderku. Potem je ściśle zaklejam taśmą klejącą, wyciągam i drucikiem robię kilkanaście otworków oddechowych z każdej strony.

Czasem, powiedzmy co 10 balocik, mimo czystości zarazi się trochę zieloną pleśnią. Ale zostawiam tak jak jest, po pewnym czasie grzybnia wygrywa z zieloną pleśnią.
emilijaie pisze:Gdzieś tylko trafiłam na opis żeby do lodówki,
Owszem, ale tylko wtedy gdy grzybnia jest dojrzała, a nie masz pod ręką gotowego, sterylnego, gotowego do użycia TERAZ substratu. Wtedy resztkę grzybni umieszcza się w lodówce do czasu okazji do wykorzystania.
emilijaie pisze:Opowiedz mi jeszcze jak możesz o tym kartonie z ryżem bo bardzo mnie to zaciekawiło. W co później przerzucasz takie podłoże.
Każdą miksturę robię tak samo.
Karton warto namoczyć, potem w palcach poszarpać na jak najdrobniejsze kawałki. Następnie razem z trocinami i ew. innymi dodatkami - standardowa sterylizacja.

Kolejny eksperyment będzie z dodatkiem śruty rzepakowej lub lnianej. Trafiłem gdzieś w sieci na opracowanie, w wyniku tych dodatków przerost grzybni był znacznie szybszy, zaś plon całkowity o ponad 30% wyższy, niż materiału referencyjnego (same trociny).

Poniżej fotka, która mam nadzieję że wyjaśni nieco mój sposób postępowania.
Opis:
+ ryż oznacza trociny z ryżem
+ pł ows - trociny z płatkami owsianymi

Obrazek
emilijaie
200p
200p
Posty: 241
Od: 18 lut 2014, o 08:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

Trochę tych balocików masz :D Widać, że są ładnie poprzerastane, u mnie jeszcze nic nie widać :( a już bym chciała, niecierpliwa jestem.
Mam nadzieję, że mój eksperyment wyjdzie, grzybnia się ładnie rozmnoży i będę mogła pobawić się z kartonami, korzystając z Twoich pomysłów i doświadczenia :D
Zastanawia mnie pakujesz w torebki śniadaniowe? To takie małe balociki robisz? Jak to jest później ze zbiorem grzybów, ich ilością.
Po ostygnięciu substrat mieszasz z grzybnią czy robisz w nim dziurkę i wrzucasz grzybnie.
Pozdrawiam
Emilia

Ogród warzywny na balkonie
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

emilijaie pisze:Zastanawia mnie pakujesz w torebki śniadaniowe? To takie małe balociki robisz?
Wystarczające, mają objętość ok. 5 litrów, i masę 3-4 kg. Z każdego z nich spodziewam się ok. 1kg grzybków w 4-5 rzutach w 2014 roku. Balocików zrobiłem już (i robię nadal) ok. 50 sztuk, dla bliższej i dalszej rodziny, na suszenie itp. Wydzielono mi jeden stary garnek do sterylizacji. :)
Wychodzi z tego 2 balociki dziennie, przy pracochłonności ok. 15-20 min/dobę.
Cóż, może przesadziłem z ilością ale .... polubiłem to.
Nie będę zaskoczony jeśli za jakiś czas rozsieją się zarodniki po okolicznych lasach i spotkam Shiitake w miejscu gdzie zwykle rosną opieńki. :)
emilijaie pisze:Po ostygnięciu substrat mieszasz z grzybnią
Tak, i upycham czystą dłonią porcje w woreczku (a woreczek w wiaderku 5l). Potem robię dziurki. Na początku codziennie odwracam każdy balocik ,,na plecki".

Pierwsze baloty, sprzed ok. 6 tyg. zaczęły pokrywać się korą. Za kilka dni zrobię im szok termiczny i wystawę do ogrodu pod brzozę.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

Pierwsze ogrodowe grzybobranie 2014 zakończone.
Dzisiejsze znalezisko.

Obrazek
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

Czy ktoś z forumowiczów uprawia nadal Shiitake?

Przyglądam się właśnie moim kostkom, każda ma opisany skład i datę zaszczepienia grzybnią.
Kostki wyłącznie z trocin bukowych - zaszczepione w połowie marca jeszcze nie zaczęły
dojrzewać.

Ale kostki zrobione z tych samych trocin ale z dodatkiem płatków owsianych w dniu 02.04.2014
zaczęły dziś pokrywać się brunatną korą.
Inne dodatki (ryż, kasza manna, mąka kukurydziana) nie spowodowały tak szybkiego dojrzewania grzybni.
Za kilka dni wywołam szok, zaś grzybnia zareaguje przesunięciem z fazy wegetatywnej do produkcji owocników.

Wczoraj pozwoliłem sobie na kolejny eksperyment, tym razem trociny wzbogaciłem czerstwym pieczywem, większość wieloziarniste.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

U mnie teraz plonują na klockach brzozowych. Klocki mam na zewnątrz, częściowo wkopane w ziemię.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

seedkris pisze:U mnie teraz plonują na klockach brzozowych.
Jak długo musiałeś czekać od zaszczepienia do pierwszego owocowania?
Może wkleisz jakieś fotki?
Sam się zastanawiam nad klockami.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

Plonują 2 rok. Szczepiłem kołeczkami zimą. Pierwsze grzyby były, jakoś tak na jesieni. ( jak dobrze pamiętam)
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Kropek
200p
200p
Posty: 250
Od: 12 lip 2012, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

W tym roku wkopałem grzybnię sów . Ma może ktoś zdjęcia jak wygląda plon po czymś takim ?

Poza tym w zeszłym roku po raz pierwszy od 10 lat (z uwagi na przebudowanie szopy na garaż) hodowałem boczniaki pod chmurką a właściwie orzechem. Grzybnia przelazła z balotów na spróchniały konar. Jestem ciekawy czy drzewo mi padnie.

No i już niedługo spodziewam się smardzy. 2 lata temu zrobiłem kompozycję iglaków, sprowadziłem kilka metrów sześciennych kory z tartaku i dosłownie całe poletko w zeszłym roku było zawalone smardzolami :)
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

Przed dwoma dniami pierwszy zbiór.
Obrazek

Kolejne już czekają na mój nóż i koszyk.

Obrazek


Obrazek
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

Zapowiadają się rekordowe zbiory grzybków w tym roku.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”