OPRYSKI warzyw. Dyskusje o opryskach -tak czy nie i jak?cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Lusi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 9 maja 2007, o 10:28
Lokalizacja: Olkusz

OPRYSKI warzyw. Dyskusje o opryskach -tak czy nie i jak?cz.1

Post »

Ostatnio bardziej doświadczona ciocia olśniła mnie , że bez opryskiwania pomidory mi nie obrodzą. Czy to prawda? A jeśli koniecznie trzeba opryskiwać to czym? Mam pomodora malinowego w tunelu foliowym, jak na razie to dopiero kwitną, jesienia ziemia była tam przekopana z nawozem gołębim i teraz też kilka (2-3) razy już podlewałam mocno rozcienczoną "gołębią" mieszanką.
Proszę o rady.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Twoja ciocia może mieć rację. Sugeruję przynajmniej jednorazowe opryskanie Miedzianem WP50, a następnie co dziesięć dni rozcieńczonym mlekiem. Proporcje: 1 litr mleka, 5 litrów wody.

Uważaj na nawóz od gołębi. Mój znajomy już w tym roku "spalił" tym nawozem jedne pomidory. Musiał kupić nowe sadzonki.
Mietek.
Awatar użytkownika
Lusi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 9 maja 2007, o 10:28
Lokalizacja: Olkusz

Post »

Dziękuje za informacje. A z tym nawozem to bardzo uważam bo właśnie słyszałam, że jest mocny i lubi coś spalić jak sie przesadzi :)))
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Ja od wielu lat uprawiam pomidory w gruncie.
Z reguły niczym nie opryskuję, najwyżej mlekiem, ale ten rok jest ciepły i bardzo wilgotny, że jednak profilaktycznie opryskałam Miedzianem, trudno, trzeba wybrać "mniejsze zło". :(
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Czy powinnam opryskać pomidorki?

Post »

Mam pod foliją 18 sztuk pomidorów,czy powinnam opryskać je miedzianem,zaznaczam,że nic im się na razie nie dzieje.
robert45
200p
200p
Posty: 252
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Post »

Wskazany jest oprysk profilaktyczny.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Specjaliści warzywnictwa zalecają bezpośrednio po posadzeniu pomidorów opryskać je Miedzianem. W czasie sadzenia pomidorów możemy je uszkodzić, zrywamy część bocznych liści przez co powstają "rany" podatne na choroby grzybowe i bakteryjne.
Ja z chwilą ukazania się pierwszych zawiązek owoców nie stosuję już chemii. Opryski wykonuję mlekiem. Piszę o tym http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ight=mleko
Pozdrawiam Andrzej.
zyga19755
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 cze 2008, o 00:15

Pryskanie pomidorów

Post »

mam pytanie
kiedy i czym należy pryskać pomidory pod folią
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Zalecam obserwację http://www.piorin.gov.pl/sygn/start.php
Ja niedługo rozpocznę opryski mlekiem pomidorów w tunelu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ight=mleko
Pozdrawiam Andrzej.
lotta
500p
500p
Posty: 596
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Re: Pryskanie pomidorów

Post »

zyga19755 pisze:mam pytanie
kiedy i czym należy pryskać pomidory pod folią
Szkodników pomidory raczej nie mają, więc na choroby grzybowe ze dwa-trzy środki np. Ridomil lub Curzate czy Acrobat oraz Amistar plus coś specjalnie na szarą pleśń gdyby wystąpiła. Jeśli pryska się przemiennie co 3-4 tygodnie to chorób nie będzie. Szczegóły stosowania to trzeba poznać przez kilka sezonów, jest to temat do szerszej dyskusji. Niektórzy zalecają oprysk Amistarem na początku sezonu, inni dopiero gdy zagrażają poważniejsze choroby. Są jeszcze środki kontaktowe, działające tylko zapobiegawczo (Bravo). W programie ochrony znajdziesz preparaty o których nikt tutaj nie pisze, bo są tylko w dużych opakowaniach czyli bardzo drogie i niespotykane w większości sklepów ogrodniczych.
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

Amistar sprawdzi się zarówno na poczatku sezonu, jak i w jego pełni. Dalczego? Azoksystrobina bardzo łatwo się wchłania i przemieszcza się w roślinie. Stąd też zapewnia b. dobrą ochronę nowym przyrostom. Ale... to nie wszysko, ponieważ ma ona również znakomite zdolności do ograniczenia zarodnikowania grzybów. Lecz sa też i słabsze punkty - dlatego że np. sam rozwój grzybów lepiej blokuje np. Metalaksyl M. Stąd też zdania - "kiedy stosować Amistar" są podzielone...
@ autor topiku
Dokonaj zakupu dwóch preparatów kontaktowych i typowo zapobiegawczych - jeden niech będzie oparty na mankozebie drugi na chlorotalonilu.
Z układowych i głównie do ochrony - wybierz coś opartego na strobilurynach
Z interwencyjnych (stosuj ich wtedy, kiedy pojawią się objawy chorób) - "coś" na propamokarbie, cymoksanilu z np. famoksatem, metalaksylu M (sporym plusem jest to - iż jest skuteczny nawet do 5 dni po zakażeniu) ewentualnie dimetomorfie.
Na okresy między stosowaniem preparatów interwencyjnych - zoksamid/mankozeb

Na insekty - przygotuj sobie praparat układowy i kontaktowy czyli np. Mospilan (acetamipryd) i dobry na wszystko Talstar (bifentryna)
Jana
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 19 lut 2008, o 10:48
Lokalizacja: Wrocław

Pomidory - opryski

Post »

Dziś w telewizyjnym programie podano, że przeciw chorobom pomidorów {a także róż}Należy je opryskać mieszanką{nazwijmy to tak} humusu pół na pół z wodą. Nie podano o jaki humus chodzi, czy to gotowy nawóz humusowy, czy też chodzi o kompost-humus {dobrze rozłożony} Wprawdzie panująca u nas susza nie sprzyja rozwojowi grzybów, ale wiedzieć trzeba, jak zapobiegać chorobom, Proszę o pomoc. Jana.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”