Fasola z orzełkiem

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Fasola z orzełkiem

Post »

Mam pytanie, czy ktoś to jeszcze uprawia? Fasola jest w rodzinie od minimum 100+ lat bo po prapradziadkach, a ja mam taki problem ze ostatnie pare lat nie była siana i nasiona mają kłopot z kiełkowaniem:/ Nie wiem czym ożywić fasolę, a zależałoby mi na utrzymaniu odmiany to raz, dwa na mojej lini bo się wyraźnie wyróżnia na tle tego co jest na stronie ministerstwa.
http://www.minrol.gov.pl/pol/Jakosc-zyw ... -orzelkiem

Kresowiacy, macie coś?;)
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Re: Fasola z orzełkiem

Post »

O matko i córko piękna jest. Na oczy nie widziałam jej wcześniej.
Aśka
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Re: Fasola z orzełkiem

Post »

Loeb właśnie mam ten sam problem z tą odmianą. Kiedyś tylko taką sadziłam i potem nie mogłam dostać nasion,aż któregoś dnia przypadkiem dostałam te nasiona,ale słabo kiełkowały,część wyginęła i nie mam pojęcia dlaczego :( Dawniej to pięknie rosła i plonowała.
Awatar użytkownika
anka93
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1799
Od: 5 paź 2008, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Biłgoraj

Re: Fasola z orzełkiem

Post »

Ja mam ,dostałam 3 nasiona w ub. roku.Posadziłam nic koło niej nie robiłam ,na jesieni zebrałam nasiona.Mogę się podzielić.
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Re: Fasola z orzełkiem

Post »

Aniu problem w tym,że nasiona tej odmiany fasoli nie chcą kiełkować tak,jak dawniej :(
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola z orzełkiem

Post »

Rok temu chyba w MPO był o niej artykuł, ktoś na forum też o niej pisał, nie wiem czy nie Zielona Ania.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Fasola z orzełkiem

Post »

Arabella, to raczej problem u ciebie lokalny, może nasiona nie były dobrze dosuszone, albo w trakcie przechowywania coś się stało co im pogorszyło żywotność. Z tego co widzę trzeba uważać żeby nie sadzić obok niej, a najlepiej w tym samym czasie czegoś co się może przekrzyżować.

Anka93: bardzo chętnie przyjmę kilka nasionek. Okazuje się że babcia ma gdzieś jeszcze schowane świeższe, może będą kiełkowały, ale jak nie to przydał by się zapas. Jeśli mi wykiełkują spróbuję zrobić selekcję, żeby "wyczyścić" odmianę z naleciałości niepotrzebnych. Generalnie tak myślałam że ciekawie byłoby porównać parę linii, co się u kogo uchowało. :)
Awatar użytkownika
anka93
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1799
Od: 5 paź 2008, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Biłgoraj

Re: Fasola z orzełkiem

Post »

Wieczorem będę w domu,zobaczę ile mam i dam znać. :D
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Fasola z orzełkiem

Post »

Ok! super:) Może jeszcze ktoś się odezwie kto ja ma :)
Awatar użytkownika
kamma
500p
500p
Posty: 556
Od: 25 gru 2010, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Fasola z orzełkiem

Post »

Loe masz rarytas ,ta Twoja to najprawdziwszy orzełek ,bo ta ministerialna to podróba jakaś
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Fasola z orzełkiem

Post »

Rewelacyjna fasolka, chcę taką, jakby co będe też pytać tu po ludziach, bo jest to rejon gdzie fasoli w ogóle uprawia się dużo.

Loeb, a może warto by potraktować nasiona środkiem ?Gibrescol? ?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola z orzełkiem

Post »

loeb pisze: ostatnie pare lat nie była siana i nasiona mają kłopot z kiełkowaniem:/ Nie wiem czym ożywić fasolę, a zależałoby mi
Zgłaszam się, wedle rozkazu ;:170
Ładne :D.
Nie mam takich w zanadrzu, ale co się ożywiania nasion tyczy - są sposoby, jeśli jeszcze w nich życie się tli. Rozmaite... Tylko wstyd powiedzieć - fasolki to w podstawówce kazali kiełkować, już zapomniałem jak to było :;230

Najprościej zamoczyć w roztworze gibereliny (kwas giberelinowy, GA3, te rzeczy) - normalnie wydziela te hormony zarodek, ale zarodek może ledwie już zipie... z tego co pamiętam gibereliną mozna zmusić do kiełkowania nawet nasiono pozbawione zarodka :shock:
Stężenia malutkie, ostrożnie, jakieś dziesiąte części %. nadmiar zadziała odwrotnie... Z pamieci nie podam, zresztą preparaty są różne, pojęcia nie mam co sprzedają (to czasem po szklarniach stosowane, powinno się gdzieś kupowac). Chyba instrukcję dołączą :roll:
Lepiej nawet najpierw ciut podmoczyć częściowo a dopiero później dokończyć w hormonie. Jak już skiełkuje to więcej nią nie podlewać bo będzie "Czarodziejska Fasola" ;)
Auksyny (te od ukorzeniania) też mogą pomóc dodatkowo, chyba IAA - indo-acetic acid, kwas indolilooctowy. IBA (indo-butyric acid, po naszemu indolilo-3-masłowy? skleroza...) jest częściej zdaje się stosowany do ukorzeniania - tani syntetyk, roslina go nie rozkłada - ale czy też na nasiona coś działa to nie wiem. Powinien. Wzrost tkanek stymuluje w każdym razie.

Pominę (litościwie) promieniowania, prądy, lasero i magnetoterapię, jako i inne podgrzewania, bo niepraktyczne; jak stratyfikować fasole to nie wiem, nigdy nie słyszałem o czyms takim :oops:

Podobno stymulujaco działaje też te różne wyciągi z alg itp. - gdy juz ruszy.
Próba nic nie kosztuje - tak sprzedawcy mawiają...
:wit

PS spóźniony jestem :lol: tak jest, Gibrescol - to je ono: http://www.agropak.com.pl/foto/foto/och ... BRES~1.PDF
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Fasola z orzełkiem

Post »

Już się doczytałam o tym Gibrescolu, to środek, który zawiera kwas giberelinowy, najczęściej zawiera go 10 %
niestety nie jest ten preparat tani, 10mg Gibrescolu kosztuje 51 zł

opis kwasu
http://www.chmes.poznan.pl/oferta-2/ofe ... erelinowy/
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”