Przyszkolne ogródki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Przyszkolne ogródki

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tam gdzie są ROD warto by szkoły dogadały się z zarządem ogrodów. Można urządzać ciekawe imprezy, organizować zielone lekcje. Ja wykorzystałem "swoją" starszą młodzież szkolną i zorganizowaliśmy w ROD Relaks w Lubartowie imprezę dla dzieci pod nazwą "Pożegnanie lata"
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Przyszkolne ogródki

Post »

akl62 pisze:No to dopisuję jeszcze jedną propozycję zajęć:
"Z jakich jabłek ten sok ?" I kosztowanie soków z różnych odmian jabłek.
Pomysł oczywiście związany z sokowym szaleństwem dzięki Aguskac.
Myślałam o tym :) ale w końcu stanęło na tym, że sok wycisnęłam w domu i wypiją gotowca :) Może konkurs taki przygotuję w przyszłym roku na początku października, kiedy mam więcej odmian. Potrzebna będzie także pomoc rodziców, bo czymś trzeba zająć dzieci, w czasie gdy inne wirują lub smakują...

Nasze dzieci dostają owoce i warzywa w szkole. Nie wszystkie chcą jeść... ale kupiłam krajacz do jabłek i teraz wszystkie jabłka schodzą na pniu!!! :heja i zawsze mało
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Przyszkolne ogródki

Post »

Dziękuję za podpowiedzi i z ROD i z krajaczem do jabłe. Wiem, że dzieciom często nie chce się zacząć jeść, a sama zabawa z krajaczem, może być zachętą. Super.
Z innych szkłó też słyszałam, że z akcją jedzenia warzyw i owoców różnie bywa.
Nie mogę się doczekać emerytury, kiedy w takie akcje mogłabym się zaangażować.
Awatar użytkownika
Rudominka
200p
200p
Posty: 492
Od: 9 wrz 2010, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Przyszkolne ogródki

Post »

Właśnie wróciłam ze spotkania z dyrektorką szkoły, do której chodzą moje dzieci (podstawówka). Będziemy robić na wiosnę ogródek ziołowo-warzywny w skrzyniach na podwórku szkolnym. Mam wymyślić co posiać, żeby można było zebrać przed wakacjami - to po pierwsze. Latem szkoła jest kompletnie zamknięta, nie ma możliwości nawadniania, więc albo skrzynie się schowa, albo wsadzi coś co sobie poradzi samo - tylko co? A jesienią - dzieci porobią kompozycje z kwiatów cebulowych, które zakwitną wiosną.
To tak wstępnie, do lutego muszę się zastanowić nad ostateczną koncepcją. Projekt jest przewidziany dla klas 1-3.
Wasze pomysły i uwagi bardzo mi pomogą :)
Awatar użytkownika
Kasia1972
500p
500p
Posty: 970
Od: 18 paź 2008, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Przyszkolne ogródki

Post »

Sałata i rzodkiewka - szybko rośnie, dzieciaki szybko zobaczą efekt. Dla maluchów w sam raz - same posieją, same zbiorą, same zjedzą :D

Akl62 - nie musisz czekac do emerytury - możesz nawiązac kontakt np. z jakąś świetlicą środowiskową - wolontariuszy z reguły nigdy dośc. Powodzenia! :wink:
Awatar użytkownika
Rudominka
200p
200p
Posty: 492
Od: 9 wrz 2010, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Przyszkolne ogródki

Post »

Kasiu, no właśnie tak myślałam, najlepiej po kilka odmian i sałaty i rzodkiewek, żeby kolorowo i ciekawie było. Myślałam jeszcze o marchewkach, któraś firm nasienna sprzedaje mix odmian - też kolorowy. Skoro uprawa będzie w skrzyniach i w ciepłym Opolu, to przed wakacjami dzieci powinny zdążyć schrupać marchewki.
A fasolki albo groszek? Fajnie się pną, ładnie kwitną.

Czy takie skrzynie trzeba będzie nawozić? I czym to robić, bo kompost odpada - jakieś kupne naturalne nawozy? No bo musi być eko :)
Awatar użytkownika
Kasia1972
500p
500p
Posty: 970
Od: 18 paź 2008, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Przyszkolne ogródki

Post »

Fakt - sałaty i rzodkiewki jest tyyyyle odmian... można posiac (czy ewentualnie kupic rozsadę) sałatę zieloną i taką o czerwonych listkach, masłową, kruchą, kędzierzawą. Rzodkiewkę nie tylko okrągłą czerwoną, ale i białą, widziałam kiedyś jakąś żółtą odmianę i o kształcie marchewek. Fasolkę szparagową - tylko tego na surowo nie zjedzą, ale groszek - i owszem. Można też posiac koperek - potem na kanapeczkę trafi :D
Nawożenie - jeśli ekologicznie, to może obornik w granulkach?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Przyszkolne ogródki

Post »

Fasola szparagowa raczej odpada-nie zdąży dojrzeć a i boi się przymrozków. Warto natomiast pomyśleć o groszku zwłaszcza cukrowym, można też pobawić się z bobem. Dla dzieciaków byłoby to bardzo ciekawe gdyż rozsadę mogą wyprodukować w marcu na oknie w szkole a pod koniec marca lub na początku kwietnia posadzić do gruntu. Dobra będzie też kalarepka ale w przypadku kalarepy proponuję kupić gotową rozsadę. Marchew tylko wczesne odmiamy np Prima, Napoly czy też odmianę o okrągłym kształcie. Mogą też posadzić cebulę z dymki.
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Przyszkolne ogródki

Post »

Ani kalarepa, ani marchewki nie będą do jedzenia w czerwcu, ale cebulka z dymki super pomysł. No i koniecznie truskawki. Te chyba najbardziej ucieszą.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Przyszkolne ogródki

Post »

przemek1136 pisze:Obrazek

Już od tygodnia chrupię sobie wiosenne marchewki.
Zdjęcie z 21 czerwca. Doprawdy nie wiem dlaczego marchewka nie miałaby urosnąć jeżeli wysieje się wczesną odmianę. Okres od wysiewu do zbioru to ok. 90 dni. Przy odpowiednim doborze odmian nie widzę problemu i z kalarepką. Dodatkowo dla wyznaczenia rzędów z marchewką co ok. 5cm sieje się nasionko rzodkiewki, można też wysiewać sałatę. Marchewka bardzo dobrze będzie rosła przy cebuli.
Awatar użytkownika
Kasia1972
500p
500p
Posty: 970
Od: 18 paź 2008, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Przyszkolne ogródki

Post »

Wczesna marchewka może byc już do zjedzenia w maju - czerwcu - polecam lekturę Hasła Ogrodniczego - http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2849 tyle, że uprawa powinna byc osłonięta, ale to może Ania - Rudominka będzie w stanie zrobic. Nie wiem natomiast, czy jak wiosną posadzi truskawki, to w czerwcu zaowocują na tyle, że będzie co spróbowac?
Jak rozumiem uprawa przed wakacjami będzie zlikwidowana?
p.s. Widzę, że Przemek mnie trochę ubiegł - zdjęcie obrazuje, że jednak można zjeśc marchewkę w czerwcu. ;:108
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Przyszkolne ogródki

Post »

Hmmm w takim razie cofam to co napisałam :) Ja zawsze wysiewam marchew bardzo wcześnie, ale nigdy nie miałam jej tak wcześnie. Może dlatego, że u nas ziemia bardzo zimna i gliniasta.
Awatar użytkownika
Kasia1972
500p
500p
Posty: 970
Od: 18 paź 2008, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Przyszkolne ogródki

Post »

Aguskac - a może gdybyś osłoniła uprawę, marchewka byłaby wcześniej? A jesienny termin siania też może by przyspieszył zbiory?
Jeśli chodzi o ogródek przyszkolny, to ta marchewka nie musi byc taka ładna jak u Przemka, moja córcia najbardziej lubi marchewkę grubości ołówka :lol: więc dzieciakom byłaby radośc z tego, że w ogóle coś urosło i można skosztowac ;:7
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”