Cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

W tym roku eksperymentalnie posadziłam cebulę z rozsady i chociaż jest wielkości ping - ponga, to eksperyment i tak bardzo mi się spodobał i chyba o dymkach zapomnę. Z wyjątkiem dymki ozimej.
To, że moja cebula jest takiej wielkości, jest chyba spowodowane upałami. Tej cebuli nie podlewam, bo oszczędzam wodę dla innych roślin, więc skąd ta biedna cebulka ma brać wodę, aby rosnąć?

Ale może po dzisiejszym deszczu, ta cebula niezałamana się jeszcze rozrośnie?
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

Błażej to nie jest opis na masówkę,od dwudziestu kilku lat korzystam z porad zawartych w "Działkowcu" -zawsze w poradach i artykułach o uprawie cebuli jest napisane,żeby wyrywać jak jest już załamane ok 50-60% szczypioru.To nie są frazesy tylko rzetelne artykuły pisane przez ludzi majacych zielone pojęcie.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

Nie o to mi chodziło :) Znam te całą zasadę oraz fakt w którym te procenty się zmieniają, bo też dużo czytam :wink: Chodziło mi o to, że w uprawie amatorskiej, nie musimy sztywno trzymać się tej zasady i możemy sobie iść w każdej chwili i wyrwać kilka cebul wrazie potrzeby, tak samo można opóźnić zbiór. U mnie już jest 80% załamanych ale z braku czasu nie zamierzam wykopywać wszystkiego tylko brać systematycznie :)

Co do wielkości cebul, to moje również są mniejsze niż w zeszłym roku i to właśnie przez fakt iż ich nie podlewałem, z powodu oszczędności :) A pogoda przechodziła ze skrajności w skrajność. Najpierw ulewy a później susza.
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

A ja swoje podlewałam i co, też są małe. Nie wiem co to za odmiana, u nas w ogrodniczym nie są podpisane, różnią się tylko cenami. Pamiętam, że cebulki były podłużne, mocno wyciągnięte, natomiast teraz są spłaszczone lub okrągłe.
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

Bobej efektem tego,że za póżno zbiera się cebulę jest jej ponowne mocne ukorzenienie się.Dlatego wyrwyamy jak jest załamany szczypio,dosuszamy na grządce i myk do skrzyneczki-stamtąd też mozna brać na bieżące spożycie.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

Z tym opóźnieniem nie miałem na myśli miesiąca, dwóch :)
Laryssa11 To może akurat jakaś taka odmiana była :) U mnie ładne tzn normalne urosły w miejscach, gdzie miały więcej wilgoci, czyli w innych warzywach, lub na skrajach grządek :) Tam gdzie było rzadko posadzona i miały sucho to są dużo mniejsze. Ja kupuje również nn, w zwykłej foliowej jednorazówce :) Wysiałem z nasion również ale to nie dla mnie :D Szkoda mi miejsca na rozsade.
Awatar użytkownika
edysqa
200p
200p
Posty: 331
Od: 18 lut 2013, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś w woj. łódzkim
Kontakt:

Re: Cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

Mam pytanie, chociaż nie wiem czy w tym wątku powinnam je zadać ;)
Dostałam wczoraj od koleżanki przywiezioną z Włoch, jakąś regionalną cebulę czerwoną długą na ok 15 cm, czerwoną (w kształcie wrzeciona). Pomyślałam sobie że fajnie byłoby z niej nasiona uzyskać a nie po prostu zjeść :)
Jak myślicie czy teraz posadzona wyda nasiona w tym roku? Jak to zrobić żeby jej nie zmarnować. Może w doniczkę wsadzić i w domu trzymać później, albo pod folią zasadzić?
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

Zwyczajnie nasionek cebulka nie zdąż wykształcić.Myślę,że jedyne co można to albo ją w warunkach chłodniczych przechować -spróbować,żeby przetrwała jesień i zimę-ale czy nie wyschnie? Albo zjeść :wink:
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

U mnie w tym roku jakieś dziadostwo dopadło moje cebule z dymki. Szczypior zaczął się skręcać i zasychać, cebula też nie porosła taka duża jak co roku i niektóra zaczęła gnić.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Pyxis
200p
200p
Posty: 373
Od: 19 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

Smietka. Poczytaj, bo to w miare prosto mozna zapobiegac.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

Możliwe że śmietka bo groch i fasolę zaatakowała śmietka kiełkówka i dosiewałem drugi raz. A i na jesień był rzucany obornik.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

A oto i moje cebulki wyrwane na początku sierpnia, w tym roku z dymki. Dymki były maleńkie jeszcze nigdy takich nie sadziłem każda miała po 0,5cm - 1cm maks. Dostałem cały worek od wujka co handluje na rynku w pewnej mieścinie i z całego worka około 5kg dymki posadziłem kilka garści cebulek. Cebuli mam pełne dwie duże skrzynki około 30-35kg.
Obrazek Pytanie z dymki czy siew prosto do gruntu? Wg mnie nigdy z siewu do gruntu, najwyżej z rozsady.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

Wszystko zależy od odmiany :D , posiej sobie do gruntu cebulę Rosa Lunga di Firenze to zmienisz zdanie ;:333
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”