Cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
tbet
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 maja 2007, o 12:15
Lokalizacja: JELENIA GÓRA
Kontakt:

Różne sposoby uprawy cebuli

Post »

Witam!
W jednym z działkowców przeczytałem, że cebulę można uprawiać :
a) z siewu
b) rozsady
c) dymki
Jeśli chodzi o uprawę z dymki to wiele o tym można znaleźć i przeczytać, ale pozostałe 2 metody słabiej są opisane. Proszę o opinie i rady jeśli chodzi o siew i rozsadę cebuli.

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7935
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Witam Thet !
Cebula z siewu -siejesz bezpośrednio do ziemi w ogrodzie (w miejscu docelowym, bądż na rozsadniku) -kwiecień.
Z rozsady - najpierw hodujesz w domu, siejesz do kuwety, potem rozsadzasz do doniczek -marzec. W maju wysadzasz podrośnięte roślinki do ogrodu.
Jeżeli pomyliłam miesiące,poprawcie mnie plisss ! ;;45 ;:14 Pozdrawiam.
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Post »

Pelagia jest git :D
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

cebule z rozsady głównie się robi excibition - sieję się prosto do tac wielokomórkowych .
Awatar użytkownika
sajmon0609
200p
200p
Posty: 274
Od: 1 mar 2009, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Post »

Ja kupiłem tą cebulę EXHIBITION ona podobno wyrasta do 1 kilograma ,i zastanawiam się czy mogę ją zasadzić to takich małych pojemniczków co są razem na palecie czy poczekać do połowy kwietnia i wysadzić do ziemi, ale już jestem stratny około 2 do 3 tygodni (u nas jest jeszcze śnieg ), a potem tylko do ziemi już wykiełkowane.Poradzicie coś co będzie lepsze ?
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Różne sposoby uprawy cebuli

Post »

tbet pisze:Witam!
W jednym z działkowców przeczytałem, że cebulę można uprawiać :
a) z siewu
b) rozsady
c) dymki
Jeśli chodzi o uprawę z dymki to wiele o tym można znaleźć i przeczytać, ale pozostałe 2 metody słabiej są opisane. Proszę o opinie i rady jeśli chodzi o siew i rozsadę cebuli.

Pozdrawiam
Zacznę może od końca. Cebula dymka i z rozsady, jest to taka sama mała cebula, która w poprzednim roku wyrosła z siewu. Cebula ,tak jak wiele roślin, jeżeli nie jest przed wysadzeniem do ziemi wysuszona ( odymiona) wytwarza pąki kwiatowe i wydaje nasiona. Cebulę nieodymioną, ( można ją nazwać z rozsady) sadzi się tylko po to by w początkowym okresie uprawy mieć ją do bezpośredniego spożycia ze szczypiorem , albo po to, by wytworzyła nasiona.

Nasiona cebuli wysiewa się do gruntu i nich w większości wyrastają niewielkie cebulki, które się przeznacza do suszenia(odymienia) i posadzenia w przyszłym roku, część z tych cebulek wyrasta do większych cebul i te można przeznaczyć do bezpośredniego spożycia.

Nie słyszałem , by wysiewano nasiona cebuli do kuwet, a później je jako rozsadę pikowano ( rozsadzano)do gruntu. Cebulę z siewu ,sieje się gęsto do ziemi, by miała ona mało miejsca na wzrost i by nie za duża urosła( mając dużo przestrzeni może urosnąć w duże główki)
Awatar użytkownika
sajmon0609
200p
200p
Posty: 274
Od: 1 mar 2009, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Różne sposoby uprawy cebuli

Post »

Czyli podsumowując jak mam teraz nasionka muszę je posadzić do gruntu aż wrosną małe cebulki potem je powyrywać i zasuszyć do przyszłego roku i w tedy dopiero będę miał duża dorodna cebule,bo nie chce na szczypior .I małe pytanko kiedy ta cebula z nasion może być wyrwana i do zasuszenia gotowa jaki termin lub jak ma wyglądać
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Post »

Ja kiedys sadzilam dymke i sialam nasiona cebuli,obecnie tylko sadze dymke :D Pozdrawiam
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

SAJMONIE- nasiona ,to masz wysiać do gruntu, i to w miarę gęsto( jak np. marchew)., sadzić po jednym nasionku, za długo b Ci to trwało, cebulę wyrywa się na początku sierpnia, wyrywa się ją po załamaniu i zaschnięciu szczypioru( tylko musisz zwracać uwagę by zasychanie szczypioru nie nastąpiło w wyniku chorób grzybowych). W zależności od gleby, nawożenia czy gęstości siewu wyrasta mała cebulka o różnej średnicy średnicy. Na DYMKĘ należy przeznaczyć celulkę od jednego , do dwóch centymetrów, góra to trzy centymetry. Cebule o większej (powyżej 3 cm.)średnicy należy przeznaczyć na bieżące spożycie. Cebulę na DYMKĘ należy przesuszyć zimą w ciepłym pomieszczeniu , by była posadzona wiosną następnego roku do gruntu i dała obfite plony.
saaga
500p
500p
Posty: 681
Od: 8 sie 2008, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubartów

Post »

Sajmon cebula Exhibition jest odmianą cukrową, nie nadaje się do długiego przechowywania. Wysiej ją w domu w skrzynce, (ja to zrobiłam jakieś 2 tygodnie temu) a do gruntu w maju. Na pewno z tej odmiany nie wyrośnie dymka, tylko cebulka do spożycia już w tym roku. Ja kilka razy miałam już cebulę Exhibition, faktycznie, rośnie dość duża, ale kilogramowa jeszcze mi się nie zdarzyła.
Pozdrówka - Aga
Mój ogród
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Podpisuję się pod tym, co pisze Aga. Od 2 lat uprawiam tę odmianę bardzo ją lubię, bo jest delikatna w smaku. Sieję do pojemnika, bo na wielodoniczki brak miejsca na parapetach, w końcu kwietnia pikuję na miejsce stałe, podobnie jak to się robi z porami. Rośnie spora, ma cienkie łuski i nie bardzo nadaje się do przechowania, więc na dymkę też nie.
Pozdrawiam Dorota
Żyjesz tylko raz, ale jeśli żyjesz dobrze, to wystarczy /Joe E. Lewis/
Ogród za borem
Ogród za borem cz. 2
lotta
500p
500p
Posty: 594
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Popieram Danio! Wystarczy zasiać do pojemnika (nie trzeba pikować, ani siać do poj. doniczek).
Exhibition a cebule do uprawy z dymki to dwie różne sprawy. Kiedyś nie było takich odmian.

Z siewem do gruntu to bywa różnie. Może wzejść bardzo słabo a nawet wcale, a z rozsady jest o wiele wcześniej. Do przechowania to ona się lepiej nadaje niż cebula posadzona z dymki no i nigdy nie wybija w pędy kwiatowe.
Jest jeszcze druga ciekawa cebula do uprawy z rozsady, której nasiona pojawiły się w sklepach (chodzi o małe torebki oczywiście). Jest to cebula biała "czosnkowa", Ta musi być zużyta na bieżąco - piszę o odmianie White Lisbon.
Awatar użytkownika
sajmon0609
200p
200p
Posty: 274
Od: 1 mar 2009, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Post »

saaga pisze:Sajmon cebula Exhibition jest odmianą cukrową, nie nadaje się do długiego przechowywania. Wysiej ją w domu w skrzynce, (ja to zrobiłam jakieś 2 tygodnie temu) a do gruntu w maju. Na pewno z tej odmiany nie wyrośnie dymka, tylko cebulka do spożycia już w tym roku. Ja kilka razy miałam już cebulę Exhibition, faktycznie, rośnie dość duża, ale kilogramowa jeszcze mi się nie zdarzyła.
No to zrobiem twoim sposobem zobaczę co wyjdzie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”