Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
vvisquare
50p
50p
Posty: 82
Od: 29 mar 2017, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

A ja mam takie pytanie,może dla niektórych banalne nie znalazłam na nie odpowiedzi.
Chciałabym pozyskać teraz nasiona z przepysznych koktajlówek które miałam okazję jeść i od razu je wykiełkować i zrobić rozsadę- czy można tak robić, czy nasiona muszą przejść proces fermentacji i suszenia? :idea:
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

vvisquare Można plasterek pomidora do doniczki z ziemią lub świeżo wybrane nasionka. Robię tak jak mi kupny pomidor smakuje i rosną normalnie. Tylko czasami z nasion wybranych z tego samego owocu wyrosną odmiany nieco różniące się od oryginału. Tak się dzieje jeżeli pomidor był krzyżówką- F1 .Następuje rozszczepienie genów.
vvisquare
50p
50p
Posty: 82
Od: 29 mar 2017, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Pięknie dziękuję za odpowiedź. Tak zrobię, bardzo mi smakują pomidorki koktajlowe z Netto, zobaczymy co z nich wyjdzie. Mają mega cieniutką skórkę i są bardzo słodkie. Może akurat się uda.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Jak kupiłaś w opakowaniu to powinno być napisane na etykietce jaka to odmiana. W google możesz sprawdzić opis danej odmiany.
vvisquare
50p
50p
Posty: 82
Od: 29 mar 2017, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Są w takim kubeczku plastikowym, szukałam ale nie mają napisanej odmiany. Jedynie pomidor daktylowy i nazwa firmy.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

vvisquare Miałam wczoraj okazję (na gościnie u córki) posmakować pomidorki o których pisałaś. Też mi smakują i dwa pomidorki zapakowałam sobie na wynos - oddam z nawiązką jak się rozmnożą :) . Planuję posiać w kwietniu. Do tego czasu przetrzymam pomidorki aby nasionka nabrały większej dojrzałości. Nie wiem czy też tak robicie, ale ja właśnie przetrzymuję pomidory, nawet parę tygodni zanim wykorzystam nasiona do siewu. Z własnej uprawy również pomidor po zerwaniu długo sobie leżakuje i dopiero wyciągam nasiona i suszę (nie płuczę ani nie fermentuję tak jak tutaj niektórzy zalecają).
vvisquare
50p
50p
Posty: 82
Od: 29 mar 2017, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Prawda, że smaczne?
Nigdy wcześniej nie wysiewałam tak pomidorów. Spróbuje Twoim sposobem, myślę że najbardziej mi odpowiada, chociażby dlatego że jest najprostszy :) Czy w kwietniu nie będzie za późno? Myślałam żeby wysiać w połowie marca.
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Kiedyś posiałam pomidory na początku kwietnia, i wszystko było OK tylko zaczęły trochę później owocować. Sąsiedzi moi już zajadali się czerwonymi pomidorami, a u mnie wszystkie były jeszcze zielone. Najlepszym terminem siania pomidorów to 20 marzec.
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
stefka
200p
200p
Posty: 464
Od: 18 sty 2012, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: blisko Wrocławia

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

W przejrzałym i za długo przetrzymywanym pomidorze nasionka mogą puszczać kiełki a nawet liścienie. Dzieje się tak nie tylko w pomidorach uprawianych amatorsko ale i tych przemysłowo.
Pozdrawiam Ela
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Ups...zapomniałam dodać ,że ja sieję pomidory na 3 rundy. Pierwsze już rosną na parapecie. Większość (te co najbardziej nam smakują) posieję właśnie w poł. marca. A ostatnie (w tym nowości) w kwietniu, jak mi się trochę na parapetach poluzuje.
stefka Masz rację, też mi raz wykiełkowały nasionka w kupnym pomidorze, ale leżał bardzo długo. Mimo to włożyłam do doniczki z ziemią i urosło mnóstwo zdrowych rozsadek. Do suszenia bym takich nasionek nie zostawiła-ale tak na świeżo zaryzykowałam i się udały i szybciutko wzeszły.
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Pewna trudność polega na tym, że nie wiadomo, jak długo ten sklepowy pomidor już leży, tak naprawdę... Jeśli nasiona już odleżały swoje, to dalsze ich przetrzymanie może skutkować otrzymaniem siewek wewnątrz owocu :wink: . Myślę, że śmiało można wydobyć nasiona już teraz.
Ja też nie fermentuję - płuczę, owszem, a potem wycieram i suszę na ręczniku frotte. Lepiej mi się sprawdza od papierowych, bo papierowe lubią się przyklejać... Przy wycieraniu frotką ładnie odchodzą pozostałości galaretki.
Pozdrawiam słonecznie, Ika
vvisquare
50p
50p
Posty: 82
Od: 29 mar 2017, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Wczoraj jadłam te pomidorki znów. I patrzę na te nasionka a tam co? Kiełki! Małe ale kiełki, wytarłam delikatnie galaretkę i wsadziłam 3 nasionka do ziemi. Zobaczymy co z tego będzie.
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Ano właśnie, wiosnę czują! ;:3 Fajnie, że posiałaś, powinny teraz błyskawicznie wyrosnąć.
Pozdrawiam słonecznie, Ika
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”