Ogórek gruntowy - termin wysiewu,rozsada,uprawa

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

Ogórków powinno być około 10 sztuk na 1m2, a odległość rzędów nawet powyżej 2 m, to nie ma potrzeby przycinania. A jeśli ktoś zagęszcza, to i potem musi coś zrobić, żeby się nie cieniowały nawzajem.
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

ekopom pisze:Nie jest dobrym pomysłem przykrycie włókniną ogórków, gdy nie były przykrywane wcześniej, są już zahartowane i za chwilę zaczną rosnąć. Najgorzej jest jak nagle zmienia się im warunki klimatyczne.
Po 4 dniach czyli dziś zdjąłem włókninę bo rosły tak samo jak bez włókniny - nie było żadnej różnicy. Jedynie ziemia była dłużej wilgotna pod krzakiem. Musiałem ją ściągać za każdym podlewaniem :( Zresztą już za parę dniu będą kwiaty i coś musi je zapylić.
Pozdrawiam Krzysiek
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

Ściółkować ogórki skoszona trawą?
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

Posadziłam ogórki do kastry budowlanej 80 l. Ciekawa jestem czy będzie z nich plon :?:
Obrazek
Z boku dołożyłam jedną samotną paprykę. :wink:
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

dsk121 pisze:Ściółkować ogórki skoszona trawą?
Jak najbardziej, ogórek ma płytki system korzeniowy, ściółka dłużej zatrzymuje wodę. Ja akurat słomą ściółkuję, ale trawę dorzucam na wierzch jak skoszę.
Iza
misiadk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 28 wrz 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: oleśnica

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

Ja bodajże dwa lata temu ściółkowałam słomą żeby zatrzymać wilgoć i to był pierwszy o ostatni raz. Nie wiem dlaczego, ale ogórki od tej słomy dostawały plam i zaczęły gnić. Rok był suchy.
Dziś zerwałam pierwszego ogórka gruntowego z własnej rozsady.
Sabina
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

A skąd miałaś tę słomę?
Mogła być roundupem zlana i masz odpowiedź.
Słoma do ściółkowania powinna pochodzić z wiadomego źródła, najlepiej z ekologicznego gospodarstwa.
Iza
Izzy
50p
50p
Posty: 59
Od: 20 kwie 2017, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

Siemka.
To moje pierwsze ogórki. ;:167
Są w doniczce na balkonie, jestem z nich dumna. Tylko... czegoś temu brakuje? Jego stożek wzrostu nie wygląda raczej dobrze.

https://imageshack.us/a/img923/9504/6eTq8S.jpg

Za duży rozmiar zdjęć/ jokaer.
misiadk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 28 wrz 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: oleśnica

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

jeszcze pisze:A skąd miałaś tę słomę?
Mogła być roundupem zlana i masz odpowiedź.
Słoma do ściółkowania powinna pochodzić z wiadomego źródła, najlepiej z ekologicznego gospodarstwa.
Słoma z własnej uprawy, ściółkuję najczęściej żytnią bo najzdrowsza. Co do rounduapu to paradoksalnie słoma/ zboże nim pryskane powinna być "czysta" od wszelakiej zarazy, bo to chyba tylko soja i inne GMO przeżywa taki oprysk.
Sabina
glina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 26 wrz 2014, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ogórek - wygląd po wysadzeniu do gruntu

Post »

Witam, wysiewałem ogórki w domu, rosły bardzo ładnie, po wysadzeniu do gruntu już na drugi dzień zaczęły się zmieniać, teraz wyglądają tak jak na zdjęciach, górna część rośliny jak na razie jest ok - zrzucam to na niskie temperatury w nocy ok 10 stopni ale ....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co myślicie?
poprostumateo
200p
200p
Posty: 217
Od: 19 maja 2015, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: DLB

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

Sezon wystartował.

Obrazek
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogórek - wygląd po wysadzeniu do gruntu

Post »

Witam, wysiewałem ogórki w domu, rosły bardzo ładnie, po wysadzeniu do gruntu już na drugi dzień zaczęły się zmieniać, teraz wyglądają tak jak na zdjęciach, górna część rośliny jak na razie jest ok - zrzucam to na niskie temperatury w nocy ok 10 stopni ale ....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co myślicie?




Twój ogórek ze zdjęcia pierwszego wygląda wypisz,wymaluj jak ogórki mojego teścia które żeby im dogodzić i dobrze rosły wsadził dając pod korzeń kurzego obornika.Ogórki ze zdjęć dwa i trzy wyglądają jakby zaszkodziła im zmiana klimatu z domowego na zimny polny i poparzyło je słońce.Czy były wcześniej hartowane przed wysadzeniem?I czy nie były czasami podlewane po liściach a słońce dopełniło dzieła?
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
glina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 26 wrz 2014, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

Na pewno jeden błąd jaki zrobiłem to brak hartowania, dodatkowo trafiłem na pierwszą zimną noc ok 9 stopni, na drugi dzień od razu przybrały plamy. Rok temu wszystko robiłem identycznie z tym że były pod folią. Chociaż do wysiewu użyłem gotowego podłoża do wysiewu i coś z nim było nie tak, bo zaczęło pleśnieć i już ogórki w domu zaczynały mieć dziwnie zasychające na krańcach listki. Potraktowałem je Previcurem Energu, wysiałem nowe ziarna na nowej ziemi - standardowej warzywnej i nie ma problemu rosną zdrowe - chociaż zapobiegawczo dostały previcura. W chwili obecnej ogórki się zabrały górne partie które idą są mocno zielone i są już zawiązki owoców, jednak krzaki są bardzo wątłe.
Co do podlewania podobno ogórek lubi polewanie po liściach ale zawsze podlewamy po zachodzie słońca, nigdy nie w pełnym słońcu - więc chyba to odpada.
Również zrobiłem mały test a mianowicie wysadziłem na działkę 2 zadzonki z 2 liściami właściwymi i wyglądają jakby stanęły w miejscu a te same w domu na parapecie poszły już dwukrotnie do góry, więc jednak zakupiłem folię o je zakrywam na noc - fakt trochę za późno no ale...
Bałem się tylko czy to już jakiś grzyb się nie przyczepił tudzież mączniak bo wyglądają bardzo podobnie, ale doczytałem że porażeniem mączniakiem i zmarznięcie ogórka wygląda bardzo podobnie na pierwszy rzut oka. No cóż mój błąd.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”