Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Teresa600
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 10 mar 2008, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Przepraszam :oops: zamiast poczytać wyżej skrobnęłam post. ;:223
Teresa
------------
Moje Kwiaty w hydroponice
gazela
100p
100p
Posty: 127
Od: 29 maja 2008, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.małopolskie

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Witam. Pierwszy raz w życiu pozyskiwałam nasiona. Nasiona wydłubane z pomidora zalałam w szklance wodą na 24 h, potem zgodnie z radą z początku tego wątku, użyłam nawilżanej chusteczki dla niemowląt (oczywiście wypłukanej) do odsączenia nasion i przetarcia. Cała galaretka pięknie się odkleiła a moje nasionka suszą się na szklanych spodeczkach. Mam nadzieję, że za rok będę miała z nich swoje pomidory :tan
Pozdrawiam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Dziś przy przeglądaniu mego pudła z nasionami znalazłam nasiona pomidora zdatnego do wysiewu 2006 MALINOWY OŻAROWSKI i do 2005 KMICIC w opakowaniach z PNOS. Nasionka są już ciemne.
Czy warto jeszcze z nimi eksperymentować? Jeśli ktoś chce to wyślę.
Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8635
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Jolek może zrób próbę kiełkowania . Moim zdanem wyglądają normalnie .
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Raczej nie będę się w to bawić :wink: Jeśli ktoś chce i w swoim czasie zrobi próbę kiełkowania to przynajmniej to co wzejdzie nie pójdzie na zmarnowanie. Dlatego spytałam się w tym temacie bo kiedyś ktoś szukał ,,starych" nasion.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

W tym roku miałem 3 krzaki z kilkunastu nasion ok. 15 letnich więc coś powinno z nich wyjść. Nie widzę jednak sensu takich eksperymentów, ponieważ obie odmiany są nadal dostępne. Chyba tylko dla porównania czy są one identyczne z tymi starymi i czy u producenta nic się nie zmieniło przez te lata.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Zebrałam z ostatnich owoców nasiona, położyłam na chusteczce żeby podeschły i....zeszły mi się z chustką ;:223
Ma ktoś jakiś pomysł żeby to skutecznie rozkleić? Są już suche, więc moczenie raczej odpada...
Teoretycznie mogę siać z chusteczką,ale kiedyś już tak robiłam i pleśniało to jak diabli.
A uratować bym chciała, bo to moje jedyne nasiona....
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Nasiona pomidorów są bardzo wytrzymałe mechanicznie. Spróbuj podważać je paznokcie małego palce. Paznokieć zaostrz pilnikiem do paznokci.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Nic się nie stanie jak przed siewem namoczysz chusteczkę i zdejmiesz czyste nasiona do wysiewu. Początkowo też tak robiłem dla wygody bo nie trzeba torebek a i jest kawałek papieru do notatek . :D .
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Zebrałam z ostatnich owoców nasiona, położyłam na chusteczce żeby podeschły i....zeszły mi się z chustką ;:223
Ma ktoś jakiś pomysł żeby to skutecznie rozkleić? Są już suche, więc moczenie raczej odpada...
Teoretycznie mogę siać z chusteczką,ale kiedyś już tak robiłam i pleśniało to jak diabli.
A uratować bym chciała, bo to moje jedyne nasiona....
Pozostało tylko zdrapywanie paznokciem :) Kiedyś nasionka dyni mi się poprzyklejały do rp bo zapomniałem przesypać na talerz- niektóre miały poprzyklejany papier ale do dziś są w woreczku, jak wysiewałem na wacikach to tez nie było problemów.

Południowy parapet
Obrazek

Pomidory fermentuję z 3-4 dni w uchylonym słoiku, co jakiś czas zamieszam nim ( słoik stoi sobie w zacienionym miejscu) potem przelewam na metalowe sitko i pod prysznicem ,albo w wiaderku z wodą moczę i jednocześnie ręką przecieram nasionka z tego co zostało na nich. Potem w papierowych ręcznikach lub szmatce odciskam nieco wodę z nasion i po paru minutach przesypuję na talerzyk (robię tak samo z dyniowatymi po przepłukaniu nasion). Nasionka następnego ranka są z reguły nieco posklejane do siebie i do talerzyka ale łatwo je rozdzielić. Jak jest dużo słońca i suche powietrze- to nasiona papryki i pomidora są po 3-4 dniach dobre ale i tak leżą sobie do tyg max na parapecie (tylko je jeszcze czasem przemieszam żeby równomiernie wyschły) Dyniowate zostawiam na nie mniej niż tydzień do wyschnięcia. Czasem sprawdzam nasionka wysiewając je na mokrym waciku w małym woreczku strunowym ale nie zdarzyło mi się jeszcze żeby nasionka się nie udały.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Po przetarciu nasion pomidora przez plastikowe sitko należy ustawić sitko na głębokim talerzem i pstryknąć w sitko. Nasiona wpadną do talerze. Do talerza należy nalać wody prawie po brzegi. Po chwili nasiona opadną na dno. Wodę wraz z galaretowatymi osłonkami należy zlać, a nasiona rozprowadzić po całym talerzu. Po kilku godzinach można je delikatnie zeskrobać i suszyć.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

należyRe: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Ta galaretka ma jedną wadę, jest świetną pożywką dla bakterii i wirusów. Dlatego uważam, że nie należy rezygnować z fermentacji, która przetrwalniki w/w niszczy, można najwyżej ją przyspieszyć, specjalnym preparatem do fermentacji.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

U mnie takim specjalnym preparatem fermentacyjnym była łyżeczka kwasu z ogórków małosolnych do każdego słoiczka z nasionami. :D . Po 2 dniach przepłukałem nasionka. Są idealnie czyste.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”