Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Akurat Rumba Ożarowska jest odmianą wczesną (ilość dni od posadzenia do zbioru 60-70 dni) a dla odmiany Stupice okres ten wynosi 55 dni. Pytanie brzmi czy obie te odmiany uprawiałeś w tych samych warunkach? Możesz oczywiście skupić się na utrzymaniu odpowiednio wysokiej temperatury po wysadzeniu na miejsce stałe ale jeżeli naprawdę zależy Ci na wczesnym plonie to musisz się skupić na warunkach jakie zapewniasz rozsadzie od wzejścia i rozłożenia liścieni. Zawiązki pierwszego grona tworzą się przeważnie po 10 dniach od rozłożenia liścieni a drugiego grona 8 dni później. Można sterując temperaturą i natężeniem światła wpłynąć na liczbę kwiatów w gronie oraz na to jak wysoko będą usytuowane grona. Przy złych warunkach świetlnych pierwsze grono może być zredukowane. Występują różnice w tolerancji odmian na niedobór światła i to być może tłumaczy, że u Ciebie Stupice przegrał walkę z Rumbą. Tylko nieliczne odmiany w warunkach niedostatecznej ilości światła wykształcają prawidłowo kwiatostany ale z mniejszą ilością kwiatów. Może się więc zdarzyć, że odmiana późniejsza ale tolerancyjna na niedobór światła wyda wcześniej owoce niż odmiana wczesna ale mniej tolerancyjna.
stashko
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 13 sty 2015, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Nawiązując do pytania; ten sam tunel to raczej podobne warunki. Można oczywiście analizować w którym rzędzie i co ewentulanie zasłaniało ale to chyba dzielenie włosa na czworo. Intencją mojej wypowiedzi było to że lepiej skupić się na zapewnieniu maksymalnie komfortowych warunków rozwoju roślin (ciepło, światło, woda, pokarm) niż na poszukiwaniu magicznej superwczesnej odmiany. Szczególnie że w naszym klimacie w newralgicznym początkowy okresie po wysadzeniu o ten komfort dość trudno i nawet odmiany bardzo wczesne przy braku tego komfortu cudu nie sprawią.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8512
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

U mnie Stupice był zawsze najwcześniejszy .Zbierałam go od około 20 czerwca .Piszę był , bo od kilku lat
już go nie uprawiam .Wypadł nie dlatego , że był słaby , ale dlatego że co roku próbuję nowych odmian i
nie dała bym rady wszystkiego ogarnąć .
Przemku ciekawe informacje podajesz . ;:333 Mam czasami , u niektórych odmian bardzo wysokie pierwsze
grono , można domniemywać , że to za sprawą słabych warunków świetlnych . W tym roku posieję je
znacznie póżniej i może zainwestuję w doświetlanie . Chodzi mi od odmianę Mata Harii i La
Carotina . Pomidorki fajne , ale to wysokie pierwsze grono . ;:174
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Odnoszę wrażenie, że się kompletnie nie rozumiemy ;:185 Nie pytałem o warunki panujące po posadzeniu w tunelu ale o warunki w jakich produkujesz rozsadę. Zwracałem uwagę na czynniki, które decydują o jakości rozsady. No chyba, że produkujesz sadzonki w tunelu. Warunki panujące w tunelu to już inna półka ale dla nowoczesnych odmian istotne jest nawet i to w jakim miejscu w tunelu rośnie dana odmiana.
stashko pisze: Intencją mojej wypowiedzi było to że lepiej skupić się na zapewnieniu maksymalnie komfortowych warunków rozwoju roślin (ciepło, światło, woda,
To nie dzielenie włosa na czworo ale właśnie szukanie jak najlepszych rozwiązań dla naszych odmian, w naszych warunkach uprawowych. Masz oczywiście prawo uważać, że genetyczne uwarunkowania co do wczesności niewiele dają ale ja mam prawo uważać, że chcąc mieć jak najwcześniejsze dojrzałe pomidory warto postawić na wczesne odmiany i dopiero na nich testować różne warunki uprawowe. A obiecałem sobie kiedyś na tym forum nie wypowiadać się w temacie uprawy pomidorów ;:223 :;230
stashko
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 13 sty 2015, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Wydaje mi się że mówimy o tym samym. Obaj kładziemy nacisk na warunki rozwoju jakie stworzymy roślinie jako główne źródło sukcesu. Nie twierdzę że genetyczne uwarunkowania niewiele dają ale że nie należy ich przeceniać bo one same niewiele są stanie zdziałać w warunkach kiepskich. Poruszyłeś bardzo ciekawy temat związany z wpływem warunków produkcji rozsady na termin owocowania. Jest to na pewno temat niedoceniany a w naszych warunkach istotny. Myślę że większość z nas swoje rozsady produkuje na parapecie okna na przełomie marca i kwietnia. Z pewnością nie sa to warunki oświetleniowe ani termiczne wymarzone dla pomidorów i często nie zdajemy sobie sprawy z ich wpływu na efekt końcowy. Próby przedłużania dnia przez doświetlanie oprócz tego że sa dość kłopotliwe też nie są sprawą prostą jak by się mogło wydawać. Istotny wpływ ma przecież nie tylko ilość lumenów/luxów jakie dostarczymy roślinom (zwykle dużo za mała) ale też temperatura barwowa światła. Można by tak jeszcze wyliczać inne czynniki jak temperatura podłoża (a tu parapet i zwykle kaloryfer), temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu itd. Okres produkcji rozsady dla amatora to też czas próby, zmagań i wystawiania na próbę cierpliwości innych członków rodziny. :) Słowem nie ma lekko.. :)
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8512
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Przemyślałam odmiany , które uprawiałam i moim zdaniem odmiany rosyjskie są bardziej tolerancyjne
na niedobory światła . Pewnie nie wszystkie . ;:131 Z tego co pamiętam to przy produkcji rozsady
pomidorów istotne znaczenie ma natężenie promieni świetlnych .Póżną zimą i wczesną wiosną , często
jest tak , że prawie słońca nie ma . Niby jest , ale zachmurzone . ;:222 No i jak te pomidorki mają
prawidłowo wykształcać grona ?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Zawiązki pierwszego grona tworzą się przeważnie po 10 dniach od rozłożenia liścieni a drugiego grona 8 dni później. Można sterując temperaturą i natężeniem światła wpłynąć na liczbę kwiatów w gronie oraz na to jak wysoko będą usytuowane grona.
Przemku bardzo ciekawy temat. Chętnie poczytałbym więcej w tej kwestii. :wit
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Aktualnie przymierzam się do wyboru odmian ogórków. Na pewno będę porównywał następujące odmiany: Zuzana F1 (partenokarpiczna-średniowczesna), Atomic F1 (brak danych co do wczesności), Octopus F1 (o przewadze kwiatów żeńskich-średniowczesna) oraz Panandra F1 (ta raczej powinna rosnąć w tunelu ale pójdzie do gruntu). Na pewno wypróbuję też odmianę Monisia F1 -podobno zaczyna plonować o ok. 2 tygodnie wcześniej niż tradycyjne odmiany. Zobaczymy jak będą plonować w 2017 r.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8512
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

:wit Monisia f 1 ciekawa odmiana .Widzę , że jest uniwersalna , może być w tuneli i w gruncie .Nie rozrasta się
na boki i nie zarośnie całego tunelu . ;:202 Atomica i Octopusa miałam .Atomic wczesny , jak dla mnie lepszy
od Octopusa .
Awatar użytkownika
Sybil
200p
200p
Posty: 226
Od: 9 kwie 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna, Roztocze Gorajskie

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

logitech55 pisze:
anulab pisze::wit Klon dzięki za opinie dotyczące pomidora Volovie Ukho , bo myślałam , że tylko u mnie on taki
nietypowy . Nasiona dostałam od Kamy i pomyślałam skoro mnie nimi obdarowała to pewnie wart uprawy . ;:333
Dobrze u mnie w tym roku wypadła papryka Kapia .Owoce zbierałam od lipca .Na przyszły sezon chcę spróbować
Carycę .
Nie kupuj carycy. Już 4 rok chcę ją mieć i żadne nasiono z 5 opakowań nie wzeszło. Z innymi odmianami nie było problemu polecam Robertę F1. Jakie masz te nawozy na korzeń bo jak by co to ja posiadam nadmiar (2 różne). Taki sam problem z kiełkowaniem ma cebula exhibition z opakowania udaje się uzyskać tylko 5 -7 roślinek. Jak ktoś chce to posiadam nadmiar z dużej paczki pisać PW
To ja dla równowagi w przyrodzie bardzo pochwalę Carycę :P Kilka lat temu Romaszka ją zachwalała, ale miałam dużo jeszcze nasion tych Robert, Robertin i innych, więc jak mi się już skończyły przypomniałam sobie o Carycy, ale nie mogłam kupić nasion, późno bardzo je znalazłam i wysiałam później niż inne, więc nie wiem czy wczesna.
Natomiast reszta cech- ZACHWYT! Plenność- krzaki obwieszone, smak- bardzo dobry, grubość ścianki- najgrubsza jaką kiedykolwiek miałam. A jaki cudny krzak! Bardzo efektownie się prezentuje, myślę, że ją można między kwiaty dla ozdoby posadzić ;) Mnóstwo sercowatych jakskrawoczerwonych i seledynowych owocków, bo ona ma dość charakterystyzcny kolor, nie bordo, tylko czerwień strażacka.
Do tego z wszystkich odmian najpóźniej została i nie poddała się do listopada! ( w foliaku oczywiście)
Cena nasion nie jest mała, ale ani chwili w tym sezonie nie żałowałam tego zakupu. W amatorskiej zabawie ogródkowej chodzi też o fun, przyjemność a tę uprawa Carycy daje :) Pełna satysfakcja.
Aha. Co do wschodów, wysiałam punktowo 10 nasion do 10 doniczek i wzeszło 10 ;) Niczym nie polewałam, nie namaczałam, nie kładłam na waciki, nie dezynfekowałam. Włozyłam do dołka, przysypałam. Tyle ;)
Awatar użytkownika
Sybil
200p
200p
Posty: 226
Od: 9 kwie 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna, Roztocze Gorajskie

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Z ciekawością czytam, jakie odmiany wczesnych pomidorów polecacie? Od 2 lat bawię się tak, że kilka sztuk (do 10) rozsady wysiewam już w lutym, doświetlam małą lampką diodową, wysadzam już z pąkami kwiatowymi do nieogrzewanego tunelu na przełomie kwiecień/maj i mam pierwsze pomidory w czerwcu. Dużo zabawy w stosunku do plonów, ale z 10 doniczkami można się pobawić.
Dotychczas jako wczesne wysiewałam Stupice, Subarctic Plenty, Siberian, Betalux, Legend, Ola Polka, Perkoz. Najlepszy smakowo był Legend. Wczesność podobna, chyba Siberian najwcześniejszy.
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Ja w tym roku chcę taki eksperyment zrobic z Dwarft Arctic Rose.
Pozdrawiam ;)
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8512
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Sybil dzięki za opinię o Carycy .W przyszłym roku napiszę jak się u mnie sprawdziła .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”