Nawożenie rzędowe

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Fermentowany kurzeniec rozcieńczasz albo 1:20 ,jeśli stosujesz do zasilania pogłównego roślin ,albo 1 :10, jeśli chcesz nawozić rzędowo. Ale nie wiem czy fermentowanie w Twoim przypadku ma sens. Ja bym tego nie robił. Ogórki uprawia się nawet na wałach obornika z 10 cm warstwą ziemi czy podłoża. Jeśli to jest gleba , jak ją opisywałeś, w rodzaju torfu niskiego, to wystarczy ten kurzeniec rozciągnąć delikatną warstwą Usunięto niestosowne porównanie- mod.jokaer i wyredlić te rzędy . Musisz to zrobić już, bo odstęp między umieszczeniem nawozu w glebie a sadzeniem musi być co najmniej 2 tygodnie.
Warstwa obornika ma być w formie rzędu a nie na całej powierzchni gleby. Interwencja Moda uczyniła moją wypowiedź jako niejednoznaczną.

Niezależnie od nawożenia rzędowego gleba musi być doprawiona, bo korzenie , które wyjdą poza zasięg rzędów z obornikiem, nie mogą trafiać do jałowej gleby. Jest jeszcze inna wersja uprawy bez kurzeńca ale też na redlinach. Jeśli prawdą jest poziom azotu w analizowanej glebie, to znaczy, że jest w niej dużo materii organicznej i organicznego azotu , który nie został w trakcie zimy wymyty a zmineralizował się w próbce jaką dostarczyłeś do OSChR wskutek niewłaściwego przechowania próbki. Niewykluczone więc jest, że te ogórki udadzą się i bez obornika, ale wtedy trzeba nawozy przeliczyć do górnych wartości granicznych. Jak chcesz mogę to Ci zrobić po starej znajomości
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Zostałbym przy oborniku. Pierwsze to robi mi się jego nadmiar, a poza tym tradycja :wink:
Ten świeży kurzeniec ciężko było by rozsmarować, a mam jeszcze kurzeniec wysuszony z zeszłego roku ( przechowywany w beczce) może go posypać w rzędy i tak jak mówiłeś wyredlić?

I jeszcze cały czas nurtuje mnie ten azot. Czy jest w glebie w takiej ilości jak wykazała analiza czy nie.
Czosnek rośnie pięknie, a nic nie było dawane przed sadzeniem i teraz na wiosnę to może jest.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

No niestety, bez powtórzenia oznaczenia azotu się nie dowiesz. Jeśli dasz rzędowo obornik, jaki on by nie był, a między rzędy siarczan amonu po zakwitnięciu to nie zaprzątaj sobie głowy tym azotem. Gdyby było go nawet te 70 mg/l to z obornika uwalnia się raptem tylko 30 % azotu i to stopniowo a jeśli dasz miedzy rzędy 0,5 kg siarczanu amonu na 10 m2 to maksymalnie między rzędami będzie tego azotu ca 120 mg/l czyli w normie a najmniej 50 mg/l czyli też nie najgorzej. Zobaczysz po wyglądzie ogórków. Jeśli będą miały jasne liście to najwyżej dołożysz im azotu.

Rób swoje a nie rozmyślaj, bo niepotrzebnie spuchnie Ci tylko głowa :D
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Ok. Dziękuje bardzo.
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

A ja mam takie pytanie.Na zimę dałem obornik bydlęcy i zaorałem.Obornik po całości potrząsłem widłami dość sporo.Czy na wiosnę przed siewem mogę dać jeszcze rzędowo obornik,a może lepiej kurzeniec?Czy fasole mogę również nawozić rzędowo?Ile muszę odczekać czasu pomiędzy nawiezieniem i przysypaniem nawozu ziemią a siewem?Może mogę siać od razu?Jaka najlepsza odmiana pod nawożenie rzędowe?Na jaką głebokość dać obornik,a na jaką nasiona?Czy po takim nawożeniu można zastosować dodatkowo nawozy sztuczne NPK?Przepraszam,że zadaję tyle pytań ale muszę to wszystko wiedzieć by mój plon był jak najokazalszy.Proszę o odpowiedź na każde pytanie bo jest to istotne.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

reglas23 nie wiem jak u ciebie, ale ani deszczu tyle nie spadło ani śniegu nie ma tyle, żeby wypłukało z ziemi azot. Ja bym juz nie nawoził dodatkowo
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

pelikano11 nie dałbyś nawozu sztucznego czy obornika więcej?Przecież obornik to nie tylko azot a całą jesien u nas lało ;:108
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5866
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Jeżeli chodzi o fasole,to powinno się ją uprawiać drugi lub trzeci rok po oborniku. Fasola nie lubi tak duoż azotu, ma większe zapotrzebowanie na potas.
Asia
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Ooo gdzieś lało jesienią?? Obornik to tak jak piszesz ma NPK i mikro, ale wypłukiwany z ziemi i to bardzo szybko jest tylko azot, reszta siedzi w ziemi, a na przykład taki fosfor to prawie w ogóle się nie rusza. Ja bym nic już nie dał, gdybym był na twoim miejscu. A gdyby czegoś brakowało, co zauważysz podczas wegetacji, to zawsze możesz opryskać czyli nawieźć dolistnie. Jaki masz odczyn gleby? sprawdzałeś pHmetrem?
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1342
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Azot zawsze można pogłównie uzupełnić. Potas w sumie też. Nie ma sensu pakować azotu do gleby na zapas.
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

pelikano11 czy mógłbyś mi polecić jakiś właśnie phmetr.Znalazłem na allegro taki za 20 złotych.Mierzy podobno on pH w glebie i niby zawartość NPK.Czy jest on dobry czy to pic na wodę.Nie znam się na tym więc proszę o porade.Firma phmetra to Biogród
chinka
200p
200p
Posty: 388
Od: 19 sie 2012, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Chciałabym zastosować nawożenie rzędowe w szczególności pod ogórki i pomidory, ale będę miała na wiosnę dostęp tylko do świeżego obornika gołębiego. I tak czytam i czytam ten wątek i już sama nie wiem czy świeży może być, czy tylko przekompostowany?
Pozdrawiam, Bogusia
Awatar użytkownika
Aga2
200p
200p
Posty: 448
Od: 31 mar 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Czy ten pas obornika ma być centralnie pod pomidorami czy obok ?
(czyli jak mam dwa rzędy w foli pomidorów to pas obornika zakopuje miedzi nimi)
Pozdrawia Agnieszka.
Mój ogród
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”