Przedplony

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Przedplony

Post »

Dobry pomysł z tą zieleniną jako przedplon. Pietruszka i koper idzie na okrągło przecież i do zup, gulaszu i ziemniaków...
Zastanawiam się jednak czy wczesna wiosna jest trafnym okresem na sianie jednego czy drugiego.
Kiedyś posiałem wiosną nasiona natki pietruszki i nic nie wzeszło, dosiałem latem - też. Nie mam zatem doświadczenia jaki gatunek i kiedy najlepiej siać. Nie wschodziła szczególnie więc wolałem wykorzystać grządki na coś innego - coś co mi się "udaje" :)
Jeśli chodzi o koper to z reguły wyrastały nie wielkie acz gęste "krzewiki" siane wiosną a i latem również np. po czosnku. Tamtego roku miałem niespodziankę - siany koper wiosną jeszcze ro wstecz, który ledwo co wyrastał tamtego sezonu nagle niespodziewanie w roku następnym na jesień był do zbioru w wysokości niemal 2m. Sięgał mi do brody. po prostu szok :D
Mogłem go zerwać w postaci zielonej ale cieszę się że go zostawiłem bo kilkadziesiąt słoików ogórków mogliśmy ukisić z tego.
Generalnie napiszcie proszę jak powinno się siać nasiona na natkę pietruszki i kopru by zebrać jak największy plon i czy takie efekty można uzyskać siejąc wiosną właśnie jako przedplon.
Awatar użytkownika
klaszka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 15 paź 2011, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Przedplony

Post »

Może jarmuż z rozsady - mrozu się nie boi, można go nawet zostawić w gruncie i podbierać liście zimą. Kiedyś siałam jarmuż "gęsto", na wiosnę, i rozsadzałam, jak się zagęszczał.Te rozsadzane latem były mniejsze, ale dobre do zbioru jesienią.Jarmuż posiany najwcześniej wyrósł w wielkie krzaczory (rozstawa co 50 cm.), i zostawiłam je w gruncie- jeszcze wiosną zbierałam ;:137
Pozdrawiam, Klaudia
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Przedplony

Post »

Marek-BB pisze:(...)Tamtego roku miałem niespodziankę - siany koper wiosną jeszcze rok wstecz, który ledwo co wyrastał tamtego sezonu nagle niespodziewanie w roku następnym na jesień był do zbioru w wysokości niemal 2m. Sięgał mi do brody. po prostu szok :D
Ostatnio spotkałam w Biedronce Pana, który miał 2,08m wysokości (zapytałam) to pewnie mu ten koper sięgał do brody :;230 .

Pozdrawiam :wit
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przedplony

Post »

Witam ;:3
Też jestem zainteresowana tematem, bo mam malutko miejsca na warzywnik :( Poszukiwałam co można posadzić w końcu lipca/początkiem sierpnia i znalazłam takie propozycje: brokuła i kalafiora z rozsady na zbiór jesienny, kapustę pekińską i pak choi (też z rozsady) i cykorię sałatową (na korzenie do pędzenia zimą). No i oczywiście roszponkę i szpinak zimowy, o których była mowa powyżej :)
I w związku z tym, zastanawiam się, czy po fasolce, zebranej lipiec/sierpień można sadzić brokuły i kalafiory?
A po cykorii listkowej i wczesnej pietruszce zebranych w sierpniu posadzić rozsadę pekinki, pak choi i cykorię sałatową? Czy cykorii po cykorii nie dawać?
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
kasia82
500p
500p
Posty: 583
Od: 25 lut 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Przedplony

Post »

Będę sadziła w maju pomidory i ogórki w szklarni co mogę posiać przed pomidorami a co przed ogórkami?
Czytałam gdzieś, że przed pomidorami można posadzić fasolę, wczesną kapustę i cebulę :?:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Przedplony

Post »

Ja tak jak w początku tematu postawiłem na szpinak i sałatę z rozsady.
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Przedplony

Post »

Dalej namawiam smakoszy potraw ze szpinaku na posianie tej rośliny, a konkretnie szpinaku zimowego "Olbrzym".

Ogórki "zeszły" mi bardzo szybko, bo już w połowie sierpnia. Na ich miejsce posiałem szpinak. Pierwsze zbiory miałem pod koniec października, ostatnie będą na początku maja. Dzisiejszy widok:

Obrazek

Pomidory miałem do końca września / początku października. Na ich miejsce też wysiałem szpinak. Nie dorósł w zeszłym roku do zbiorów. Obecnie wygląda tak:

Obrazek

i rośnie na potęgę :wink:

Nic przy nich nie robiłem. Nie okrywałem nawet przy - 20.

Polecam, jest przepyszny :D

Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Przedplony

Post »

No gratulacje super wygląda! :) Czyli ładujesz nasiona prsto do gruntu jesienią, lub późnym latem?
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Przedplony

Post »

Dokładnie tak!

Poszukaj już teraz nasiona w sklepach ogrodniczych, bo z doświadczenia wiem, że o "Olbrzyma" może być ciężko latem.

Pozdrawiam
Adam
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Przedplony

Post »

Adam, czy te nasiona kupiłeś gdzieś w okolicy ? U mnie ostatnio rodzina polubiła szpinak. Mam wiosenny i nowozelandzki, ale ten zimowy też by się przydał. Pozdrawiam, Bożenka.
Pozdrawiam , Bożenka.
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Przedplony

Post »

Znalazłem je w sklepie, w którym można zostać "bohaterem w swoim domu" :wink:

Pozdrawiam
Adam
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Przedplony

Post »

Adamie, "znaczy się" w tym na L., który jest w Rumi? Bo te reklamy mylą mi się.
Pozdrawiam , Bożenka.
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Przedplony

Post »

Tak - bywają też u konkurencji. Teraz z dostaniem Olbrzyma nie ma wielkiego problemu.

Pozdrawiam
Adam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”