Fasolka szparagowa tyczna

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Mój tata sieje wprost do gruntu i potem jak wykiełkują osypuje ziemią trochę jak ziemniaki. Wtedy się nie przewracają. Ja bez niczego uprawiam, zawsze z rozsady w torfowych doniczkach, bo w gruncie robale lubią zeżreć.
Iza
sonboten47
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 30 wrz 2015, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Witajcie,
Zamierzam w tym roku po raz pierwszy zasiać fasolkę szparagową tyczną. Tyczna z uwagi na brak miejsca w warzywniaku. Zależy mi przede wszystkim na tym, żeby była bezłykowa. Chciałbym ją puścić po istniejącym ogrodzeniu, ma ono wysokość około 1,70 m, dobrze więc, aby roślina nie była nazbyt wybujała. Ziemia słaba, piasek (niestety). Doradźcie proszę jaką odmianę kupić, preferuję żółtą, ale nie upieram się ;:65
Pozdrawiam! :D
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Tyczna żółta miała zawsze u mnie łyko, chyba że zrywałam bardzo szybko nie całkowicie dojrzałe strączki. Zielona nie miała łyka.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Fasolkę zbiera się gdy ziarenka są wielkości nasion pszenicy. Póżniej może być włóknista. Najnowsze odmiany są mniej podatne na tę przypadłość. Bywa, że ziarna są dużo większe niż pszenica i nie ma włókien.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Gold Marie dłuuugo jest bez włókna.
sonboten47
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 30 wrz 2015, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Dziękuję za odpowiedzi ;:63 Wygląda na to, że albo Goldmarie albo będę musiał się przestawić na zieloną fasolkę (tak, wiem, ma więcej chlorofilu)... ;:219 A jak myślicie, z uwagi na niepożądane krzyżowanie się odmian, mogę posiać naprzemiennie na grządce żółtą i zieloną (mam na myśli fasolkę pnącą)?
No i jeśli się zdecyduję na zieloną fasolkę pnąca, to jaka odmianę polecacie? Ma się piąć po płocie wysokim naokoło 1,70 m.
Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Siej, czemu nie. Pewnie,że się pokrzyżują, ale to i dobrze. Wyobrażasz sobie skutki takiego mariażu? Pyszna z wspaniałą? U mnie zmiany były widoczne jedynie w kolorze nasion, w smaku OK i bez włókien. To były własne nasiona odmian NN, takie rude i czarne, jednakowej wielkości. Trafiały się strąki z nasionami czarnymi lekko popstrzonymi rudością.
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Fasola zwyczajna (Phaseolus vulgaris) jako samopylna krzyżuje się rzadko; to fasola wielokwiatowa jest podatna na krzyżowanie, ponieważ jest obcopylna. Poza tym ma to znaczenie wyłącznie jeśli zamierzasz zbierać z niej nasiona do przyszłorocznego siewu. :D

PS. Chciałam użyć do fasoli skrótu [duże P, małe h]., ale autoedytor wie lepiej, co mam na myśli, i poprawia mi na pH ;:215
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11529
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Szukałam odpowiedzi na pytanie dlaczego fasola tyczna nie kwitnie i nie znalazłam. Proszę podpowiedzieć. Posadzone dwie odmiany w podwyższonej grządce. Mają już ponad dwa metry. Z jednej od tygodnia zbieram straki, a druga wcale nie kwitnie. Traktowane tak samo. ;:131
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5858
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Może jest po prostu późniejsza?
iwonaceae
200p
200p
Posty: 333
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

badzia pisze:Siej, czemu nie. Pewnie,że się pokrzyżują, ale to i dobrze. Wyobrażasz sobie skutki takiego mariażu? Pyszna z wspaniałą? U mnie zmiany były widoczne jedynie w kolorze nasion, w smaku OK i bez włókien. To były własne nasiona odmian NN, takie rude i czarne, jednakowej wielkości. Trafiały się strąki z nasionami czarnymi lekko popstrzonymi rudością.
Chyba też tak spróbuję. Miałam 4 różne domiany fasoli na jednym stelażu, przy czym 3 szparagowe i jedna na suche nasiona. Zostało mi jeszcze trochę oryginalnych nasion, trochę też dokupiłam, ale jesienią znalazłam na stelażu kilka przegapionych strąków, które zawiązały nasiona, więc pomyślałam, że spróbuję je wysiać. A to moje fasolki szparagowe:
Obrazek
Pozdrawiam,
Iwona
luki98
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 wrz 2020, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: w-wa + białystok

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

czy w tunelu foliowym fasola tyczna ( odmiana blauhilde) będzie potrzebowała owadów zapylających do plonowania ?
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Fasolka szparagowa tyczna

Post »

Pierwszy raz słyszę aby ktoś uprawiał fasolę tyczną w tunelu.
Może znajdzie się ktoś kto odpowie Ci na pytanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”