5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
finestramonika
50p
50p
Posty: 91
Od: 4 cze 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szwecja, ?rjäng

5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Witam serdecznie :)
Niespodziewanie stalismy sie "szczesliwymi" posiadaczami 5 hektarow ziemi, nigdy nie uprawianej.
Pragniemy ja wykorzystac do uprawy jakis warzyw ale nie my zielonego pojecia jak sie do tego zabrac,
od czego zaczac. Nadmienie ze mieszkamy w Szwecji.
Dlatego jeśli ktos bedzie chcial nam cos doradzic to bedziemy bardzo wdzieczni :) .
Pozdrawiam i wszystkim zyczy wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.
Pozdrawiam Monika
------------------------------
Przepraszam ale nie mam polskich znakow.
oloolosz
100p
100p
Posty: 125
Od: 6 maja 2009, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Miastko-Pomorze Środkowe

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

ziemia w szwecji?
finestramonika
50p
50p
Posty: 91
Od: 4 cze 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szwecja, ?rjäng

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Tak.
Jest kolo domu stad ten pomysl z uprawa warzyw.
Wlasnie ogladamy tunele a Pcv, moze by sie taki przydal :)
Pozdrawiam Monika
------------------------------
Przepraszam ale nie mam polskich znakow.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Trzeba być naprawdę kamikadze, żeby w obcym kraju zaczynac uprawę takiego areału od zera. Czym dysponujecie oprócz tych 5 ha i dobrych chęci ?. Szwecja klimat ma raczej chłodny . Wiele upraw ciepłolubnych może być zawodnych. Bez sprzętu, bez kasy i bez wiedzy rolniczej czarno to widzę.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

finestramonika pisze:Tak.
Jest kolo domu stad ten pomysl z uprawa warzyw.
Wlasnie ogladamy tunele a Pcv, moze by sie taki przydal :)
Na 5h tunele z pcv ? to chyba żart ;-)

Oprócz tych 5h wymień sprzęt jaki posiadasz do uprawy, areał niewielki więc nie potrzebujesz super wydajnego ciągnika oraz sprzętu uprawowego
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Tak czy siak należałoby zacząć od analizy gleby. Czy w ogóle nadaje sie do uprawy. Na oglądanie tuneli zawsze jest czas.

:wit :wit

PS. Jeżeli te 5 ha to łąka, to może lepiej zrobić wsiewkę jakiejś szlachetnej trawy i tylko kosić produkując siano dla reniferów.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

forumowicz pisze:Tak czy siak należałoby zacząć od analizy gleby. Czy w ogóle nadaje sie do uprawy. Na oglądanie tuneli zawsze jest czas.
Może od podręczników ogrodnictwa dla zawodówki?
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

A może by tak zacząć od niewielkiego warzywnika na swoje potrzeby? A tunel foliowy przyda się pewnie do uprawy pomidorów i papryki dla siebie . W Szwecji chyba też rosną drzewa i krzewy owocowe . Mają tam na pewno jakieś odmiany przystosowane do klimatu. Bożenka
Pozdrawiam , Bożenka.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Określ bliżej lokalizację i klimat.
11krzych

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Ja posiadam 300m2 ziemi w ROD i nie mam zielonego pojęcia o "dużym" rolnictwie, dlatego zaciekawił mnie ten wątek. Może też kiedyś załapię się na jakieś hektary. Myślę, że warto rozejrzeć się po okolicy i podpatrzeć z czego żyją okoliczni rolnicy. Szczególnie Ci, którzy mają podobny areał do Twojego.
finestramonika
50p
50p
Posty: 91
Od: 4 cze 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szwecja, ?rjäng

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Hej :)
nie wiem dleczego ale moja wczorajsza odpowiedz sie nie zarejestrowala.
Po pierwsze:
Mieszkam w Värmland ponizej zachodnio srodkowej czesci Szwecji. Klimat u nas jest bardzo podobny do polskiego tylko latem jest troche zimniej, ale to tez zalezy od roku.
Po drugie:
Wyjasniam ze w tym watku chodzilo mi raczej o to zeby ktos podpowiedzial jak zaczac przygotowywacc ziemie pod uprawe. Bo pomimo tego ze jestem totalnym laikiem to wyobrazam sobie ze trzeba ja zaorac i chyba spryskac jakac chemia aby zniszczyc chwasty itp rzeczy.
Oczywiscie jeśli ktos podpowie co mozna by uprawiac to tez bedzie fajnie.
Fajnie by bylo nawiazac kontakt z jakas osoba posiadajaca wiedze i doswiadczenie w tym temacie aby zasiegac rady. Jest to temat tak rozlegly, ze mam swiadomosc ze nie moge porywac sie z motyka na slonce.
Zupelne nie potrzebne sa rozne zlosliwosci, nie tego oczekuja ludzie szukajacy pomocy na tych stronach, jeśli nie masz nic do powiedzenia to prosze nie pisz!
Ogladalam tunele bo myslalam oczyscie o jakim malym na wlasny uzytek.
Pozdrawiam i zycze wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :):):)
Pozdrawiam Monika
------------------------------
Przepraszam ale nie mam polskich znakow.
11krzych

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Monika, odpisali Ci na post takie fachowe chłopaki, że gdyby mi kazali podlewać pomidory stężonym kwasem azotowym, to bym się nie zastanawiał, tylko biegłbym do warsztatu samochodowego żeby mi garnek ze stali 06Ch18N10T przerobili na konewkę.
Uśmiechnij się i do roboty. Czyli załatw analizę gleby jak radził w swoim poście forumowicz. Zgodnie z sugestią mirzana idź do biblioteki po jakieś podręczniki i zaprenumeruj sobie jakieś pismo branżowe. Za radą pomidormena zorientuj się jaką masz strefę klimatyczną; napisałaś: "klimat podobny do polskiego" , to nic nie oznacza.
Zrób sobie warzywniak na własne potrzeby, jak radzi Rumianka. Nawet gdybyś poszła z biznesem w coś innego, to warto mieć własne warzywa. No i trochę potrenujesz.
Jak wszyscy radzą, zastanów się jakie środki finansowe posiadasz, ile możesz wziąć kredytu. Na jaką wtopę Cię stać. Te przemyślenia przydadzą się w przyszłości do ułożenia biznesplanu.
Nie kupuj 5ha tuneli foliowych, bo krismiszcz jak pisze, to wie o czym pisze.
Nie ma tu żadnych złośliwości. Ludzie mają taki styl pisania jaki mają, niekiedy sarkastyczny, niekiedy ironiczny ale zawsze służą radą i to skutecznie. No i moja rada (nierolnicza): kup flaszkę, idź do sołtysa i zorientuj się w uwarunkowaniach prawnych. Jakie tam mają dopłaty, opłaty, krusy/zusy, koncesje itp. ważne z punktu widzenia rolniczego biznesu rzeczy.

Pisz dalej co i jak.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Ja zrobiłabym faktycznie tak jak radzi Krzych11
Myślę, że warto rozejrzeć się po okolicy i podpatrzeć z czego żyją okoliczni rolnicy. Szczególnie Ci, którzy mają podobny areał do Twojego.
Czy spryskiwanie od razu chemią jest takie koniecznie to nie wiem?
Czy oranie od razu wszystkiego jest koniecznie, też nie wiem.
Zależy co się chce na tym polu robić. Może na początek wystarczy koszenie,
bo wszelkie oranie bez dalszej obróbki sprawi, że pojawią się nowe chwasty
w miejsce już może ustalonej w miarę roślinności.

Czyli najpierw, porozglądać się po okolicy, zastanowić się co może być w tamtejszych warunkach dochodowe,
warzywnictwo, szkółkarstwo, sadownictwo ( np: maliny, jeżyny), kwiaty, a może konie ( na dwa koniki nieduże wystarcza hektar)czy jakaś inna zwierzyna :?:
To musi być też pod kątem takim, z czym będzie Ci pasować lepiej.

Na forum jest osoba chyba z Norwegii i chyba ma tunel :) i miała niezłe pomidory :)
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”