Fasolka szparagowa tyczna

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Wszystkie rodzaje fasoli,czy ta szparagowa,czy jaś tyczny czy karłowy nigdy nie moczyłem.Daję im wyjść z ziemi sposobem naturalnym.W tym roku fasola karłowa jedynie mi kiepsko wzeszła,ale z mojej winy gdyż nasiona były nieodpowiednio przechowywane,a poza tym wschody trafiły na okres zimna.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
kamolotka
100p
100p
Posty: 109
Od: 25 lut 2012, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Witam,

posadziłam fasolkę i coś mi ją podjadło chyba bo nie wszystkie wyszły ładnie , niektóre jakieś takie brązowe i widać ze w środku nic , dosiałam nasiona i zobaczymy, może to pogoda
Pozdrawiam Kamilla
siermar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 maja 2015, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Ja roku temu miałem posadzoną fasolkę. W tym roku już nie sadziłem.
Poznam Regulamin Forum
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Nie ma jak rozsada. Na wyrośnięte rośliny nie ma już apetytu śmietka ani ślimaki. Nasiona kiełkują szybko w domu, więc nie są tak podatne na infekcję odglebową tym bardziej, że podłoża są mikrobiologicznie bardziej czyste niż gleba.
Moja rozsada szparagówki tycznej wysadzona w ub. środę i nakryta petami ruszyła z kopyta. Już się nie mieści w butlach 5 l i trzeba będzie je zdjąć.
Awatar użytkownika
kamolotka
100p
100p
Posty: 109
Od: 25 lut 2012, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Właśnie tak zrobię , jeszcze chyba nie za późno ??, co najwyżej będą zbiory troszkę później , normalnie wszystko nie tak mi idzie ;:223 ;:223
Pozdrawiam Kamilla
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

W domu wzejdzie Ci w mig. Sieję do kubków 0,5 l. Daję 1/2 podłoża, na to kładę nasiona/ 6 sztuk/, dopełniam podłożem i lekko przygniatam. Trzeba tylko uważać, bo kiełkujące rośliny często podnoszą całą czapę podłoża jaka się nad nimi znajduje. Jeśli je jeszcze po wysadzeniu nakryjesz to dogonią te z siewu bezpośredniego.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2300
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

marta3145 pisze:Ja własnie w tym roku wpadłam na pomysł i kupiłam fasolę tyczną w trzech kolorach i wymieszałam ziarno - żeby było kolorowo na grządce :D
Czy namaczacie ziarno fasoli przed wysadzeniem do gruntu czy sadzicie suche? Rozsady nie będę robić bo po tym jak synuś sponiewierał mi ogórki entuzjazm mi oklapł :evil:
Ja moczę na 24 h w wodzie i dodaję do niej kilka kropel świeżej wody utlenionej , masz wówczas szybsze wschody w glebie.
Moje wątki
Festina Lente
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Nasiona fasoli trzymam od lat na górnej półce drzwi w lodówce. Kiełkuje bez problemu.
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Czym opryskać fasolkę bo pojawił się na niej przędziorek?
Pozdrawiam
Asia
Majka86
200p
200p
Posty: 244
Od: 14 lut 2017, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Ja w tym roku pierwszy raz zaczynam przygodę z fasolką szparagową. Kupiłam zwykłą tyczną Goldmarie i karłową żółtą.
Do tej tycznej lada moment zrobię podpory z palików i jeszcze przewiążę sznurek w poprzek.
Odnośnie karłowej to wyczytałam gdzieś że niektórzy wbijają na początku i na końcu grządki niskie paliki ok. 60cm a między palikami na wysokości ok. 30cm sznurek w poprzek. Czy Wy też tak robicie czy bez żadnych podpór?

No i mam dylemat odnośnie terminu wysiewu do gruntu i czy robić rozsadę czy nie :?
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Mój tata sieje wprost do gruntu i potem jak wykiełkują osypuje ziemią trochę jak ziemniaki. Wtedy się nie przewracają. Ja bez niczego uprawiam, zawsze z rozsady w torfowych doniczkach, bo w gruncie robale lubią zeżreć.
Iza
sonboten47
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 30 wrz 2015, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Witajcie,
Zamierzam w tym roku po raz pierwszy zasiać fasolkę szparagową tyczną. Tyczna z uwagi na brak miejsca w warzywniaku. Zależy mi przede wszystkim na tym, żeby była bezłykowa. Chciałbym ją puścić po istniejącym ogrodzeniu, ma ono wysokość około 1,70 m, dobrze więc, aby roślina nie była nazbyt wybujała. Ziemia słaba, piasek (niestety). Doradźcie proszę jaką odmianę kupić, preferuję żółtą, ale nie upieram się ;:65
Pozdrawiam! :D
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Tyczna żółta miała zawsze u mnie łyko, chyba że zrywałam bardzo szybko nie całkowicie dojrzałe strączki. Zielona nie miała łyka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”