Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Moje pieczarki dostały takie dziwne kalpelusze,są one tak jakby u muchomorów :roll: Co jest tego przyczyną?Czy to od zimna?Dodam że są lekko brązowe.Młode się pojawiają ale ich wzrost zahamował się.Czy wstawić je w cieplejsze miejsce?
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Zamierzam kupić zestaw do uprawy pieczarek z podłożem i z grzybnią 5kg marki w sklepie gadar. Zastanawiam się jak dawkować wodę, ponoć trzeba zraszać, ale nie bardzo orientuję się ile? I czy po pojawieniu się grzybków nadal to zraszać? Kompletnie nie wiem jak się za to zabrać :/
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Zraszasz tyle ile wyparuje i dlatego powinna być duża wilgotność powietrza. 5 kg podłoża to bardzo mało, lepiej kupić więcej i się najeść na zapas, bo dla 1 kg , dwóch, to szkoda się zajmować, bo im więcej grzybni, to łatwiej utrzymać równiejszą temperaturę w takiej uprawie, chociaż chyba się mówi,że pieczarki się hoduje. Okrywa ( torf) powinien mieć tyle wody, że jak w garści go się ściśnie, to powinna wypłynąć kropla wody. Najwięcej wody grzyby potrzebują, jak owocniki są w wielkości ziaren grochu, bo od tego zależy wielkość plonu. Nie można także przelać, bo grzybnia zgnije. Jak masz wagę, to można zważyć i tylko uzupełniać ubytki wody do wagi z poprzedniego dnia.
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Dzięki za informację :) ja chce kupić te 5kg na próbę, tak dla zabawy, bo nigdy nie uprawiałem grzybów i chce zobaczyć co z tego wyjdzie :D
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 373
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

A nie lepiej kupić kostkę podłoża , waży ok 20 kg , też uważam że 5kg to za mało .

http://uprawagrzybow.pl/zdjecia/pieczar ... 40-480.jpg
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Ja miałem 25 kg i się opłacało tzn. opłaca bo jeszcze rosną :D
marcpfa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 lut 2016, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Witam,
Kupiłem pieczarki 3 fazy z tej aukcji .....mod.jokaer
Możecie mi powiedzieć jak rozmnożyć grzybnie z tego? Posiadam dostęp do torfu łąkowego, obornika bydlęcego, trochę gówna kurzego. I dostęp do nawozów(polifoska 6)
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Wszystko już na ten temat jest napisane, trzeba czytać.

Nie reklamujemy produktów na al......
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
marcpfa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 lut 2016, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Szukałem, i nie znalazłem dokładnych informacji. Coś tznalazłem o "przecysywaniu" ale nwm kiedy się też dokładnie to robi.Chodzi mi o to aby z tej jednej grzybni 3 fazy, gdzie wyjdzie około 5 kg pieczarek z całego rzutu, zrobić np. 20 kg z całego rzutu na większej powierzchni. Dokładając najlepiej kolejne skrzynki
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Wyjdzie Ci drożej, jeśli chcesz samemu rozmnożyć grzybnię. A przygotować podłoże, to w amatorstwie, też są trudności, bo podłoże trzeba odpowiednio przygotować, fermentacja obornika, potem pasteryzacja, do tego potrzebna para wodna i przez kilkadziesiąt godzin utrzymanie temperatury w granicach 56 °C w tym podłożu. Nie warto.
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

A tą uprawę można prowadzić w jednym miejscu w stałej temperaturze? Bo coś słyszałem, że pieczarki potrzebują jakiegoś szoku termicznego, ale nie bardzo jestem w temacie. Za waszą radą zamówiłem większe podłoże, 10 kg. Piwnicy, ani innych podobnych miejsc nie posiadam, zamierzałem uprawę prowadzić w łazience od północy, tj. około 17-20'c
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

darnok pisze:A tą uprawę można prowadzić w jednym miejscu w stałej temperaturze? ...
Jeśli już kupiłeś podłoże przerośnięte grzybnią, to po okryciu torfem musisz utrzymywać temperaturę nieco powyżej 20°C w grzybni powinno być trochę więcej, bo grzybnia w czasie rozrostu wydziela ciepło. Po około 10 dniach , gdy grzybnia będzie prawie na wierzchu należy ochłodzić (12-15 °C), wówczas zaczną się zawiązywać owocniki pieczarek, także ważny jest wówczas tlen w powietrzu, bo sprzyja zawiązywaniu. Te ochłodzenie potrzebne choćby na dzień dwa Tak samo w lesie, niektóre gatunki grzybów potrzebuje nawet jeszcze niższej temperatury i dlatego gąski rosną w pobliżu zera.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Mam pytanie, co musiałabym zrobić aby założyć (odnowić) grzybnię ze zużytej ziemi przerośniętej grzybnią? Na polach przywieźli materiał z pieczarkarni zapewne z zamiarem rozsypania po łące aby się przyjęły do ziemi, chciałam zebrać kilka ładniejszych kawałków z mocno przerośniętymi nitkami (widać nawet wyschnięte zalążki pieczarek), tylko nie wiem do czego je najlepiej wsadzić i do jakiego podłoża (czy jakiś czysty torf, czy torf z dodatkiem słomy, wyczytałam że grzyb pieczarki naturalnie atakuje najchętniej słomę+kurzeniec).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”