OPRYSKI warzyw. Dyskusje o opryskach -tak czy nie i jak?cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
tillandsia7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 wrz 2013, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

W tym roku ZZ w kilku moich pomidorach zagościła bardzo wcześnie bo dopiero były pierwsze zawiązki. Usunąłem liście z ledwo widocznymi plamami i opryskałem resztę Miedzianem i wydawało się że mam spokój. Niestety pogoda taka że ZZ ma idealne warunki i po tygodniowej nieobecności początkiem lipca była widoczna na innych roślinach. Z polecanych na forum środków w ogrodniczym dostępny był tylko Infinito i 4VII opryskałem dając 5ml/l bo takie było stężenie na ulotce oczywiscie na ziemniaka, bo jeszcze zaden pomidor nie wykazywał dojrzewania. 11 VII dałem jeszcze Syllit. Dziś zerwałem pierwsze pomidory do jedzenia i są niejadalne. Mają posmak podobny do zapachu jaki został po oprysku Infinito. Czy ktoś miał coś podobnego? To już prawie 3 tygodnie po oprysku?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Pewnie nikt tego nie miał bo nie pryskał pomidorów Syllitem.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

tillandsia7 Syllit jest przeznaczony do ochrony drzew owocowych.Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru owoców (okres karencji)wynosi np:
Jabłoń, grusza ? 60 dni. Brzoskwinia ? 75 dni. Wiśnia ? 14 dni
O pomidorach ani innych warzywach nie ma wzmianki w etykiecie, więc nie powinno się go stosować. Przypuszczam,że masz teraz więcej w takim pomidorze szkodliwych toksyn niż witamin.
tillandsia7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 wrz 2013, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Pytałem o pomoc a wprowadziłem w błąd. Stosowałem Signum a nie Syllit. Signum jest na ZZ i ma 3 dni karencji. Zapach utrzymuje się po Infinito i ten smak jakby podobny. Czyli pytanie dalej aktualne czy komuś Infinito zmieniło smak pomidora na "metaliczny" ewidentnie wyczuwalny.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Jak na razie takich sygnałów nie było, chociaż b. wiele osób stosuje ten preparat na pomidory, mimo że nie ma on rejestracji. Nawet w Niemczech gdzie był zarejestrowany teraz już jej nie ma . Być może właśnie z powodu zmiany smaku owoców. Z drugiej strony jest zalecany na ogórki, które jednak mają grubą skórkę i zwykle są obierane.

Maksymalna dawka dla ziemniaków to 1,6l/ha /700l wody co daje 2,3ml/l czyli 0,23% , na ogórki 0,3% . Przekroczyłeś dwukrotnie dopuszczalne stężenie.
kogucik123
50p
50p
Posty: 84
Od: 22 lut 2019, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 5

Post »

Ile dni trzeba odczekać żeby znowu zrobić oprysk pomidorów bo 1 raz pryskalem ale bardzo słaba dawka bo mało mi zostało oprysk jaki stosowałem to amistar
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 5

Post »

To już na zarazę pryskasz? Za wcześnie, warto chronić od ok. połowy czerwca. Uważaj z amistarem bo lubi przypalić młode liście i stożek wzrostu.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

kogucik123!

Wybacz,ale nawet odpisywać Tobie człowiekowi się po prostu nie chce.
Poczytaj w wolnej chwili o uprawie pomidorów.
Tak dużo tu już napisano,że każdy znajdzie co i jak.
Wpadasz z doskoku jak po ogień.Co z tych pomidorów będzie to nie wiem.
Kto to widział żeby już teraz pryskać i to w dodatku Amistarem?
Jeśli naprawdę zależy Ci żeby mieć zdrowe i smaczne owoce musisz się do tego przyłożyć,niestety.

Tutaj na temat pomidorów jest wszystko:

viewtopic.php?p=2881430#p2881430
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Maraga nie dziw się. Człowiek albo wygrał w LOTTO albo odziedziczył kawałek ziemi i postanowił zrobić życiowy interes na uprawie warzyw. Poza tym, że nie ma o tym kompletnie pojęcia to jeszcze nie ma zacięcia do nauki i ciągle idzie na skróty. Przejrzyj dotychczasowe posty.
Awatar użytkownika
majmaj
200p
200p
Posty: 421
Od: 20 kwie 2017, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

A co do tego amistaru 250SC to faktycznie lubi przypalić. Dlatego należy pryskać poniżej 20C.
Rok temu sam tego doświadczyłem i to w gruncie :roll:
Badanie gleby 2019:

pH?7,64 ** g NaCl/l?0,15 ** N-NO3?23 ** P?319 ** K?226 ** Ca?2029 ** Mg?225 ** Cl?< 10 ** N-NH4?20,1
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Janusz!

To młody chłopak.I pewnie niecierpliwy.
Podejrzewam,że nie ma czasu na czytanie.
Nauczony odpowiedzi na testy, jak to teraz jest modne.
Zadajesz pytanie i masz 2-4 odpowiedzi do wyboru.Tylko,która prawdziwa?

W toto lotka to ja gram.Z soboty mam trójkę ;:138


majmaj!

Dlatego odsyłam kogucika123 do lektury o pomidorach.
KasiaSudety
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 maja 2019, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Witam forumowiczów.
To będzie mój drugi sezon z uprawą pomidorów. Część w tunelu, część w gruncie. W tamtym roku postawiłam na eko opryski mlekiem i pokrzywą, nie było tragedii ale zarazę ziemniaka pod koniec sezonu złapały. W tym roku postanowiłam że jednak będę robić opryski. Poczytałam trochę tu na forum i mam pytanko. Pisze, że powinno się robić oprysk natychmiast po pojawieniu się komunikatu na stronie PIORIN. Wiadomo , że na oprysk jeszcze za wcześnie, ale zerkałam na stronę na mój region i nie ma tam pomidora, ale z uwagi że jeszcze za wcześnie? Przy ziemniaku jest ostrzeżenie przed zarazą ziemniaczaną, to oznacza że pomidory też są zagrożone? Zzy jak będzie zagrożenie zarazą ( lub czymś innym) na pomidorze to pojawi się osobny komunikat dla pomidora? Przepraszam za może głupie pytanie, ale wcześniej nie śledziłam PIORIN i nie wiem jak to wygląda.
Awatar użytkownika
majmaj
200p
200p
Posty: 421
Od: 20 kwie 2017, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Witaj.
Tak, dokładnie będzie osobny komunikat dla pomidora.

....Proszę nie zaśmiecać tematycznych wątków pytaniami, dyskusjami nie związanymi z danym wątkiem/ moderator jokaer.
Badanie gleby 2019:

pH?7,64 ** g NaCl/l?0,15 ** N-NO3?23 ** P?319 ** K?226 ** Ca?2029 ** Mg?225 ** Cl?< 10 ** N-NH4?20,1
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”