Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki z nasion

Post »

Niestety nie. Najlepiej kupić gotowe podłoże z przerośniętą grzybnią. Bo mając samą grzybnię, to jeszcze jest daleka droga i nawet kosztowna, żeby zbierać pieczarki.
Te twoje nasiona wyglądają, jakby do podkiełkowywania.
Marko2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 mar 2020, o 08:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pieczarki

Post »

Obrazek
Czy ktoś mi powie co zrobić, aby nie było takiej drobnicy bo wyrastają 1 na 2 i nie mogą wyrosnąć duż

e.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki

Post »

Wielkość także zależy jaka jest rasa grzyba, jedne są drobne inne zaś mogą być o większych rozmiarach. Później też zależy od umiejętności podlewania, także wpływ ma szok termiczny, ile owocników się zawiąże w jednym rzucie. Trochę grzybnia Ci się wylała, miejsca te lekko zasyp okrywą.
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pieczarki

Post »

Marko2 pisze:Obrazek
Czy ktoś mi powie co zrobić, aby nie było takiej drobnicy bo wyrastają 1 na 2 i nie mogą wyrosnąć duż

e.
Mi zrobiło coś podobnego.Na pięć kostek grzybni jedna właśnie mi tak zrobiła.Myślę że to taka drobniejsza odmiana.To są chyba te co bierze się do marynowania-do tego się je bierze.Ja przynajmniej je do tego zużyłem.Wiem,każdy by chciał żeby wyrosła jak największa ilość wielkoludów,bo to i się bardziej opłaca i mniej przy tym roboty.Przy drobnicy jest o wiele więcej zachodu,bo to wyrywać trzeba ostrożniej i przy oczyszczaniu trzeba dołożyć starań ale jak dla siebie takie grzybki się zamarynuje to serce rośnie.Gorzej jak wchodzi kwestia finansowa i chce się na tym zarobić to wtedy jest strata choć powiem Ci że u nas pół litrowy słoik pieczarek marynowanych idzie średnio za 15-20 zł.A więc pamiętaj -MAŁE JEST PIĘKNE!!!Jeżeli chodzi o smak w porównaniu do kupnych pieczarek vs swojskie czyli takie które posiadasz bez znaczenia czy małe czy duże to jest już różnica kolosalna.Kupne praktycznie bez smaku i wodniste zaś swoje są mięsiste i maślane w smaku.Nie wiedziałem że pieczarka ma taki smak-to jest właśnie ponoć ten piąty-UMAMI. gdy po raz pierwszy posmakowałem swoich to myślałem, że coś spieprzyłem przy uprawie gdyż wydało mi się to podejrzane.Tak to jest jak się samemu nie spróbuje... ;:63 ;:108 :tan
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1412
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Ja kupowałem takie kostki od lokalnego hodowcy - oprócz sprzedaży gotowej pieczarki często sprzedają też grzybnie, cenowo to fajnie wychodziło a i plony okazałe - może nie kombinujcie z pomysłami jak majfrend tylko poszukajcie w swojej okolicy dobrego materiału.
Pozdrawiam,
Tomek
maniek19
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 cze 2020, o 18:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Wiecie gdzie w dolnośląskim, najlepiej niedaleko powiatu ząbkowickiego można dostać kostki grzybni najlepiej 3 fazy? Bo tak to kupuję na allegro po 20 zł/szt, ale ciekaw jestem czy bliżej siebie nie dostałbym gdzieś taniej?

I powiedzcie mi, jeśli przelałem raz wodą, biały nalot zrobił się zielony, to jeszcze coś z tego będzie? Część pieczarek, która nie przygniła, to wyrosła normalnie, więc jestem ciekaw czy jest szansa na kolejny rzut?
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1412
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Poszukaj w Google (lub mapach) pieczarkarni w okolicy, często sprzedają grzybnie. Czy kolejny rzut się uda obstawiam, że tak i zostaje tylko przekonać się .
Pozdrawiam,
Tomek
maniek19
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 cze 2020, o 18:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

massur pisze:Poszukaj w Google (lub mapach) pieczarkarni w okolicy, często sprzedają grzybnie. Czy kolejny rzut się uda obstawiam, że tak i zostaje tylko przekonać się .
Rozumiem, a powiedz mi czy mogę teraz zrobić tak, że usunę dla pewności okrywę i nasypię nową? Czy lepiej tak nie robić?
Jak "dbać" o grzybnię w okresie leżakowania między rzutami?
Jak przygotować okrywę? Wystarczy zwykły torf odkwaszony pH 5,5-6,5 czy trzeba do niego jeszcze coś dodać?
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1412
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Nie kombinować najlepiej, torf, wilgoć i ciemno. Myślę, że wymiana okrywy nie zaszkodzi, i tak zaraz grzybnia przerośnie nową.
Pozdrawiam,
Tomek
unibet1999
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 lut 2018, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Witam wszystkich ok miesiac temu kupiłem sobie 2 kostki pieczarek i zrobiłem wszystko wd.instrukcji dołączonej do grzybni (III faza) miałem już jeden zbiór i tu moje pytanie po wykręceniu grzybków usunąć pozostałości co zostaną?
Zauważyłem trochę takiego zielonego nalotu na tej górnej warstwie ziemi tzn. Że już po kostce czy da się to jeszcze uratować?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Jeśli cały korzonek nie wyrwie się to można go usunąć, a dołek po nim zasypać okrywą, tj. torfem. Gdy wejdzie zielona pleśń, to plonowanie gwałtownie spadnie, chyba brak jest na nią środków ochrony. Bardziej ona się rozwija przy braku świeżego powietrza.
unibet1999
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 lut 2018, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Ja nie dostałem torfu tylko ziemi uniwersalna jak teraz zbiorę plony przed świętami i wymienię te okrywę na nową to nie pozbędę się tej pieśni?? Albo przestawię w inne miejsce z większym przeplywem powietrza czy to juz nic nie da ??
Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

To tak nie działa, żeby wymieniać okrywę. Rozrost grzybni następuje w otoczeniu dwutlenku węgla i dlatego po przykryciu odkażonym torfem i odpowiednim pH przykrywa się okrywę papierem, aby podnieść CO2. Po przerośnięciu jej grzybnią, która bedzie tuż nad wierzchem, wtedy daje się dużo świeżego powietrza, aby mogły się zawiązać owocniki, także obniżamy temperaturę, która dodatkowo symuluje zawiązywanie ich.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”