Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

Masz ciekawe pomysły loginal, może też pokuszę się o eksperyment z ukorzenianiem :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

No to ja też :wink: Strasznie mi się sadzonki wyciągają, nawet te wyniesione do nieogrzewanego pokoju. Poza tym ta metoda rozwiązuje wieczny brak dostatecznej ilości parapetów na wiosnę :D
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

Ja mam tak wsadzone sadzonki z wilków pomidorków koktajlowych, stoją w doniczce w domu, jeśli przeżyją zimę to będę do przodu z owocowaniem, bo rośliny fizjologicznie dojrzałe. Przynajmniej tak to sobie tłumaczę;) W zeszłym rok przetrzymałam tak paprykę która nie zdążyła zaowocować, żal mi było wyrzucać sadzonek. Połowa przeżyła i owoce były od maja z tego co pamiętam. Czyli w sumie wasza metoda tylko z mocnym przesunięciem czasowym i na dojrzałych roślinach a nie siewkach;)
loginal
200p
200p
Posty: 370
Od: 2 sie 2011, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

A ja sobie zostawiłem w doniczce w domu jednego wilka z odmiany Black Plum (mój ulubiony) oraz posiałem jedną sztukę P20. Mam zamiar je przezimować w domu i od marca zrobić z nich sadzonki zielne.

pozrawiam
Artur
11krzych

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

Cytat pochodzi z innego wątku, którego nie chcę zaśmiecać.
jode22 pisze:Maraga, nasiona pomidora VP1 F1 "Pink King" firmy Vilmorin kosztowały w Leroy 15,60 zł. :shock: W torebce jest 17 szt. nasion, chociaż pisze że 15 szt.

Pozdrowienia, Jola.
Istnieją bardzo dobre odmiany pomidorów po ~2 zł za paczkę , w której jest dużo więcej nasion niż 15 szt. Co jest takiego w VP1, co uzasadnia cenę? Nigdy nie miałem VP1. Co to za cudo?
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

Też mnie zastanawia, skąd taka cena.. mam wiele być może lepszych odmian za friko :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

Cena 450 zł za 1000 nasion VP-1 to dość dobra cena, są jeszcze droższe, chociażby tomimaru Muchoo 500 szt. kosztuje już 750zł i też ogrodnicy kupują. Z odmiany VP-1 jestem zadowolony, jest to wczesna i plenna odmiana, tyle że ma słabszy system korzeniowy, bo wytrzymuje na kilka gron, a potem występuje niedożywienie.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

Śledzę tą dyskusję o VP1 i zaciekawiło mnie zgoła coś innego.
Jak pisze ekopom
ekopom pisze:450 zł za 1000 nasion VP-1
Rachunek prosty. Jedno nasionko kosztuje 45 gr

W innym miejscu czytam
Maraga, nasiona pomidora VP1 F1 "Pink King" firmy Vilmorin kosztowały w Leroy 15,60 zł. :shock: W torebce jest 17 szt. nasion, chociaż pisze że 15 szt.
Jedno nasionko kosztuje zatem nieco ponad 1 zł

Wystarczy więc kupić nasiona jako plantator i nic nie robić tylko sprzedać nasiona i z hektara mieć na czysto 20 tys zł.
To jest chore.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

Im mniejsze opakowanie tym nasionka droższe, większe opakowanie taniej, takie są prawa rynku. :D
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

jarson64 pisze:Im mniejsze opakowanie tym nasionka droższe
Ile ?. 120 % ?

:wit
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

Zdzierają skórę z biednych amatorów ;:14 , plantator w takich opakowaniach nie kupuje. Za niewiele większe pieniądze kupisz gotowe flance, bez bałaganu i roboty ;:224
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

No jednak nie kupisz "za niewiele większe pieniądze" , małe na to są szanse ... Ale zacznijmy może od początku . Odmiana VP1 F1 , podobnie jak niemal wszystkie profesjonalne odmiany , jest chroniona wyłącznym prawem hodowcy do odmiany .( Producent nasion przypomina o tym na każdym opakowaniu ). Oznacza to min . ,że wyłącznie hodowca ma prawo namnażać ,konfekcjonować , sprzedawać itd. itp ...materiał siewny . On lub inna jednostka , ale na podstawie licencji. Plantator kupiwszy nasiona ma prawo do wyprodukowania roślin handlowych i czerpania zysku z plonu , ale nie do namnażania roślin ( również produkcja rozsady pomidora z pędów bocznych jest piractwem ...) . Również nie ma prawa do rozpakowywania dużych opakowań i czerpania zysku z dzielenia na mniejsze , to oczywiste . A co się tyczy b.wysokich cen nasion ... Jasne , zgadzam się ,że są wysokie , ale to zupełnie inny temat . Pamiętajmy ,że to są odmiany heterozyjne , ich wprowadzenie na rynek poprzedza wieloletnia selekcja i badania , a nakłady są ogromne . Więc ceny takie są ... No i na koniec kwesta tej rozsady kupionej na bazarze . Nikt nie kupi b. drogich nasion ,aby produkować rozsadę , bo nie odzyska poniesionych nakładów . Na wiosnę na bazarach pełno jest zawsze rozsad , opisanych odmianowo , "holenderskich" . Ale o ich pochodzeniu nic nie świadczy , a choćby pusta paczka po nasionach ! Oczywiście można kupić oryginalny materiał , bo często producentom zostaje trochę rozsad z własnych obsadzeń, ale nie jest też "tanio" .
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2106
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

Każdy ma swojego strzygacza co go ogoli. W zeszłym roku jak sąsiad zobaczył na straganie swoją pietruchę w cenie 6,50 zł, którą sprzedał chwilę wcześniej po złotówce, też się nieźle wpienił.

Teraz dla odmiany z innej beczki. Zamieściłam tutajpróbkę spisu odmian pomidorów. Będę uzupełniać po kawałku, bo nie mam możliwości zbyt długiego przesiadywania przed kompem. Jeśli macie jakieś inne propozycje podziału odmian na grupy, czy cóś jeszcze to zgłaszajcie.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”