Fasola na suche nasiona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Teresa Pszczola, ten konik to pewnie Yin Yang ? cudna jest a jeszcze lepiej wszystkie wyglądają w realu , te wzorki , kolory a nawet kształty .
Brązowo beżowa to Apallosa , druga czarno beżowa to Magpie
Do tego Orzeł , wszystkie karłowe .
Obrazek

BobejGS , dzięki , troszkę się uzbierało , na pewno nie umywa się do Twoich zbiorów ;:224
Coś mi świta, że wielkokwiatowe zapylają się między sobą ?

Dopiero robię plany ale już na 100 procent mogę napisać jedno , Borlotti karłowa pierwsza na liście .
Sadziłam ją już , niziutka obsypana strąkami , wielkimi strąkami które dosłownie leżały na ziemi i to był problem bo musiałam zabezpieczać by strąki nie gniły :roll:
Posadzę też Borlotto Lingua , wreszcie mam miejsce dla pnących , mogę poszaleć no i ciekawa jestem jak się będzie sprawować i co ze smakiem
Obie
Obrazek

dziadek22 , odstukać , nie wiem co to jest ten strąkowiec ;:202 fasolę sieję od lat , wcześniej po kilka odmian dopiero w ostatnich latach siałam co najwyżej dwie góra trzy różne i nigdy ale to nigdy żaden robal nie zagrażał zbiorom , jedyne co to muszę pilnować bo wiewióry młócą i zakopują po całym ogrodzie a ...i jak nie dopilnuję to mróz . Co roku mam nadprodukcję , michy mrożę i suszę .
Współczuję , wkurzający problem , sadzisz , pielęgnujesz i zero radości :(
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Tak, fasole wielokwiatowe się krzyżują, stąd sieje po jednej odmianie w każdym ogródku, co daje przy maksymalnym wykorzystaniu 3odmiany wielkokwiatowe. Jednak zazwyczaj siałem max 2odmiany. Zobaczymy co w tym roku.


Mi się spodobała Borlotto ale tyczna. Myślałem na poczatku, że to odmiana karłowa, a ona zaczęła piąć się w górę, więc na szybko powbijałem później listewki, bo tylko takie coś miałem i te listewki się łamały pod ciężarem. Z 12fasol wyszło mi ich ładne pudełeczko. ;:173

Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Fasolka Ying Yang jest już ogólnie dostępna. :) Pokazałem na fotce ile fasol znajduje się w opakowaniu. Ceny nie powiem, bo nasiona wygrałem. :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Szkoda tylko, że wiosna tak daleko.
Ta pora roku przyprawia mnie o depresję. :evil:
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Ja teraz mam właśnie trochę czasu by wieczorkiem usiąść i na spokojnie przyjrzeć się nasionom. ;:224

Przy okazji znalazłem fotke wcześniej wspomnianej Borlotto.

Obrazek
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Super, muszę taką nabyć. Zdecydowanie wolę fasole wysokie niż niskie. Niskie zawsze mi się w czymś schowają!
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Szukałam zdjęć swojej Borlotto karłowej ale nie znalazłam , taki jeden ogonem przykrył :evil: w każdym razie , strąki nie dość że miała długie to jeszcze szerokie coś około 3 cm , bardziej ponad niż mniej ;:202 tyczna też ma takie ?
Wczoraj swoją wrzuciłam na waciki a dzisiaj już kiełki , nic tylko siać
Obrazek

Na szczęście wielkokwiatowych nie mam dużo , da się posiać wszystkie w jednym roku .
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Ja też lubię wysokie odmiany ale ciężko z tyczkami itd dla nich. ;:173

Moja Borlotto na pewno nie miała tak szerokich strąków. Może max z 2cm, co i tak wydaje się sporo.

3cm to wielkokwiatowe u mnie miały. :)
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Właśnie przy poszukiwaniu nasion, znalazłem jeszcze jedną odmiane wielokwiatową. Jest to odmiana Lady di. Fasol zaledwie 8 ale na wielokwiatową, to już nawet fajna ilość. No i chyba wpada na nowy sezon do uprawy. Gdzieś ją wcisnę na odległe poletko. :)
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

U mnie w tym roku zbiory fasoli były bardzo udane :)

Pokażę kilka ciekawszych odmian z tego roku:

Odkryciem sezonu okazała się być Black Turtle (karłowa), drobne, czarne, matowe nasiona, bardzo plenna i bardzo smaczna. Gdy zrobiłam jesienią zupę fasolową z tej odmiany, to zabarwiła zupę na czarno, przy czym same fasolki nie straciły koloru ;:215

Obrazek

Obrazek


Pnąca Purple Kingsessing, świeże nasiona mają fioletowy odcień, wysuszone są czarne

Obrazek

Obrazek


Pnąca Mayflower, plenna, chociaż trochę póżna, więc to jej minus

Obrazek

Obrazek



Karłowa Appaloosa, tę dawałam na AWN 3 lata temu, ale nigdy już nie wróciła z powrotem na akcję, nawet nie wiem, czy inni nie wysiali, czy im się nie spodobała, czy wszystko zjedli i nie zebrali nasion?

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Fort Portal Jade, miała być pnąca, okazała się karłowa i calkowicie zginęła przy innych roślinach, a dałam jej miejsce przy siatce, aby się ładnie pięła, plon jest zatem bardzo skromny.

Obrazek

Obrazek



Magpie, karłowa, bardzo ładnie przebarwiona

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dragon's Tongue - ta to mnie całkowcie zaskoczyła, okazała się być bardzo wczesna, nie zaglądałam do niej i większość nasion po deszczu zgniło, a niektóre nawet puściły kiełki :lol: Kilka sztuk uratowałam na kolejny wysiew, więc teraz ich przypilnuję.

Obrazek


Good Mother Stallard, pnąca, chociaż trochę może zbyt późna, dlatego mało co udało mi się zebrać.

Obrazek


Pnąca Borlotti, miałam kiedyś jeszcze jej karłową wersję i z wyglądu nasion, to niczym się nie różnią.

Obrazek


Natomiast najładniejszą ze wszystkich odmian, które kiedykolwiek miałam okazała się pnąca Nonna Agnes Blue ;:167 Świeże nasiona mają taki cudny, niebieski odcień, wysuszone są ciemno granatowe. Niestety jest to odmiana późna, miałam zresztą tylko kilka sztuk nasion na wysiew, więc zebrałam tylko tyle co na zdjęciu, ale na pewno w przyszłym sezonie ją posieję :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Piękna kolekcja fasol. ;:215 Faktycznie ta niebieska przyciąga oko. :)

Appaloose miałem w tym roku, dopiero po kilku odkąd ją zdobyłem i już nie pamiętam źródła, więc może i to była AWN albo jakaś prywatna wymianka z kimś. Mnejsza z tym. Fasolki dość drobne są ale plon nawet ciekawy wychodzi.


Twoje mają troszkę inny odcień. ;:173


Obrazek
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Piękny opis nasion ;:136 .
Nigdy się nie zgłębiałam do ich nazewnictwa. Będąc na targu zawsze brałam po 2 garści różnej fasoli do wysiewu. Zgadzam się z faktem że niektóre odmiany są wczesne i można przegapić ich zbiór.

Jedne przy gotowaniu mają swój niepowtarzalny smak inne natomiast zatracają swoją dwubarwność przy gotowaniu. Ciemne fasolki bardzo wdzięcznie prezentują się w sałatkach i jako dodatek do barszczu.
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Błażej, moja Appaloosa że zdjęcia była świeża, po wysuszeniu wygląda jak Twoja :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”